Navrátí se do střežených areálů opět cvičení psi?

Datum: 17.7.2017  Kategorie: Články 

Ostraha areálů za přítomnosti cvičených psů je dnes velmi málo vidět, nicméně se poslední dobou na toto téma diskutuje a je velkým předpokladem, že se v blízké budoucnosti navrátí do většiny střežených areálů hlídací psi. 

Fyzická ostraha areálů je velmi důležitá, zejména tam kde se dá velmi rychle něco ukradnout. Kamery jsou velice dobrým pomocníkem, ale bez okamžitého zásahu je jen k pláči, když pak na záznamu vidíte, jak zloději odnášejí majetek a zásahovka ostrahy doráží, až když v areálu nejsou. 

Přítomnost fyzické ostrahy v areálech je neodmyslitelným článkem zabezpečení majetku. Pokud si někdo myslí, že kamery a čidla s napojením na PCO jsou dostatečným řešením, tak je na velkém omylu a dříve či později to pochopí. Zloději neudeří hned a vy nevíte, kdy to přijde. Oni si vše připraví, lokalizují kamery a jejich drzost je neuvěřitelná. Velmi často je to vidět v komerční televizi, kde na kamerovém záznamu odnášejí zloději majetek anebo přepadávají herny atd. 

Pokud se vrátíme k tématu služebních psů v areálech ve smyslu účinného nástroje k zabezpečení majetku, je třeba uvést, že dobře vycvičený pes opravdu pomůže. Už jen to, že pes má daleko lépe vyvinuté smysly nežli člověk, čich a sluch psa je opravdu několikanásobně lepší nežli má člověk. Ucítí a uslyší nezvanou osobu, a pokud je dobře vycvičen, dá to psovodovi vědět. 

Dobře vycvičený služební pes, vycítí skrytého pachatele na velkou vzdálenost. 

Navíc je tady velmi silný psychologický efekt, kdy služební pes vedle strážného umí nejen, že zapůsobit dostatečně na zloděje, a to už jen tím, že zloději při obhlídce areálu zjistí, že se zde služební psi používají. Jde i o to, že ostraha, která je většinou z důvodu šetření nákladů v celém areálu řešena jedním člověkem, ale posílená služebním psem, je daleko účinnější a sebevědomější. 

Pachatel, který bude mít možnost se vyhnout střetu se cvičeným psem, toto udělá, to jsou i naše statistiky. Většina areálů a staveb, kde byla naše ostraha prováděna společně se služebním psem, byla velmi málo napadána a vykrádána. Služební pes se dostane skoro všude, dokáže zkontrolovat a prolézt místy, kam se člověk jen tak nedostane, nebo se mu tam nechce. Dobře vycvičený pes ochotně půjde tam, kam se mu řekne a dá vědět štěkotem, když něco, někoho nalezne. Navíc je to účinný pomocník a ochránce psovoda. 

Většina zlodějů nepůjde dobrovolně do střetu se služebním psem a takovému areálu se raději vyhne. 

To že služební psi jsou bráni vážně jako účinný prostředek k ostraze majetku a osob nahrává fakt, že je na toto myšleno i v dílčích kvalifikacích jako “Psovod bezpečnostní služby”. 

Zde se uvádí, že psovod zajišťuje ochranu majetku a osob a chráněných zájmů s pomocí vycvičeného služebního psa. Mezi pracovní náplně této profese patří mimo jiné obchůzková činnost ve střeženém objektu se psem, dále kontrola dodržování nastaveného režimu v areálu, tedy pohybu oprávněných osob a to nejen v uzavřených objektech. 

Jde o to, že služební psi bývají nasazováni i do míst, kde může docházet k agresivnímu jednání přítomných osob. Tedy do rizikových míst, jako jsou sportoviště, fotbalové utkání, velké kulturní akce, povolená shromáždění a demonstrace a další podobná místa i akce. Jako další využití služebního psa můžeme náležitě potvrdit i areály se střeženými osobami, které nesmějí areál opustit. Člověk nikdy nedokáže psovi utéct. Místa kde se počítá s častými útoky na ostrahu a kde dochází podle statistik k častému vykrádání. Tady všude nalézá dobře vycvičený služební pes své místo a využití. 


Služební pes dokáže už jen svou přítomností zajistit zadrženého pachatele do příjezdu policie. 

Pes je velký pomocník a hlavně přítel člověka a v minulých letech se na toto i v oblasti bezpečnosti přestalo pomýšlet. Nicméně v poslední době se služba ostrahy společně se služebním psem pomalu, ale jistě navrací do portfolia nabídky bezpečnostních služeb.

Autor článku: Pavel Hanzelín
foto: z historie naší bezpečnostní agentury

Komentáře

Přidat komentář:
Jméno:
E-mail:
Zde můžete zadat svůj e-mail. Pokud zatrhnete volbu "Zobrazit e-mail u komentáře", bude e-mail zveřejněn.
  Zobrazit e-mail u komentáře
Komentář:
 Opište číslo 6: