Okrádání seniorů - prevence

Datum: 14.9.2017  Kategorie: Videa 

Okrádání seniorů je v praxi docela hodně prováděno a týká se to poměrně velkého počtu obětí z celkových krádeží

Okrádání starších lidí je poměrně velkou částí z celkových trestných činů, ve kterých hrají senioři jednu z hlavních rolí. Jak proti tomuto faktu bojovat? Prevence a zase jen prevence, stačí dodržovat určitá pravidla a sníží se tím celkové procento možnosti, že bude senior okraden. 

Prevence spočívá v určitých pravidlech chování se na veřejnosti, ale i na místech které se navenek jeví jako “bezpečná”. Prostě striktně nenabízet zločincům možnosti, jak se nechat snadno okrást. 

Pokud se senior pohybuje na veřejnosti, měl by si nejlépe předem připravit plán cesty, a co vše chce venku dělat, kam míří a co tam hodlá řešit. Pokud se senior na veřejnosti začne chovat nejistě a zmateně, může přitáhnout pozornost zloděje, který pod rouškou pomoci důvěřivého seniora nakonec okrade. 

Zdroj: Youtube - Týdeník Policie

Při chůzi po chodnících a v parcích se doporučuje pohybovat tak, abyste nebyli příliš blízko křovin, ze kterých může někdo nečekaně vyskočit a okrást vás, než se nadějete. Nejlepší je cesta středem komunikace, tedy v případě chodníku.

Pokud se pohybujete po chodnících při budovách, tak pozor na rohy těchto budov, není za ně vidět, a proto choďte kolem rohů objektů s větší oklikou, tím pádem uvidíte dříve za roh a získáte více času reagovat na vzniklou situaci. 

Pozor na chůzi blízko silnic, kde najednou přibrzdí vozidlo a zloděj vám vytrhne tašku či kabelku z ruky a naskočí zpět do auta a odjede.

V případě pohybu blízko silnice se pokud možno pohybujte tak, abyste měli přehled o projíždějících vozidlech, tedy nejlépe choďte proti jejich směru jízdy. Tím se vyhnete nečekanému přepadení z vozidla, které přijede zezadu. V těch těžších případech takto může být důchodce snadno vtažen do vozu, než se stačí rozkoukat. 

Zdroj: Youtube - KBV - CZ

Pokud přijíždějící vozidlo pojede proti vám, tak můžete alespoň reagovat na vzniklou situaci. Toto riziko napovídá tomu, že je vhodné být vybaven nějakým dostupným obranným prostředkem

Doporučuje se pepřový sprej, nebo něco podobného, co by mohlo útočníka zastavit již před kontaktem, nebo ho i odradit, pokud sprej uvidí v ruce. Proto v případě, že se budete pohybovat na nejistých místech, držte pepřový sprej pokud možno v ruce, třeba skrytě v kapse, ale k okamžitému použití. 

Pokud budete donuceni vytáhnout z kapsy pepřový sprej, či jiný obranný prostředek, tak musíte být připraveni, že jej použijete a jasně to dát najevo, klidně směrem k útočníkovi stříkněte dávku i když ještě není na dosah, aby věděl, že to myslíte vážně. Pozor ale na protivítr!

Dobrým pomocníkem je i píšťalka, dnes už se prodávají i různé maličké, ale účinné a výkonné kapesní akustické sirény, které přitáhnou pozornost kolemjdoucích, kteří vám mohou pomoci. 

Některé moderní telefony pro seniory, jsou dnes vybaveny tísňovým tlačítkem, které zavolá a odešle SMS na předvolená čísla a také zašle GPS lokalizaci telefonu v době vyslání SOS signálu. Navíc v daný okamžik začne telefon vydávat zvuk alarmu a to může také pomoci, stejně jako osvědčená píšťalka. 

Zdroj: Youtube - Týdeník Policie

Moderní technika implementovaná do mobilních telefonů pro seniory může zachránit seniora nejen při přepadení, ale i při zdravotní indispozici.

Při pohybu v exteriéru je lepší v případě nutného přesunu v nočních dobách, či dobách kdy je snížená viditelnost, volit trasu v místech, kde je alespoň veřejné osvětlení. Snažte se pohybovat spíše v místech s výskytem většího počtu osob, aby vám mohl, když tak někdo pomoci při napadení. 

Někdy může lákat unaveného seniora při cestě domů zkratka přes park, ale raději jděte delší a bezpečnější cestou.

Pokud nosíte nějaké zavazadlo, tak ho mějte tak, abyste na něj viděli a měli ho pod kontrolou, dnešní zloději jsou opravdu šikovní, pozor na ně! Pokud se vám něco nezdá, tak se raději místu, nebo podezřelým osobám vyhněte, klidně přejděte na druhou stranu ulice. 

Pokud už dojde na přetahovanou o tašku či kabelku a peněženku, neriskujte úraz, nechte kabelku zloději, žádný majetek nestojí za vaše zdraví. Dobrou taktikou je mít peníze odděleně mimo zavazadlo, kabelku či kufřík a tašku. Ještě lepším taktickým manévrem je mít připravené peněženky dvě a při donucení vydat hotovost, odevzdat tu peněženku, kterou máte na tuto situaci připravenou. 

Pozor na klenoty a drahé přívěšky, prsteny a hodinky, pokud možno tyto šperky na veřejnosti nenoste, nebo alespoň skrytě, láká to zloděje, kteří jsou schopni vám zlomit prst, aby získali prsten z vaší ruky. 

Zdroj: Youtube - Týdeník Policie

Pokud budete mít pocit, že vás někdo delší dobu sleduje, tak mu to dejte najevo tím, že se otočíte a prohlédnete si ho. Tím můžete někdy i zjistit, jestli se jedná o útočníka. Pokud se osoba zarazí a prudce změní směr či se zastaví, tak vás sledovala a vaše otočení ji překvapilo. 

Na tuto situaci pozor, útočníka tímto manévrem můžete odradit, ale také ho i donutit k akci, pokud se nezastaví či nezmění směr, buďte připraveni na případný útok. Připravte si obranné prostředky a vyvolejte poplach, křičte o pomoc!

Ohledně výběru hotovosti z bankomatu si dávejte velký pozor, kdo se pohybuje kolem vás. Nejlepší cestou je vybírat z bankomatu umístěného ve vestibulu banky či obchodního centra, supermarketu, nebo na podobném, bezpečnějším místě. Pokud za vámi bude stát někdo příliš blízko, tak ho požádejte o diskrétní odstup, nebo raději odejděte a vyberte peníze jinde. 

Po výběru peněz z bankomatu peníze ihned uschovejte, neprovádějte tuto činnost cestou od bankomatu, nebudete mít přehled a někdo vám snadno peníze vytrhne z rukou a uteče, než se nadějete. 

Pozor na vychytralé zlodějíčky, mohou vás nejdříve kontaktovat s dotazem na čas a cestu, či vás žádat o jinou pomoc, a jakmile si získají vaší důvěru, může přijít nečekaný útok. Pokud vás někdo požádá o pomoc, nepouštějte si ho k tělu a snažte se ze situace vyvléci a odejít. 

Ohledně používání prostředků městské hromadné dopravy dávejte pozor, kam si sedáte, nejlépe co nejblíže k řidiči a do uličky. Neseďte u dveří, zloděj vám sebere zavazadlo a hned může vystoupit a utéci. 

Zdroj: Youtube - Fonka Příbram

Možná vám to přijde divné, ale u souprav metra a tramvají nastupujte do vozu, kde již jsou pasažéři, nenastupujte do prázdného vozu. Pokud budete ve voze sami a přistoupí zloděj, jste v pasti až do další zastávky a nikdo vám nemůže pomoci. Sledujte, kdo nastupuje do vozu a kdo vystupuje s vámi, pokud se vám nebude něco zdát, tak raději vystupte o stanici později. 

Než vystoupíte, raději se podívejte ven z okna, zda tam nejsou podezřelé osoby a pokud ano, jeďte raději o stanici dál. Raději volte jinou trasu, nežli se nechat přepadnout po vystoupení na konečné tramvaje. 

Při čekání na zastávce MHD se dobře rozhlížejte po okolí, nesledujte na veřejnosti aplikace v telefonu, buďte pozorní na nebezpečných místech. Pokud možno na veřejnosti ani netelefonujte, stejně jako v autě vám to ubírá na pozornosti co se děje kolem vás. 

Ohledně nutného telefonování si na rychlé předvolby zadejte tísňová čísla policie, hasičů a záchranné služby, či blízkých rodinných příslušníků. 

Pokud se vám nelíbí chování některých jedinců v MHD, tak raději odejděte do jiného vozu, umravňovat taková individua může mít za následek útok na vás. Nikdy nevíte s kým se setkáte a co v něm vězí. Pozor na pohlaví podezřelých osob, není pravidlo, že zloděj či agresor musí být muž. 

Pokud jste senior využívající osobní motorové vozidlo, tak si zapamatujte několik rad. Při příchodu k vozidlu sledujte okolí a chovejte se tak, aby již z dálky nebylo poznat, které vozidlo je vaše. Nevytahujte z kapsy klíče od auta dříve, než budete přímo u něj a hned nasedněte a uzamkněte se uvnitř. 

Zdroj: Youtube - Jan Spilka

Uvnitř zaparkovaného auta pokud možno nic nenechávejte a už vůbec viditelně na sedačkách a podobných místech. I zdánlivě nehodnotné předměty mohou zloděje vyprovokovat k vykradení vozidla. 

Pokud se vám někdo do vozidla dostane, když někde zastavíte, tak okamžitě vozidlo opusťte, nebojujte s nikým uvnitř vozidla, navíc se tam nedá použít pepřový sprej, mohli byste si ublížit. Nevozte osoby, které neznáte a už vůbec nezastavujte cizím stopařům. 

Pokud se vám při opuštění vozidla po napadení útočníkem podaří vytáhnout klíče ze zapalování, bude to dobrý počin a jakmile vystoupíte, tak klíče zahoďte někam, kde se budou těžko hledat, a snažte se dostat do bezpečné vzdálenosti, vyhledejte pomoc. 

Pokud vidíte havárii a přijíždíte k ní jako první, dobře si situaci prohlédněte a vyhodnoťte, než zastavíte, nezmatkujte ve snaze někoho zachránit, vše může být fingované. Pokud jede kolem více vozidel, nechte raději někoho mladšího, aby pomohl. Nevystupujte hned z auta a nenechávejte ho odemčené v náhlé snaze někomu pomoci. 

Při jízdě v koloně zastavujte tak, abyste mohli případně rychle odjet, tedy si udržujte takový odstup od vozidla před vámi, abyste nemuseli nejdříve couvat, ale rovnou vyjeli z kolony a ujeli do bezpečí. Snažte se vyvarovat konfliktů mezi řidiči a pokud možno v případě gestikulace, či již běžícím konfliktu nevystupujte z vozidla a klidně se omluvte, i když jste v právu a pak odjeďte pryč. 

Pokud by došlo k napadení, vše si v případě možnosti natočte z vašeho vozidla, kde jste uzamčeni na mobilní telefon a mějte natočenou SPZ útočníka a pokud možno jeho obličej. 

Mohl bych zde pokračovat a psát další rady a popisovat situace, kdy hrozí seniorům nebezpečí. Tento článek popisuje základní, nejčastější nebezpečné situace, které se seniorům mohou na veřejnosti přihodit.

Naše bezpečnostní agentura nabízí kromě jiných služeb bezpečnostního charakteru také služby doprovodu osob, převoz vozidlem a ochrana dotyčné osoby s asistencí vyřízení potřeb. 

Autor článku: Pavel Hanzelín

Komentáře

Jarek | 15.9.2017 09:08
Okrádat staré lidi je fakt hodně přes čáru a pokud jde o ty hodně staré nemohoucí lidi, tak je to fakt hyenismus. Takovým bych trhal ruce, na pořádného chlapa si nedovolí.

admin | 15.9.2017 09:39
Dobrý den, bohužel někteří jedinci jsou při svém, už tak nekalém počínání tak zbabělí, že si vybírají ty nejsnadnější cíle, což jsou právě senioři a nemohoucí.

Přidat komentář:
Jméno:
E-mail:
Zde můžete zadat svůj e-mail. Pokud zatrhnete volbu "Zobrazit e-mail u komentáře", bude e-mail zveřejněn.
  Zobrazit e-mail u komentáře
Komentář:
 Opište číslo 6: