Omezování osobní svobody a ostraha

Datum: 1.8.2014  Kategorie: Články 

Často diskutovaný problém, smí zadržovat ostraha pachatele, nebo ne?

Neustále je řešen problém týkající se omezování svobody osob, které byly přistiženy při pokusu zcizovat či poškozovat majetek druhých, potažmo majetek střežený ostrahou. Jelikož zákon má na toto jasný výklad, je vlastně jedno, jestli osobu přistiženou při pokusu krást zadržuje člen ostrahy či kdokoliv jiný. 

Zákon přesně říká:
Zadržení osoby podezřelé § 76 kromě jiného se v tomto zákoně píše:

Odstavec:
(2) Osobní svobodu osoby, která byla přistižena při trestném činu nebo bezprostředně
poté, smí omezit kdokoli, pokud je to nutné ke zjištění její totožnosti, k zamezení útěku nebo k zajištění důkazů. Je však povinen tuto osobu předat ihned policejnímu orgánu; příslušníka
ozbrojených sil může též předat nejbližšímu útvaru ozbrojených sil nebo správci posádky.
Nelze-li takovou osobu ihned předat, je třeba některému z uvedených orgánů omezení
osobní svobody bez odkladu oznámit.

Odstavec:
(3) Policejní orgán, který provedl zadržení, zadrženou osobu vyslechne a o výslechu
sepíše protokol, v němž označí místo, čas a bližší okolnosti zadržení a uvede osobní údaje
zadržené osoby, jakož i podstatné důvody zadržení.

Odstavec:
(4) Policejní orgán, který zadržení provedl nebo kterému byla podle odstavce 2
odevzdána osoba přistižená při trestném činu, ji propustí bezodkladně na svobodu v případě,
že bude podezření rozptýleno nebo důvody zadržení z jiné příčiny odpadnou. Nepropustí-li
zadrženou osobu na svobodu, předá státnímu zástupci protokol o jejím výslechu s
vyhotovením usnesení o zahájení trestního stíhání (§ 160) a další důkazní materiál tak, aby
státní zástupce popřípadě mohl podat návrh na vzetí do vazby. Návrh, musí policejní orgán
podat bez odkladu, aby osoba zadržená podle tohoto zákona mohla být odevzdána soudu
nejpozději do 48 hodin od tohoto zadržení; jinak musí být propuštěna na svobodu.

Shrnutí, omezit na osobní svobodě osobu přistiženou při porušování zákona může kdokoliv. Jen ji musí bezodkladně předat státním bezpečnostním složkám, nejlépe policii. Při zadržení nesmí být použito nadměrného násilí a nesmějí být překročeny příslušné meze § 13 a § 14, což je nutná obrana a krajní nouze. 

Komentáře

kode | 26.3.2015 17:58
Já bych jim dal omezování osobní svobody... děláš bordel, kradeš, tak tě někdo musí chytit a když to nestíhají policajti, tak si to vyřešíme sami a doneseme vám je až na stanici. Tenhle stát a jeho legislativa jde někam a vše nahrává zločincům a slušnej člověk, aby se bál něco udělat, že ještě půjde sedět.

admin | 27.3.2015 09:21
Dobrý den, ono to zase není tak jednoduché, všechno se dá i zneužít. Bohužel musím souhlasit, že ten zákon není dotažený, stejně jako mnoho dalších součástí naší legislativy.

Jenší markéta | 12.5.2015 07:29 | kaja26062008@seznam.cz
Zdravím.No nás omezuje a vysloveně terorizuje soused.Začalo to pozemky,které nám začal zabírat,bourat naše stavby a ted už nám ustříhl i vodu,která je napojena ze studny na náš barák už 60let.Policie jen jezdí a dělá zápisy a nic neřeší na základě toho,že nedělá žádný trestný čin.Mi to vidíme jinak a každý normální člověk by to viděl ztejně.Máme šestiletého kluka,musíte prát,vařit,mýt nádobí,splachovat záchod a higiena dítěte atd.No jak je vidět tak nemáte v našem státě nikde dovolání.Zákon a právo,řešení?

admin | 12.5.2015 07:46
Dobrý den, chápu Váš problém, ale zde námi popsané téma je o omezování osobní svobody. Nejedná se o majetek, ale osoby. Celý problém je zde popsán ve vztahu k ostraze, která je na tom s pravomocemi při výkonu svých služeb celkem bídně. Váš problém je třeba řešit soudem. Zkušený právník by určitě dokázal zajistit u soudu předběžná opatření, abyste mohli fungovat jako lidi a ne být takto usurpováni.

Jiří | 1.8.2015 20:16
Je vidět jak jsou vytvářeny naše zákony a hlavně jejich pochopení odpovědnou institucí. Co kdyby se slavná bezpečnostní služba zamyslela také nad fyzickými silami a dalšími souvislostmi spojenými s možností toho kdo provádí zadržení. Víme dobře , že i dobře vycvičení , ale zejména fyzicky zdatní policisté se někdy vyhýbají zákrokům v případech, kdy jde o násilné chování ze strany pachatele.

Pavel Hanzelín | 2.8.2015 08:07
Dobrý den, mohl byste svůj komentář nějak více rozvést? Já nevím jak ostatní, ale já se v něm nevyznám. Proč fyzicky zdatný policista nezadrží násilně se chovajíciho pachatele? Proč by se měl tomuto zákroku vyhýbat?

Radomír Pieter | 24.5.2017 01:23
Zákon ale neříká
"Zadržení osoby podezřelé § 76" ale "která byla přistižena při trestném činu nebo bezprostředně poté". Tedy jestli je to fakt anebo možné podezření není nijak definováno i pře fakt, že občan není oprávněn rozhodnout o tom, zda se jedná o trestný čin nebo ne.

admin | 24.5.2017 08:14
Dobrý den pane Pietere, nenapsal jsem zde nic co by v zákoně nebylo, tak že zákon toto opravdu říká. V článku jsou citace zákona a z něj vyjmuté pasáže, celý zákon lze také na internetu sehnat a přečíst. Jen jsem se snažil to zde předat pro ty, kteří se na toto téma ptali.

Přidat komentář:
Jméno:
E-mail:
Zde můžete zadat svůj e-mail. Pokud zatrhnete volbu "Zobrazit e-mail u komentáře", bude e-mail zveřejněn.
  Zobrazit e-mail u komentáře
Komentář:
 Opište číslo 9: