Vykrádání domácností v době dovolených silně vzrůstá

Datum: 16.8.2017  Kategorie: Články 

Máte dobře zajištěný dům či byt na dobu, kdy budete na dovolené? Myslíte si, že jste pro bezpečnost svého domova udělali, co bylo ve vašich silách?

V letních měsících, respektive v době letních dovolených narůstá vykrádání domácností až o 20%. 

Důvodem jsou opuštěné byty a domy, které jsou leckdy podprůměrně zabezpečené proti vykrádání. Kromě klasických indikací opuštěných domácností, jako jsou přeplněné schránky, celý den zatažené žaluzie a uzavřená okna jsou zde další novodobé možnosti pro nekalé živly, jak zjistit, že se nenacházíte delší dobu doma. 

Velkým pomocníkem pro zloděje, kteří se zaměřují na vykrádání nemovitostí, jsou sociální sítě. Počet uživatelů sociálních sítí v ČR stále roste a se zabezpečením svých osobních profilů na sociálních sítích si mnoho z uživatelů nedělá starosti, a to je špatně. 

Sociální sítě jsou bezedné studnice informací a neuvážené sdílení informací na sociálních sítích může vést ke zvyšování rizika vykradení právě vaší domácnosti. Nemusí se zrovna jednat o obrázky z dovolených s patřičnými komentáři a s označením lokality, kde je fotka pořízena. Jde také o komentáře, které jsou pod těmito fotkami. 

Není pravdou, že příspěvek na sociální síti sdílený s přáteli nemůže přečíst nikdo jiný. Záleží, jak mají nastavené profily vaši přátelé. Pokud tito si se zabezpečením soukromí svého profilu nelámou hlavu, může informace o vás zjistit prakticky každý uživatel sociálních sítí právě skrze sdílených příspěvků na jejich nezajištěných profilech. Nekalé živly sledují přes sociální sítě polohy zájmových osob, kolikrát se dozvědí i kolik mají času na vykradení vaší nemovitosti podle lokalizace vašeho telefonu skrze sociální sítě a vaše příspěvky. Nemusí se zrovna jednat jen o dovolenou, kolikrát si nemusíte uvědomit, že nabízíte informace a přitom zcela jasně vše zveřejňujete. 

Příkladem může být i situace, kdy na sociální síti nabízíte například přebytečné vstupenky do divadla na dnešní představení a nejlépe je pak i vyfotíte, aby zloději věděli, od kdy nebudete doma. Nebo se vás přátelé zeptají v komentářích od kdy a kde či o jaké představení se jedná. 

Pokud oni na akci nemohou, tak příspěvek sdílí, paradoxně aby vám pomohli, a tím pádem vidí informace další lidé, mezi kterými mohou být ty nesprávné osoby a už je problém na světě. Vrátíte se z divadla a máte vykradený byt. Funkce sdílení polohy a lokalizace s patřičným příspěvkem, že jste zrovna v tichomoří na dovolené je také nabídkou pro vykradače nemovitostí. Vždy si předem promyslete, jaký příspěvek a s jakými informacemi na sociální sítě dáte. 

Lokalizační funkci chytrého telefonu můžete trvale či dočasně vypnout, je to jen chvilka. 

Vždyť nemusíte dávat na sociální sítě fotografie z dovolené ihned, ještě když jste mimo domov, můžete je přidat až po dovolené, když už jste doma. Nikdy nevíte, kdo vás sleduje a čeká na správnou informaci o tom, že se nenacházíte doma. Kromě základních prvků zabezpečení svého domova proti vykradení také myslete na počítače a chytré telefony, které skrze internet, sociální sítě mohou otevřít cestu k vašemu majetku pro zloděje, kteří toho náležitě využijí. 

Je také možné si nechat pohlídat v době nepřítomnosti svůj dům či byt od bezpečnostní agentury, jedná se o dočasnou službu a pro mnohé z nás je to pak klidnější dovolená a nestojí to zase tak tolik, aby se to nevyplatilo. 

Monitorovací patrolovací služba je systém nahodilých kontrol dle domluvy se zákazníkem. Rozsah a četnost kontroly je individuální a lze domluvit prakticky cokoliv, co se dá provést ve smyslu zabezpečení nemovitostí. 

Autor článku: Pavel Hanzelín 

Komentáře

Laky | 19.8.2017 11:44
Sociální sítě jsou zlo a mělo by se to zakázat, je velmi velký zdroj informací, které se dají zneužít a děje se to. Lidi přicházejí o peníze a majetky. Lidi se už nescházejí a kamarádí spolu jen na dálku přes počítače. Je to prostě zlo a mělo by se to zakázat.

Přidat komentář:
Jméno:
E-mail:
Zde můžete zadat svůj e-mail. Pokud zatrhnete volbu "Zobrazit e-mail u komentáře", bude e-mail zveřejněn.
  Zobrazit e-mail u komentáře
Komentář:
 Opište číslo 4: