Ostraha bytových objektů je čím dál více vyhledávanou službou

Datum: 2.2.2015  Kategorie: Články 

Ostraha bytových objektů je jednou z voleb, jak uchránit svůj majetek, nebo majetek společenství vlastníků bytového objektu. 

Spousta sdružení spoluvlastníků bytových jednotek (SVJ) řeší tuto problematickou situaci svépomocí. Formou kamerových systémů u vchodů do objektů, nebo i kamerami rozmístěnými uvnitř objektů. Mnohokráte už to pomohlo odradit zloděje, anebo je alespoň po způsobené škodě dopadnout. 


Jako další způsoby jak chránit svůj majetek volí SVJ pasivní bezpečnostní prvky, tedy kvalitní vstupní dveře do objektu se speciálním zámkem, evidují se klíče, kdo je má a kolik a komu byly přiděleny mimo obyvatele domu. Samozřejmostí jsou dnes i kvalitní bezpečnostní dveře při vstupu do bytu společně s bezpečnostním zámkem. 


Co ale dál? Co pomůže ochránit majetek?
Na tuto ot
ázku už se dá odpovědět těžko. Svépomocí toho moc nevymyslíte, není to vaše práce, a když se budete věnovat ostraze domu, nebudete moct pořádně pracovat, ani žít. Proto se nabízí povolat odborníky. Bezpečnostní agentury nabízejí ostrahu bytových objektů čím dál tím více. Je to sice problematická bezpečnostní služba, ale řešení jsou.
Elektronické zabezpečovací systémy s napojením na PCO (pult centralizované ochrany) jsou základem. 

Ano, toto si může zařídit SVJ samo, ale je třeba to provést pořádně a pokud nechcete utrácet za trvalé služby bezpečnostní agentury, povolejte alespoň na zřízení elektronických zabezpečovacích systémů poradce, který má s touto problematickou zkušenosti. 


Takový kamerový systém může hodně pomoci, ale musí být řádně nainstalován, aby byl dostatečně účinný. Je třeba pokrýt všechna bezpečnostně riziková místa a s tím vám pomůže právě bezpečnostní specialista


Specialista navštíví váš objekt, prohlédne ho, dotáže se obyvatel na potřebné informace, jak se co v domě provádí. Jaké jsou zde pohyby, kdy přichází a jak se pohybuje a hlavně kde úklidová služba, pošta a všechny podobné aspekty, které mohou ať už přímo, nebo nepřímo bezpečnost objektu narušit, nebo tomu i nevědomky dopomoci. 


Jako další velmi účinný krok je napojení kamerového systému na internetové rozhraní.
Dne
šní internetová rychlost umožňuje přenos kamerových systémů online skrze webové rozhraní. Kdokoliv tak může, pokud má přístup sledovat všechny napojené kamery. Samozřejmostí je i nahrávání záznamu a archivace dle požadavku zákazníka. 


Pokud nechce zákazník toto řešit skrze internet, lze kamerový systém nahrávat na médium a archivovat dle potřeby. Dále lze vytvořit použitím stávajícího anténního rozvodu v domě samostatný televizní okruh, program, na kterém lze obrazy z kamer také sledovat. Tento systém se osvědčil zejména v bytových domech, kde je hodně obyvatel doma a má čas sledovat dění z kamer. 
Další účinný způsob jak vylepšit kamerový systém je napojení kamerového systému na PCO.
Kamery lze tzv. zas
íťovat. Je to systém, kdy se v zorném poli kamery vytyčí místa, která když jsou narušena pohybem, vyvolají poplach, který jako zprávu o narušení objektu obdrží také PCO a ten vyšle okamžitě ke kontrole a k případnému zásahu zásahovou jednotku


Systémy EZS jsou dnes už běžným standardem i v bytových jednotkách.Elektronické zabezpečovací systémy jsou stále zdokonalovány a tak jak se zdokonalují zloději, tak i čidla a celé systémy jsou stále modernizovány. Společně s tímto ruku v ruce jde i trend klesajících cen těchto systémů, které pozvedávají zabezpečení majetku. 


Elektronické zabezpečovací systémy jsou dnes cenově dostupné prakticky pro každého. 

Kvalitní systém EZS a EPS (protipožární systém) dokáže zachránit opravdu hodně. Samozřejmostí je návštěva bezpečnostního specialisty společně s technikem. Tito společně stanoví bezpečnostní rizika a navrhnou zabezpečení bytové jednotky tak, aby byla rizika co nejmenší. Napojení systému EZS skrze komunikační ústřednu na PCO a mobily vlastníků bytů už je dalším krokem k lepšímu zabezpečení objektu. 
Opět je zde ale lidský faktor, který vyhodnotí situaci a zajistí zásah vůči vetřelci.

Fyzická ostraha je někdy potřebná a nejúčinnější pro zajištění bytového objektu.A nemusí se nutně jednat o trvalou, klasickou ostrahu objektu, kde je přítomen klasický uniformovaný strážný. Pokud nechceme zlodějům dát najevo, že je dům fyzicky střežen, řeší se fyzická ostraha nenápadně


Často je tato problematika řešena i způsobem méně nápadným v podobě pracovníka, nebo pracovníků ostrahy v civilu, kteří v nepravidelných, ale co do četnosti dohodnutých intervalech objekt kontrolují osobně. Někdy bývá k této kontrole používán i služební pes. Služební pes dokáže upozornit na situace, které ani vycvičený pracovník bezpečnostní agentury nemusí vnímat. 


Takováto bezpečností kontrola se nazývá Monitorovací patrolová služba. 

Přijede označené, nebo neoznačené vozidlo bezpečností agentury, člen ostrahy v uniformě, nebo v civilu dle potřeby provede kontrolu objektu. V případě potřeby projde i interiéry domu a odjíždí pryč. Tato speciální služba bývá velmi často kombinovaná s kamerovým systémem a elektronickým zabezpečením EZS s napojením na PCO


Zabezpečení bytových objektů, nebo celých komplexů je jednou ze služeb, se kterou máme velké zkušenosti. Proto dokážeme nabídnout řešení podle potřeby tak, aby byl objekt co nejvíce zajištěn proti zlodějům a dalším nekalým živlům. 

Autor článku: Pavel Hanzelín


Komentáře

Jerox | 26.3.2015 17:55
Asi je to jediné řešení, ostraha není kamera a může něco udělat. Na sídlištích se krade jako o závod a někdo po nich musí jít, když na to policie kašle.

admin | 27.3.2015 09:26
Dobrý den, máme s tímto a celou problematikou zabezpečení bytových komplexů velké zkušenosti a víme o čem to je a co a jak zajistit. Musím opět konstatovat, že lidský faktor tady je v jistém slova smyslu potřebný, vlastně nepostradatelný.

Jarda77 | 27.3.2015 15:39
Jenomže, kde na to máme brát peníze? Nájmy jsou drahé, služby také a další službu na ostrahu si už nemůžeme dovolit.

admin | 27.3.2015 17:45
Nevychází to tak draho, nechte si spočítat kalkulaci a udělat nabídku od několika agentur, které tuto službu nabízejí a uvidíte, že při počtu bytových jednotek a několika domech to nebude skoro znát. Náklady jsou samozřejmě ovlivněny množstvím bytových jednotek. čím je jich více, tím to vychází levněji a základní náklad na ostrahu bytového komplexu je takřka stejný, zvětšovat se může až když by se jednalo o opravdu velký bytový komplex s několika domy.

Jerox | 28.3.2015 06:37
Je to pravda, nám sekuriťáci hlídají něco podobného jak je na fotce, akorát o jeden dům méně a jinak poskládané. Jsou tam kamery a je to svedené na pult. Od večera do rána tam chodí jeden sekuriťák a celkem to funguje. Kamerový systém jsme si zaplatili a pco nás stojí měsíčně 1500,- za měsíc i s napojením kamer. Jeden člověk chodí na těch 12 hodin a za toho platíme asi 40 tisíc měsíčně. Po rozúčtování to vychází na bytovou jednotku kolem 300,-Kč za měsíc. Myslím, že je to slušná částka za to, že tam máme klid. Už to tak máme 3 roky a nic se od té doby nestalo.

Peter Nosek | 19.4.2015 02:28
Pokud mate hlidan objekt pak mate i levnejsi pojisteni objektu.

Přidat komentář:
Jméno:
E-mail:
Zde můžete zadat svůj e-mail. Pokud zatrhnete volbu "Zobrazit e-mail u komentáře", bude e-mail zveřejněn.
  Zobrazit e-mail u komentáře
Komentář:
 Opište číslo 3: