Zabezpečení otevřených objektů

Datum: 3.5.2012  Kategorie: Články 
Objekty otevřeného typu, což jsou v terminologii používané u bezpečnostních agenturvětšinou objekty, do kterých má veřejnost prakticky nekontrolovatelný přístup. Jsou to obchodní centra, obchodní areály, průmyslová obchodní centra, nemocnice a zdravotnická zařízení, restaurace, muzea a divadla, kina atd. Všechny tyto objekty jsou označovány za „otevřené objekty“ proto, protože jsou přístupné veřejnosti ve vyhrazené době, nebo nonstop bez kontroly a evidence osob vstupujících a vycházejících z objektu, nebo areálu, podobně to může být i u vozidel a to jak osobních, tak i nákladních.

Otázka zní, lze tyto otevřené objekty zabezpečit, zajistit v nich bezpečnost a na jakou úroveň? Svůj pohled na tento problém popisuji níže a budu rád za Vaše názory formou komentářů pod článkem.

Jelikož je dnes bezpečnost běžnou součástí života a týká se to prakticky každého, je celkem běžné, že se majitelé a provozovatelé otevřených objektů snaží zajistit bezpečnost a pořádek v těchto objektech a to i díky stavu státních bezpečnostních složek (personální stavy se neustále snižují). No a teď si asi mnozí řeknou, na co si platíme daně a proč se o to nepostará policie, máme tady státní a městkou policii. No jo, ale problém je v tom, že tyto otevřené objekty jsou sice veřejně přístupné a proto se vlastně jedná o veřejné prostory s přístupem veřejnosti, ale přesto má provozovatel, nebo majitel určitou minimálně morální povinnost zajistit návštěvníkům v těchto soukromých objektech bezpečnost na co nejvyšší dosažitelnou úroveň, což v ČR je dosti problém díky absenci zákona o bezpečnostních agenturách a snad už tisíckrát bylo řečeno, že bezpečnostní agentura a její zaměstnanci jsou díky absenci zákona o bezpečnostních agenturách v nepříjemné patové pozici ať už se jedná o provádění prevenční bezpečnosti v otevřených objektech, nebo i zajištění bezpečnosti, tedy v případě nutného zákroku v prostorách otevřených objektů s přístupem veřejnosti. Běžně vidíme v obchodních centrech zaměstnance bezpečnostních agentur a to ty hodně viditelné, tedy ty v uniformách s označením. Tito slouží jako prevence pro zajištění pořádku v prostorách a pak jsou tu detektivové v civilu, tito slouží k potírání trestné činnosti. Zejména se jedná o krádeže a to nejen krádeže zboží, ale sledují a potírají trestnou činnost kapsářů a řeší tyto krádeže, následně ve spolupráci s později přivolanou policií.

Co tedy můžou zajistit uniformovaní zaměstnanci bezpečnostních agentur? Svojí přítomností mohou odradit alespoň částečně některé nekalé živly od jejich pokusů o trestnou činnost v podobě krádeží zboží v obchodech, nebo skladech a veřejných prostorách mimo obchody, tedy krádeže ostatních předmětů, které by se daly odcizit. Uniforma odjakživa byla pro minimálně polovinu těchto nekalých živlů preventivním opatřením a odrazovala je od páchání trestné činnosti. Bohužel se postupujícím časem tato situace překlápí na druhou stranu, absence zákona o bezpečnostních agenturách a vědomost těchto lidí, že pracovník bezpečnostní agentury nemá o moc větší pravomoci řešit kriminalitu ve veřejných prostorách, nežli každý jiný občan, nabádá tyto nekalé živly k páchání trestné činnosti prakticky bez omezení. Navíc náš trestní zákoník je také neodradí se svým limitem napáchané škody do 5-ti tisíc Kč v podobě přečinu a okamžitým propuštěním na svobodu. Ostraha i když je v uniformě může zloděje, nebo jiného agresora jen označit a už na hraně je zajištění tohoto člověka, jelikož zajištění může být jen na dobu nezbytně nutnou a zadržený s tím prakticky musí souhlasit, což je dost paradox, jinak se jedná o omezování osobní svobody, pokud se pak krádež, nebo trestná činnost nepodaří prokázat, může si zadržený člověk stěžovat a ostraha se tak vystavuje nepříjemnostem jako je řízení v podobě klidně i soudu, záleží na okolnostech. Většinou se toto řeší za pomoci nutné obrany a krajní nouze, což jsou paragrafy trestního zákoníku a pokud je zadržovaná osoba nebezpečná a ohrožuje okolí, může jakákoliv osoba zasáhnout a chránit ostatní proti této osobě, avšak pokud útok a nebezpečí netrvá, může se zadržená osoba ohradit proti svému zadržení a stěžovat si na bezpečnostní agenturu. Většinou se ale jedná o známé osoby v trestné činnosti krádeží a kapsářství, či napadení a poškozování cizích věcí. Pak je tady následně přivolaná policie jako státní bezpečnostní složka a ta to řeší po svém a podle zákonů. Detektiv v civilu je na tom prakticky stejně a pokud zasahuje, měl by se identifikovat jako zaměstnanec bezpečnostní agentury s evidenčním číslem a označením bezpečnostní agentury. Jinak jeho pravomoci, nebo spíše „malomoci“ jsou stejné jako u uniformovaného strážného bezpečnostní agentury. Jak tedy může soukromá bezpečnostní složka zajistit bezpečnost otevřeného areálu? Na jakou úroveň? Jedná se vlastně jen o preventivní, informativní bezpečnostní složku, které ke všem větším deliktům musí zavolat policii jako pravomocnou státní bezpečnostní složku, která už má právo řešit takové kriminální živly.

Na druhou stranu statistiky připomínají, že i u otevřených areálů s přístupem veřejnosti klesla kriminalita a škody na majetku o více než polovinu po nasazení uniformovaných strážných na vchodech těchto objektů a v prostorách otevřených objektů. Nasazení detektivů a zaměstnanců bezpečnostních agentur v civilu bylo dalším ponížením kriminality a to až o třetinu v otevřených objektech tipu OC (obchodní centra) a podobných obchodních areálech s přístupem veřejnosti.

Můj názor je: Ostraha v podobě bezpečnostní agentury s uniformovanými strážnými a v kombinaci detektivů v civilu se vyplatí, jelikož v takových objektech je poměrně klidněji a bezpečněji nežli v objektech bez ostrahy a veřejnost se pak nebojí do takto pokud možno bezpečně řešeného objektu vstupovat. Samozřejmě je zde ještě zabezpečovací technika, ta ale nebyla náplní tohoto článku.

Pavel Hanzelín


Komentáře

Roušal P. | 10.5.2012 14:54
Dokud tady bude chybět zákon o bezpečnostních agenturách, tak bude strážný jen stejná civilní osoba jako ten zloděj.

tomy | 31.5.2012 20:25
Zákon je na nic. Pokud má projít v podobě našich zákonodárců. Diktuje jenom povinnosti - pravomoci žádné. Licence lehce k odebrání. Působí to jako řízená likvidace menších poctivých firem. Je to hnus. Než by to prošlo v tomto znění pak říkám raději bez zákona.

Přidat komentář:
Jméno:
E-mail:
Zde můžete zadat svůj e-mail. Pokud zatrhnete volbu "Zobrazit e-mail u komentáře", bude e-mail zveřejněn.
  Zobrazit e-mail u komentáře
Komentář:
 Opište číslo 2: