Zákon 274/2008 a jeho novelizace je likvidační pro mnoho agentur a ne nápomocna pro kvalitní výkon bezpečnostní agentury.

Datum: 30.12.2010  Kategorie: Články 
V našem státě je již několik let velká poptávka po zákoně, jenž by upravoval možnosti kolem podnikání bezpečnosti v soukromém sektoru, tedy provozování bezpečnostní agentury. Mnoho hlasů z řad provozovatelů bezpečnostních agentur již požadovalo mnohokráte a vyvíjelo tlaky na patřičných místech, aby se kolem zákona pro činnost bezpečnostních agentur něco dělalo.

Výsledkem je živnostenský zákon 274/2008 a jeho novelizace, která je jen o tom co nového se po provozovateli bezpečnostní agentury požaduje k provozování této činnosti. Samozřejmě, že je to dobře, jelikož se tím určitým způsobem "zkvalitní" provozování bezpečnosti v soukromém sektoru i když dle mého názoru pouze v očích legislativců, konečný výsledek je minimální. Bohužel zákon jen stanovuje, co všechno musí nově splňovat provozovatel bezpečnostní agentury a jaké nové procesy, školení a různé potvrzení musejí provozovatelé bezpečnostní agentury a jejich zaměstnanci doložit i přesto, že některé bezpečnostní agentury jsou provozovány bez problémů již od změny režimu v tomto státě. Zákon na tuto letitou praxi vůbec nepřihlíží a neakceptuje ji. K bezpečnostní agentuře založené a provozované od revoluce se chová jako k nově zakládané v tomto čase.

Pokud tedy mám říct svůj názor k tomuto problému, bezpečnostní agentury potřebují celý, kvalitní zákon
a ne jen živnostenský zákon a co bezpečnostní agentury musí. Potřebujeme, aby stát také pro bezpečnostní agentury určil pravomoce, jako je to v jiných státech a bez problémů to funguje. Náš stát není schopen v soukromém sektoru zajistit požadovanou úroveň bezpečnosti jak pro běžné lidi, tak pro živnostníky a firmy. Všichni musíme platit daně a když potřebujeme pomoct, nedovoláme se, jelikož policistů je málo a naše zákony navíc vůbec nejsou stanoveny tak jak to mají policisté napsáno na dveřích svých nových vozů: "pomáhat a chránit". Pokud si pak člověk chce za bezpečnost připlatit, zaplatí za bezpečnost, která je napůl bezzubá a bez pravomocí. Bezpečnostní agentury a jejich pracovníci jsou v pozici někdy i horší nežli zloděj a nebo jiný živel, který páchá zlo, naše zákony dbají na presumpci neviny a ochranu lidí, ale zákon je tak nedokonalý, že ostraha jenž chce zajistit pachatele na to v podstatě nemá právo, pokud tedy pachatel, podezřelá osoba nemá chuť počkat na příjezd policie, což je nepravděpodobné, naše výborná legislativa toto nazývá "omezování osobní svobody" a to je jen jeden z mnoha problémů, který je potřeba rychle řešit.

Kdy už si konečně naši legislativci uvědomí
, že v tomto státě je legislativa nakloněna pro ty, kteří chtějí páchat zlo a nepořádek a že je s tím potřeba něco dělat a že s úbytkem policistů, kteří nejsou dostatečně zaplaceni bude legislativa nakonec ráda za pomoc ze soukromého sektoru poskytující bezpečnost a přesto, že na dveřích nemá napsáno "pomáhat a chránit" tyto procesy běžně provádí a poskytuje.

Už s tím opravdu něco je potřeba udělat ! Zatím se jen řeší kdo jaké cestičky si vytváří pro své soukromé účely a přitom se zapomíná na skutečnosti, jež jsou pro výkon služby bezpečnosti a pro chod bezpečnostní agentury toliko potřebné a dnes už i zásadní.

Pánové legislativci a ostatní z míst, kde se toto má řešit a neřeší, zamyslete se nad sebou !


Pavel Hanzelín

PS: Tento článek píši za svou osobu, jenž se v tomto oboru pohybuje od revoluce a budu rád za vaše názory. Článek je zveřejněn i ve skupině na facebooku bezpečnostní agentura.

Související články


Komentáře

Karel Jelínek | 30.12.2010 23:11
Velmi správně, už je potřeba aby se s tímto něco dělalo, stát nestíhá a nabízenou pomoc ze sokromého sektoru bezpečnosti nepřijímá, je jednodušší se vypořádat se stavkami nespokojených policistů. Je to tady jak v kocourkově.

J.P. | 30.12.2010 23:13
Kocourkov? To je slabé slovo, stát se zajímá o "potřebnější věci", občas když vidím co se řeší v parlamentu, tak se mě chce smát a zvracet naráz.

TOMY | 31.12.2010 01:52
Co k tomu říct, vše tu bylo řečeno. Snad jen to, že je to žalostná situace. Zakázky jsou podceněné a kde mají agentury brát peníze na to aby své zaměstnance donekonečna proškolovali. Ryba smrdí od hlavy a nikdo tam nahoře kdo o tom rozhodoval má opět svoje zlaté vejce.

admin | 31.12.2010 10:02
Přesně tak, ale na co pak máme organizace typu Komora Podniků Komerční Bezpečnosti a Asociace bezpečnostních agentur, nehledě na Hospodářskou komoru? Tyto organizace mají nejen zajišťovat určitý standard výkonu služeb a bezúhonnost registrovaných firem, ale také by měli něco s tímto dělat, interpelovat na nejvyšších místech, tlačit jako organizace za bezpečnostní agentury, vždyť tohle je fakt neúnosné.

Martin | 15.2.2011 09:33
Hlavně mi nejde na rozum,proč a z jakého důvodu jsou pracovníci bezp. služeb odměňování v minimální mzdě,jsou na úrovní uklízeček,když pracují se zbraní,převáží peníze,příjíždí jako první na tísně barů,heren,restaurací,každodenně riskují život za 56 kč na hodinu???? Copak se tyhle dvě práce dají srovnat aníž bych tím chtěl nějak podceňovat práci uklízeček??

Pavel Hanzelín | 17.2.2011 11:06
Myslím, že si za to můžeme také sami, po revoluci v devadesátých letech, kdy začaly vznikat bezpečnostní agentury jko houby po dešti jsme ještě pořádně neznali co je to konkurenční boj a češi to pojali po svém a začali "podrážet ceny" služeb bezpečnostních agentur. Když si uvědomím, za kolik byl po roce 1990 poskytován jeden bezpečnostní pracovník a za kolik je to dnes a při tom kam se pohnuly všechny nákladové položky pro výkon jednoho běžného strážného..., tak se mě chce fakt plakat. Podrážení cen je jedním z důvodů, proč jsou momentální sazby tak nízké. Dalším důvodem, tedy podle mého názoru je to, že i když se lidi bojí je pořád bezpečnost majetku a jejich života až na nějakém, místě nekde dole. Někdo začne podnikat a najme si osrahu na areál, majetek a to je jedno vlastně na co... ostaraha vše hlídá a nic se neztrácí, často se pak stane, že si ten člověk uvědomí, že se mu nic neztrácí, protože tam ostraha je a ty slova znám: "já vás tady vlastně platím zbytečně, nic se tady neztrácí, tak na co vás tady mám mít". Další věcí je, že podnikatel má také pojistnou smlouvu na odcizení a škody. Podmínkou pojišťovny ve většině případů je mít majetek zabezpečen a jakým způsobem. U většího plnění je většinou podmínkou k pojistné smlouvě mít zabezpečen majetek..., provoz atd. fyzickou ostrahou a podnikatel to tedy bere jako dodatečnou potřebu a nechce za to platit moc, má přeci tu pojistku a ta mu vše proplatí, tak sem nějako jen jako dejte a ať to moc nestojí. Dalším důvodem je, že podnikatelé se podívají na fakturu a řeknou, vy ale na nmě vyděláváte 95,-Kč/hod. Někdy mě to přijde, jako kdyby neměli také zaměstanance a nevěděli, kolik jsou náklady a když jim člověk vyčíslí, kolik zůstaává pro bezpečnostní agentury jako zisk, tak nevěřícně kroutí hlavou..., těch důvodů, proč jsou ceny tak nízké je moc, mohl bych tady popsat mnoho listů "virtuálního internetového papíru".

pavel blazek | 26.6.2012 14:05 | blazekp1@seznam.cz
jsem zamestnan u b.a a muj plat je 41kc na hodinu.jsem pod urovni uklizecky a ma prace je vysoce ryskantni na urovni prace p.c.r

Přidat komentář:
Jméno:
E-mail:
Zde můžete zadat svůj e-mail. Pokud zatrhnete volbu "Zobrazit e-mail u komentáře", bude e-mail zveřejněn.
  Zobrazit e-mail u komentáře
Komentář:
 Opište číslo 8: