Otázky redaktorky z ekonomického portálu Peníze.cz

Datum: 13.6.2011  Kategorie: Články 
Našeho výkonného ředitele Aloise Berana požádala redaktorka ekonomického portálu Peníze.cz o odpovědi na otázky, týkající se potírání krádeží a řešení práci ostrahy v supermarketech. S touto problematikou máme veliké zkušenosti, jelikož jsme velice dlouhou dobu střežili několik supermarketů v té době značky Delvita a následně Billa. Střežení provozu a potírání kriminality v otázce drobných i větších krádeží na supermarketech bylo velice složité, naše legislativa nedává těm kladným, což jsou majitelé a provozovatelé obchodů, ostraha a detektivové moc možností.
Nekalá činnost krádeží na supermarketech je prováděna i organizovaně ve skupinách a zloději jsou velice důmyslní a vychytralí. Mnoho pomůcek a systémů používaných na krádeže ztěžuje už takto složitou práci detektivů, velmi často pomáhá důmyslně provedený a používaný CCTV kamerový systém, kombinovaný s lidským faktorem v podobě detektiva na ploše supermarketu, tento je s obsluhou kamerového systému spojen vysílačkou a má tak větší přehled. Záznamy z kamerových systémů jsou následně používány jako důkazní materiál pro dokazování "trestné činnosti". Toto jsem úmyslně vložil do uvozovek, jelikož naše legislativa těmto zlodějům umožňuje vlastně beztrestně krást do výše hodnoty ukradeného zboží při jednom záchytu v hodnotě do 5 tis. se jedná o přestupek. Což je strašné, stává se tak, že se detektiv s takovým zlodějem setká i vícekrát za den.
Musíme konstatovat i to, že někteří zloději v supermarketech jsou poměrně nebezpeční a že běžného strážného detektiva jsou schopni klidně při zachycení jejich trestné činnosti napadnout i se zbraní v ruce, čehož jsme se neradi dočkali při střežení tehdejšího supermarketu Delvita na Barrandově v Praze 5. Tehdy byl náš detektiv zachráněn před vykrvácením zaměstnanci supermarketu a přivolanou záchrannou službou vlastně na poslední chvíli. Útočník ho pobodal a pořezal nožem kvůli kradenému zboží za několik stovek korun. Pro ukázku chování zlodějů, si prohlédněte video níže.

Níže přikládáme otázky redaktorky a odpovědi našeho výkonného ředitele Aloise Berana.


Dobrý den,
jsem redaktorkou ekonomického portálu penize.cz a chtěla bych Vás poprosit o zodpovězení několika otázek k připravovanému článku - bude se věnovat tématu krádeží v supermarketech.


1) Redaktorka: Čím si zdůvodňujete, že české obchody a supermarkety se v počtu krádeží řadí na nejvyšší příčky v Evropě?
Alois Beran: Je to z důvodů, že ekonomika státu a morálka lidí je nalomená, dle předlohy politiků. Lidé nemají disciplínu a myslí si, že když kradou naši zákonodární zástupci, tak je moderní krást taky a všude. Je to prostě o morálce, kterou naši lidé nemají. Copak by bylo dřív možné napadnout policistu? A podívejte se dnes je to běžná záležitost.


2) Redaktorka: Domníváte se, že české supermarkety využívají dostatečného zabezpečení? Pokud ne, vysvětlete, prosím proč. Víte například, zda využívají všechny supermarkety kamerové systémy?
Alois Beran: Většina supermarketu, které jsme hlídali kamerové zabezpečení určitě mělo. Jestli je využívají všechny supermarkety to nemohu říci, protože to nevím. V rámci platných zákonů v této zemi využívají veškerých možností na ochranu provozoven, která lze využít. Otázkou je jestli rozsah nasazených prostředků je odpovídající, tak aby mohl být dostatečnou hrozbou pro nepoctivé zákazníky. Tam si myslím, že se šetří hodně a agentury mnohdy za ceny nákladů, střeží majetky pro velké řetězce.


3) Redaktorka: Myslíte si, že využíváním kvalitnějších bezpečnostních prostředků by mohly supermarkety krádeže eliminovat? Pokud ano, jakých?
Alois Beran: Ne to si nemyslím, dokud nebudou tady v této zemi zákony nahrávat nepoctivcům a dokud policie nebude s těmito lidmi nakládat jako za totality. Nepomůže nic. My musíme střežit dle legálních a platných zákonů. Zkráceně slovy, veškeré zákonné možnosti jak střežit majetek jsou již využity. Dříve byl policista někdo, kdo byl v pořádku ten se ho nebál ale lump ten si jistý nebyl. Dnes je to výsměch, demokracie přinesla averzi proti složkám bránícím pořádek. Je to prostě hrůza.

Pro představu jak to většinou probíhá se podívejte na toto video:


Komentáře

Přidat komentář:
Jméno:
E-mail:
Zde můžete zadat svůj e-mail. Pokud zatrhnete volbu "Zobrazit e-mail u komentáře", bude e-mail zveřejněn.
  Zobrazit e-mail u komentáře
Komentář:
 Opište číslo 1: