Zabezpečení bytu v době dovolené

Datum: 3.7.2013  Kategorie: Články 

Zabezpečení bytu v době dovolené je důležité z hlediska prožití klidné dovolené a také příjemného návratu po dovolené. takový vykradený byt je velmi nepříjemnou tečkou za kvalitně prožitou dovolenou. 

Jelikož je doba dovolených, doba kdy opouštíme své byty a domy, tak vám nabídneme několik rad a návodů jak snížit riziko vykradení vašeho obydlí. 

Největším obdobím rizik vykradení domácností bývá v době letních dovolených, je to hlavně tím, že lidé opouštějí svá obydlí na delší dobu a zloději „typaři“ tak snadno vysledují, které z bytů či domů je prázdný. Nabízíme vám tedy několik základních rad, jak snížit těmto nekalým živlům jejich práci. Spousta lidí řeší zabezpečení svého bytu až těsně před dovolenou, což už je na poslední chvíli a snadno se tak stávají chyby v zabezpečení domu či bytu z důvodu předodjezdového stresu, kdy jste myšlenkami již jinde a při zabezpečení domu můžete na něco zapomenout anebo udělat chybu, která spíše zlodějům usnadní práci, než aby jim vykradení domácnosti ztížila či zcela zamezila. 

Statistiky pojišťoven dokonce dokládají, že velká část domácností není před odjezdem na dovolenou zabezpečena vlastně vůbec, jedná se až o 1/3 domácností v našem státě, což je alarmující a přitom zarážející v době celosvětové ekonomické krize, kdy je vše na pořízení dosti drahé, tak proč to raději nezabezpečit před ukradením? Průměrná délka zájezdu, tedy doba kdy je váš dům, byt prázdný je cca 9 dní, tedy poměrně dostatečná doba pro zloděje, aby si váš dům, byt otypovali, vysledovali návštěvnost a pohyb případných sousedů a dokonale se připravili na akci, která vám zcela zkazí dojmy z perfektně prožité dovolené hned po příjezdu domů, věřte těm, co tím prošli, je to dosti nepříjemné přijet z dovolené do vykradeného bytu. Navíc je tady lednová nechvalně známá prezidentská amnestie, která v lednu 2013 pustila na svobodu velkou skupinu lidí, kteří se živí právě vloupáním do bytů a domů. Tím je letošní riziko poměrně větší nežli v letech minulých. 

Toliko úvodem, teď k zabezpečení bytu, domu a pár pravidel jak se chovat.

Tento článek neřeší zabezpečení proti prasklé vodě a elektrickým zkratům a podobným problémům, uzavření hlavního uzávěru vody a plynu či vypnutí elektrického přívodu, tedy pokud nemáte EZS, pak je třeba nechat elektřinu běžet a poschazovat jen jističe, které napájí nebezpečné spotřebiče, je jasnou a pragmatickou záležitostí.

Základem je zabezpečit dokonale vstupní dveře a to zejména u bytů ve vyšších patrech, tam je to prakticky jediné rizikové místo, pokud nebydlíte v posledním patře, kde se dá do bytu vniknout ze střechy oknem a přes případný balkón či terasu. Navíc vynášení případného kradeného majetku oknem je daleko pracnější a je tak velká šance, že zloději neodnesou větší majetky anebo je při vynášení oknem někdo uvidí, protože vynášení věcí oknem je podezřelejší nežli dveřmi. Pokud budete řešit zabezpečení dveří, shánějte se po zabezpečení renomovanou firmou a to na zabezpečení ve třetí a čtvrté třídě, což jsou už poměrně slušná zabezpečení vchodových dveří u bytů a domů. Znovu je dobré přenechat montáže zabezpečovacích doplňků profesionálům, neodborná montáž může zlodějům také usnadnit práci, příkladem je montáž dodatečného zámku, závory a podobných zabezpečovacích doplňků, které se musejí přivrtávat do dveří a zárubní a tím se velmi často při neodborné montáži poškodí pevnost a sníží se tak odolnost zárubní a tím usnadní vstup zlodějů do objektu vstupními dveřmi. 

Pokud bydlíte v přízemí, nebo se jedná o přízemní dům, je dobré osadit perfektně zavřená okna bezpečnostní fólií, to velmi pomáhá při snaze zlodějů vstupovat násilně do objektu oknem, je lepší mít okno jen rozbité a popraskané, než aby bylo zcela vyražené a měli jste vykradený byt či dům. Bezpečnostní fólie po prvním pokusu běžné zlodějíčky odradí, nebo velmi zpomalí a je tak šance, že někdo něco uslyší a zavolá pomoc. Pořídit ochranné bezpečnostní fólie na skla oken nestojí zase tak tolik a poměr účinnosti proti pořizovacím nákladům je velmi dobrý, tak že doporučujeme, samozřejmě záleží na počtu oken a jejich ploše, ale pořád se to vyplatí. 
Nikdy po dobu vaší dovolené nezatahujte závěsy, anebo žaluzie, nechte vše, jak běžně míváte, jinak tím typařům dáváte vědět, nebudete doma. 

Pokud neřešíte vše opravdu na poslední chvíli, tak si objednejte zabezpečovací systémy na bázi elektronických čidel a podobných systémů s napojením na PCO (Pult Centralizované Ochrany). Dnes jsou firmy pružné a dokážou vše realizovat poměrně rychle, samozřejmě záleží na velikosti objektu a náročnosti realizace, ale běžně se dá dnes objednat takové zabezpečení na mobilní bázi, kdy se umístí dočasný systém EZS do objektu, jen na dobu dovolené, dobu sjednanou, jedná se o systém, který nijak nezasahuje do vašeho objektu. Po ukončení spolupráce si bezpečnostní agentura zařízení odveze a další spolupráce je zase na další domluvě. Nejlepším řešením je stabilně namontovaný systém EZS a napojení na PCO. Takto je dům pod stálým dohledem a vy jen upozorníte bezpečnostní agenturu, že na delší dobu odjíždíte pryč a že do domu, bytu nebude nikdo docházet. Pak je jasné, že při poplachu někdo objekt narušil a bezpečnostní agentura okamžitě vysílá zásahovou jednotku PCO s tím, že se jedná o narušení s výjimkou poruchy systému. Lze na dobu určitou přiobjednat monitorovací patrolová služba, což je nepravidelná kontrola vašeho objektu podle domluvených pravidel, služba fyzicky navštíví váš objekt a je na domluvě systém kontroly, jen vnější, nebo i vnitřní. Jako další stálé 
zařízení se doporučuje zamřížování přízemních balkónů, takto je pasivně zabezpečený další možný vchod do vašeho bytu. Pokud se jedná o byty v posledním podlaží, pod střechou, platí stejná bezpečnostní doporučení jako u přízemních bytů, rizika jsou stejná, jelikož vniknutí do bytu ze střechy domu je prakticky stejné jako z perimetru, tedy přízemí objektu. 

Jelikož se rozmáhají stále více sociální sítě, je jasné, že uživatelé na nich nevědomky zveřejňují citlivá data a informace o svém majetkovém stavu, fotografie vyvěšené na facebooku, kde je vidět zařízení domácnosti jsou také dobrým vodítkem pro zloděje. Navíc informace typu zítra odjíždíme na čtrnáct dní do zámoří na dovolenou, jsou perfektní pro volné působiště zlodějů, nikdo nevíte, kdo z vašich přátel a přátelé těch dalších přátel na sociálních sítích má mezi svými přáteli lidi, kteří se živí nekalým způsobem, je třeba informace tohoto typu bedlivě rozvážit než je zveřejníte na internetu. O tom, že odjíždíte na dovolenou, by měli vědět jen vaši nejbližší a ti co to vědět musí a ti, kterým důvěřujete. Velmi dobrým systémem ochrany je to, že vás někdo ve vaší nepřítomnosti nepravidelně navštěvuje s výběrem vaší poštovní schránky, která pokud je přeplněná letáky a poštou jasně dává informaci o vaší dlouhodobé nepřítomnosti. Jednoduchý systém zapojení stojací lampy, kterou večer využíváte doma u sledování televizních pořadů, tuto lampu zapojíte přes časový spínač a ta se pak zapíná podle nastavení v určeném čase a pokud se pak okna vašeho bytu každý večer rozsvěcí, tak si každý zloděj takového bytu nevšimne, jelikož to vypadá, jako když je někdo doma. Určitě se pak nevyplatí to zjišťovat a takový běžný zloděj jde na „jednodušší zakázku“. Poslední taková rada, která je snad už každému blízká a běžná, proto ji uvádíme i jako poslední je dobře uzavřené pojištění domácnosti, věnujte pojistné smlouvě opravdu pozornost a nechte si vytvořit více nabídek o více pojišťovacích společností, nejedná se tady jen o pojistku proti vykradení, ale i ostatním vlivům jako je elektrický zkrat a různé živelné pohromy atd.

Je třeba vyvolat dojem, že byt je obydlen a ne opuštěn, dobře domluvená spolupráce se sousedem je na toto k nezaplacení. Takové zalévání květin a běžná kontrola s vyvětráním udělá své. Je třeba tuto službu domluvit opravdu s tím, komu maximálně důvěřujete. 


Komentáře

Přidat komentář:
Jméno:
E-mail:
Zde můžete zadat svůj e-mail. Pokud zatrhnete volbu "Zobrazit e-mail u komentáře", bude e-mail zveřejněn.
  Zobrazit e-mail u komentáře
Komentář:
 Opište číslo 6: