Zabezpečení bytu - domu před odjezdem na dovolenou.

Datum: 11.7.2011  Kategorie: Články 
Zabezpečení majetku ať už movitého a nebo nemovitého před odjezdem na dovolenou spousta lidí podceňuje a proto vám předkládáme několik cenných rad a postřehů jak na to, čeho se vyvarovat a na co si dát pozor před odcestováním na dovolenou.

Nejprve je potřeba se zamyslet nad tím, co by mohlo k vám, vašemu domu či bytu zloděje přilákat. Čas dovolených, hlavně těch letních je pro zloděje období žní a tyto nekalé živly zavítají i do míst, kam se normálně nepouštějí. Je tedy potřeba si toto uvědomit a zařídit vše tak, aby nikdo nepoznal, že jste na dovolenou odjeli, to je to nejdůležitější.

Mezi základní pravidla patří: 
 • Nikomu až na ty nejdůvěryhodnější neříkejte, že na dovolenou jedete, neříkejte hlavně na jak dlouho a kam. Nikdy nevíte kde se kdo o tom zmíní a před kým.
 • Odjezd na dovolenou bývá provázen velkým nakládáním do vozidla, kufry, vybavení na dovolenou atd. Snažte se toto provést co nejrychleji a bez hlučných projevů, neupoutávejte na sebe při tomto nakládání pozornost. Je snadné pak zjistit kdo na dovolenou odjel.
 • V bytě i domě nechte co se týká žaluzií a rolet, závěsů vše jako bývá běžně, když jste doma, nezatahujte rolety, žaluzie atd. Trvale stažené žaluzie jsou pro zloděje jasným důkazem o vaší nepřítomnosti v objektu.
 • Zařiďte si někoho z rodiny, aby vám vyprazdňoval poštovní schránku. Plná poštovní schránka jasně ukazuje na vaší nepřítomnost v bytě, nebo domě a je to jasným povelem pro zloděje.
 • Na terasách a balkónech nenechávejte nic na šňůrách a sušících stojanech, zloději si všímají i toho jak dlouho tam vysí to stejné prádlo, fotí to a porovnávají třeba za dva, tři dny znova. 
 • Pokud vám bude někdo větrat a zalévat květiny, jedině dobře, jinak je třeba nechat otevřenou alespoň větračku. Pokud máte venkovní jednotku klimatizace umístěnou do ulice na objektu, nastavte ji, naprogramujte, aby se v době největšího vedra přes den na chvíli zapnula, tyto venkovní jednotky klimatizace bývají hlučné a zloděje to také přesvědčí o tom, že jste zřejmě doma.
 • V obchodě si kupte časový spínač pro elektro-zásuvky a napojte na něj alespoň jednu lampičku, umístěte ji nejlépe do denní místnosti, obývacího pokoje a časový vypínač nastavte tak, aby lampička svítila večer, nejlépe v čase kdy je už tma. Pokud chcete toto provést ještě kvalitněji, kupte za cca 250,-Kč elektronický spínač a nastavte čas svícení lampy na každý den trochu jinak, navodíte tím iluzi přítomnosti doma. Je lepší utratit pár korun navíc za elektřinu, než se nechat vykrást.
 • Stejně jako světlo lampičky se dá nastavit i rádio a nebo televize. To pak také zloděje odradí od nezvané návštěvy vašeho bytu.
 • Zařiďte si pojistku, nepojištěný majetek v dnešní době je už opravdu zvláštností.

Ohledně fyzického zabezpečení bytu, nebo domu, je třeba toto provést s časovým předstihem, ne těsně před dovolenou. Pokud se rozhodnete pro lepší a zabezpečené dveře, nechte si je montovat týden před dovolenou. Co se týká postřehů kolem oken a dveří: je asi už základním pravidlem, že panelákové zárubně vstupních dveří jsou vylité betonem. Použití bezpečnostních rámů oken a vstupních dveří, bezpečnostní kování a zámky, případně mříže na přízemních oknech, nebo fólie na sklech oken v přízemí jsou také dosti účinné, nakonec je zloděj většinou překoná, ale podle výrobci provedených testů to trvá několik minut a je při tom velký hluk, většinou to zloději vzdají a jdou jinam, kde to jde lehčeji.

Co dalšího je třeba si všimnout a zařídit z vně - pohledu exteriéru?

 • Funkčnost venkovního osvětlení, s čidly pohybu (vlastníci domů).
 • Balkony a terasy zabezpečit proti vstupu (mříže, nebo infrazávory s připojením na PCO).
 • Také pomáhá zasklení balkónů.

Systémy EZS (elektronické zabezpečení) připojení na PCO (Pult centralizované ochrany).

 • Dnes už je dosažitelný základní elektronický zabezpečovací systém s možností odesílání informací na PCO.
 • Je možno si nasmlouvat zásahovou jednotku a vzdálené střežení PCO na dobu dovolené, dobu určitou.
 • Je možno si na dobu dovolené nasmlouvat službu: Monitorovací patrolová služba, v domluvené době patrolovací jednotka bezpečnostní agentury objekt kontroluje a sleduje jeho stav a to z vně a po dohodě a to hlavně u domů i uvnitř, pozemek a někdy i vnitřní prostory. Tyto kontroly nebývají prováděny ve stejném čase, aby zloději nemohli vysledovat čas kontrol. 
 • Pokud je to potřebné, používají se tzv. mobilní systémy EZS a tyto se bez zásahu do objektu umisťují a pak po vaší dovolené jen odnesou, stejně tak se dají vyřešit i CCTV kamerové systémy s připojením na PCO dispečink sledování přes webové rozhraní si můžete kontrolovat vzdáleně objekt i sami.

Pokud byste ale měli pocit, že i tak se k vám můžou zloději dostat,
je třeba jim nenabídnout vaše cennosti a na dobu dovolené tyto odnést do bezpečné úschovy, rodinný přítel, nebo rodinný příslušník, bankovní sejf atd. Pro pojišťovnu zdokumentovat momentální stav vybavení a bytu před odjezdem na dovolenou.

Dále odpojte televize a elektroniku z el. sítě, pokud se nebudou používat na simulaci vaší přítomnosti v době dovolené. Je také dobré pokud máte někoho důvěryhodného, nechat u něj klíče, pro případ nutnosti vstupu záchranných složek atd. Je třeba uzavřít hlavní uzávěry plynu a vody. Odpojit kotle a bojlery od proudu.

Komentáře

Přidat komentář:
Jméno:
E-mail:
Zde můžete zadat svůj e-mail. Pokud zatrhnete volbu "Zobrazit e-mail u komentáře", bude e-mail zveřejněn.
  Zobrazit e-mail u komentáře
Komentář:
 Opište číslo 9:
 
 

Poptávka na Pult Centralizované Ochrany

Tento poptávkový formulář slouží na poptání služeb PCO - Pult Centralizované Ochrany - dálkový dohled nad objektem s možností výjezdové, zásahové jednotky.


Po vyplnění a odeslání našeho formuláře budete neprodleně kontaktováni ohledně nabídky našich služeb PCO - Pult Centralizované Ochrany.

Při vyplňování poptávkového formuláře PCO - Pult Centralizované Ochrany, prosím pozorně vyplňte požadované informace o vaší osobě, objektu jenž by se měl dálkově střežit či firmě. S obdrženými daty bude naše bezpečnostní agentura zacházet diskrétně. Jsme prověřeni NBÚ podle zákona č. 148/1998 sb. a obdrželi jsme potvrzení na stupeň utajení „Vyhrazené". Ve smyslu tohoto zákona jsme oprávněni zacházet s utajovanými skutečnostmi.

Prohlášení: Při zpracovávání osobních a firemních údajů naše firma dodržuje veškeré normy a zabezpečení těchto informací v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů


 
Jméno * 
Telefon * 
E-mail * 
Objekt se nachází v kraji? * 
Vyberte kraj ve kterém se nachází objekt jenž hodláte nechat připojit na PCO
Dotované objekty pro bytové využití   Byt ve třetím a vyšším podlaží
 Byt ve druhém podlaží
 Byt v prvním podlaží a přízemí
 RD v řadové zástavbě - jednopodlažní
 RD v řadové zástavbě - dvojpodlažní
 RD samostatný - jednopodlažní
 RD samostatný - dvojpodlažní
Pokud se jedná o nekomerční objekt vyberte - dům, byt, bytový objekt atd.
Dotované objekty nebytové   Školní zařízení
 Zdravotnické zařízení
 Lékárna
 Charitativní zařízení
Objekty se slevou (zdravotnická, školní a charitativní zařízení)
Nedotované objekty pro komerční využití   Pojišťovací hodnota do 2 mil. Kč.
 Pojišťovací hodnota nad 2 mil. Kč.
Obchodní prostory a objekty pro podnikání - administrativní objekty a kanceláře atd.
Monitorovací služba   Na území hl. města Prahy.
 Mimo území hl. města Prahy.
Pouze monitorovací služby - bez výjezdu ZJ
Další placené služby   Uložení klíčů v zapečetěné obálce a vnitřní kontrola ZJ.
 Připojení personálních tlačítek na PCO (tísňová tlačítka).
 Pravidelné měsíční výpisy z protokolu připojeného objektu.
 Výpisy z protokolu objektu starší dvou měsíců (zpětně provést)
 Sledování zda byl aktivován systém EZS v dohodnutém čase.
Vyberte služby nad rámec běžných služeb PCO
Požadujete od nás montáž EZS   Požaduji dodat a namontovat systém EZS
 Mám již funkční systém EZS
 EZS dodá jiná firma
Pokud požadujete dodat od nás zabezpečovací techniku, zaškrtněnte možnost.
Pokud EZS systém máte, napište jaký výrobce a typ systému.  
Od kdy budete požadovat připojení vašeho objektu na náš PCO  . .
Vyberte datum od kdy budete požadovat připojení na PCO.
Doplňující informace  
Pokudchcete něco k poptávce dodat, napište to sem.
Opište prosím číslo z obrázku: *
 
Napište prosím číslo 9:
 

* Prvky označené hvězdičkou jsou povinné