Psovodi budou mít certifikát.

Datum: 4.4.2011  Kategorie: Články 
Podle nejnovějších zpráv se bezpečnostní agentury dohodly, že jejich psovodi se služebními psy budou mít certifikát o odbornosti a zkoušce psovoda a služebního psa.
Tento certifikát má dokládat odbornost v ovládání a používání služebního psa při výkonu bezpečnostních služeb, které používání služebního psa vyžadují. Psovod společně se služebním psem bude dokládat tímto potvrzením, že ovládá svého služebního psa a že ho dokáže zvládat a mít pod naprostou kontrolou i v krizových situacích.
V minulosti se vyskytovaly případy, kdy pes bezpečnostní agentury měl neadekvátní chování a výcvik, mnohdy se jednalo i o napadení klientů přímo na jejich pozemku, proto se bezpečnostní agentury dohodly, že budou využívat psovody, kteří budou mít potvrzení o výcviku a ovladatelnosti služebního psa.

Služební pes nesmí nikdy bezdůvodně zaútočit na žádnou osobu
, pokud tato nepoužije zbraň, nebo pokud služebního psa povelem psovod nepošle k zastavení a zadržení nebezpečné a ozbrojené osoby, pachatele. Správný postup je: služební pes prohledává střežené místo, na povel psovoda sleduje a konteroluje střeženou lokalitu "revír". Pokud nalezne nežádoucí osobu, zajistí ji na místě a hlasitým štěkáním ji označí až do příchodu psovoda, tento osobu, pachatele zajistí a předá policii.
Pokd služební pes je nucen a poslán povelem k zastavení prchající nebezpečné osoby, musí pachatele zastavit zadržením za paži, nikoliv nesmí být zadržení provedeno útokem na krční partie a nebo podobné choulostivé partie a místa.

Uvidíme, zda je tento krok prvním krokem k úpravě a vylepšení bezpečnostních služeb, které nabízí bezpečnostní agentury v ČR a zda se tento krok také projeví do zákonu o bezpečnostních agenturách, na který se stále čeká a jehož absence je v naší republice opravdu značná a očividná.

Komentáře

Honza | 6.4.2011 09:23
To si zase pro sebe vymyslelo pár bezpečnostních agentur jako oddělení se od všech psovodů, sobě si to udělej bez problémů a ostatním psovodům to nechaj pořádně sežrat, aby mohli přebrat jejich kšefty, zase špína, to je jasný.

Sodoma | 12.4.2011 20:55
Je to jasný, dělají si to pro sebe, tady už se nedá ničemu věřit, tahle republika je prošpekovaná korupcí a bezpečnostní agentury typu té co se momentálně propírají nám jen kazí reputaci už takto dost pošramocenou. Už vidím ten zákon o bezpečnostních agenturách. Bude to jen o tom co se ještě více nebude smět a co bude zakázané a nějaké oficiální kompetence pro bezpečnostní agentury určitě nebudou. Je to fakt děs.

Walter R. | 2.6.2011 09:57
Pokd služební pes je nucen a poslán povelem k zastavení prchající nebezpečné osoby, musí pachatele zastavit zadržením za paži.... I TENTO RELATIVNĚ BEZPEČNÝ ZÁKROK PSA JE V ROZPORU SE ZÁKONY ČR.

admin | 8.6.2011 08:55
I tohle by měl změnit zákon o bezpečnostních agenturách, ale to asi dřív vyroste sádrovej trpaslík někomu na zahradě, jak to tedy řešit, k čemu jsou momentálě služební psi, když vlastně fungují protiprávně?

Aja | 16.12.2016 10:00
Pracovala jsem u agentur jako psovod 11let...s fenou pracovniho nikoli sluzebniho plemene.A jak znalym nemusim vysvetlovat...pastevec stezi slozi ZVV1...presto jsme byly zadane,pro spolehlivost a neuplatnost psa...hlasila pohyb ve vyskach i kanalizaci...pracovaly jsme dobre i bez certifikatu a ZVV1.Samozrejme jsem za chovani psa plne zodpovidala.
Certifikat strazneho uz mam...mela bych tedy zaplatit i certifikat psovoda...a pak zjistit,ze nenajdu uplatneni,jelikoz nejsem OZP,ID,CID....vyhodny pracovnik dotovany statem...kam jen to spejem....

admin | 16.12.2016 12:48
Dobrý den, jedná se o zkoušky psovoda a jeho schopnosti! Na váš dotaz mohu jen odpovědět, že se jedná o kvalifikační předpoklad a zkoušku o odborné způsobilosti psovoda: Psovod bezpečnostní služby (kód: 68-001-H). Pokud hodláte toto povolání se psem dále provádět na oficiální požadované úrovni, budete muset absolvovat zkoušky a získat výše uvedený certifikát psovoda.

Malý výňatek z pokynů pro absolvování zkoušek: "Uchazeč k praktické části zkoušky nastupuje s vlastním psem, nebo se psem, který je mu přidělen zaměstnavatelem – se kterým pracuje u bezpečnostní služby. Není důležité plemeno psa ani věk. Posuzovány jsou schopností psovoda, nikoliv psa."

Výňatek z textu ohledně psa: "Uchazeč o zkoušku psovoda si může před zahájením zkoušky požádat o hodnocení psa, se kterým vykonává zkoušku. Hodnocení psa probíhá zároveň při praktickém přezkoušení uchazeče. Uchazeči je v případě splnění cviků psem při praktickém přezkoušení uchazeče vystaven certifikát hodnocení psa s výsledkem splnil."

Z toho jednoznačně vyplývá, že se jedná o vaše schopnosti psovoda. Má to svou logiku. V budoucnosti je možné, že budete pracovat s jiným psem a to neznamená, že budete muset znovu ke zkouškám.

Více informací o standardech a požadavcích na psovody a jejich psi při práci pro bezpečnostní služby naleznete na tomto odkazu, jsou tam i podorobné pokyny k realizaci zkoušky: http://www.narodnikvalifikace.cz/kvalifikace-402-Psovod_bezpecnostni_sluzby

ANJA | 30.12.2016 01:53
Pracuji se psy cca 35 let, začínala jsem ve Svazarmu... Pro pracovní užití psa musím složit zkoušky se psem, jo beru, ale kde tuto zkoušku splnit dle certifikace? Dle NSK jsou v republice pouze 3 autorizované osoby,které jsou oprávněny tento certifikát o splnění zkoušky vystavit. Cestovat se psem přes celou republiku se mně fakt nechce.

admin | 30.12.2016 10:17
Dobrý den, ano v tomto máte asi pravdu, já osobně jsem také na stránkách NSK nenašel: http://www.narodnikvalifikace.cz/kvalifikace-402-Psovod_bezpecnostni_sluzby

Jsou co jsem viděl opravdu 3 místa, nevím odkud jste, ale jedná se o Praha, Plzeň a Liberec. Asi těch zkoušek není tolik, aby se kvůli nim někdo další snažil o statut autorizované osoby. Ona to také asi nebude žádná legrace toto umět.

Bohužel vám více nepomohu, pokud zkoušku potřebujete, nic jiného vám asi nezbude. Přeji hezký den, Pavel Hanzelín.

ANJA | 30.12.2016 14:25
Dobrý den, díky za odpověď. Jsem z Moravy, tak hledám, co bude nejblíže. Něco jsem objevila ve Vyškově, tak snad. Jinak vím o Kralupech a Příbrami, ale to je fakt dost z ruky - téměř 400 km.... A autorizace na psovody - děsné podmínky, kdo se na to dá, radši bude cvičit psy pro sebe nebo na kšeft. Taaakže v Novém roce bychom si měli přát nové standardy pro konání zkoušek psovodů BA.

Přidat komentář:
Jméno:
E-mail:
Zde můžete zadat svůj e-mail. Pokud zatrhnete volbu "Zobrazit e-mail u komentáře", bude e-mail zveřejněn.
  Zobrazit e-mail u komentáře
Komentář:
 Opište číslo 7: