Majetková kriminalita v oblasti rekreačních objektů

Datum: 4.3.2016  Kategorie: Články 

Většinou zde píši články o ochraně a zabezpečení majetku ve smyslu bytů a domů. Nicméně se poměrně hodně zapomíná na rekreační objekty a jejich zabezpečení proti vloupání. 

Jelikož se kvapem blíží jaro a začne se jezdit na chaty a chalupy, je třeba se zaobírat i touto bezpečnostní tématikou. 

Někteří by mohli namítat, proč se touto tématikou zaobírám v době, kdy tyto rekreační objekty budou častěji obydlené, ale ono to není tak jednoznačné. V době, kdy jsou chaty a chalupy neobydlené, tedy v době mimo sezónu bývají sice také často nelegálně navštěvovány, ale z pohledu majetkové újmy majitele je to často velmi mizivé. 

A proč to tak je?

Protože ti co jsou moudří, nenechávají v neobydleném rekreačním objektu přes zimní období žádné drahé věci. Prostě je zlodějům nenabízejí… Televize a všeobecně elektronika bývá často s ostatními předměty, které mají nějakou slušnou hodnotu odvezeny do trvalého bydliště. Tam je majitelé snadněji ochrání, nebo se tyto předměty uskladňují v hlídaných skladištích, kde vám za celkem slušný poplatek nabídnou pro vaše cenné předměty uzavíratelnou kóji, která je trvale pod dozorem kamer a obsluhy, ostrahy. Tato prostor střeží proti vloupání. 

Pokud ale nehodláte nechat vše na náhodě, tak si svůj rekreační objekt zabezpečte lépe proti vloupání a vykradení. Velmi často se tyto neobydlené objekty ze strany bezdomovců, co nemají problém porušovat zákon, používají jako zimní obydlí. Dokonce se někdy stává, že v objektu nejen že bydlí, ale i topí a celkově ho využívají. To se jedná o ty v uvozovkách slušnější, ale není to klasické vloupání s odcizením majetku.
 
Statistiky uvádějí, že sice přes zimu je poměrně častým jevem vloupání se do rekreačních objektů, ale většinou se jedná pouze o škody na majetku. Je to právě tím, že se v objektu v této době nenacházejí prakticky žádné cennosti, které by se daly zpeněžit, a navíc se v převážné většině jedná o násilné vniknutí do objektu, nežli o plnohodnotné vloupání s vykrádáním. 

Je třeba se o svůj majetek postarat a nelze to vše řešit jen pojistkou, vždyť i pojišťovna v případě uzavření smlouvy vyžaduje nějaké to zabezpečení a laťka stále stoupá, společně s neustálým navyšováním majetkové kriminality. Policie vše neohlídá, na to nemají lidi a řeší daleko závažnější situace, takže jak na to? Žádný majetek nelze ochránit na 100% s tím je třeba se smířit, ale můžete v rámci možností co nejvíce snížit rizika a ztížit zlodějům a nekalým živlům jejich činnost. 

Vše je o hodnotě a o ceně, takže je nadmíru jasné, že bude zabezpečení vycházet z hodnoty samotného objektu a jeho vybavení. A protože hrozí i požár a systém vzdáleného dohledu PCO (Pult Centralizované Ochrany) dokáže kromě majetkové ochrany sledovat vzdáleně i požární rizika, je pro samotný objekt lepší i toto zabezpečení. Kromě klasického systému EZS (Elektronický Zabezpečovací Systém), lze do objektu také instalovat systém EPS (Elektronický Protipožární Systém). V případě požáru pak jsou na místo vysláni hasiči. 


Jako další ukazatel pro zabezpečení rekreačního objektu je lokalita, ve které se tento objekt nachází. Je to samota, nebo místo na kraji obce, mimo dění a běžný výskyt lidí? Je to chatová oblast hned vedle města? Nebo je to opravdu chatová kolonie bez klasických inženýrských sítí? Je to místo, které je všeobecně statisticky známé jako lokalita, kde se zloději často vyskytují? Položte si tyto otázky a odpovězte si na ně. Pokud jste se v těchto otázkách našli, měli byste s tím něco dělat. 

Některé rekreační objekty bývají vykrádány opětovně, třeba i několikrát za rok a nic se s tím prakticky nedá dělat, kromě toho, že v rámci možností připojíte objekt na PCO a zabezpečíte ho mřížemi. Pokud je to chatová neobydlená oblast, je to úrodné pole pro nekalé živly. Nakonec dochází i k tomu, že chataři při tzv. “mikro vloupáních”, kdy se většinou z objektu kromě jídla a alkoholu nic neztratí a dojde jen k menší škodě na majetku ani na policii tyto události nenahlašují. 

Důvodem je fakt, že tyto případy vloupání mají velmi malou úspěšnost v objasňování a chataři to vědí, a proto se nenamáhají sedět hodiny na policii a sepisovat protokoly. Pokud nemají objekt pojištěný, tak to neřeší a pokud se jedná o velmi malou škodu, tak to nehlásí, ani pokud jsou pojištění, jelikož se při opakovaných pojišťovacích událostech obávají zdražení pojistného. Skrze pojistku to řeší, až pokud dojde k pořádné škodě, kdy se jim to všechno vyplatí, sepisovat s policií protokoly, řešit vše na pojišťovně, vše dokládat a pak obdržet pár korun. 

I přestože jsou policejní statistiky zkreslené nenahlášenými případy vloupání, tak dokazují, že k nejvíce vloupáním do chat a chalup dochází v pracovních dnech. Tedy zejména v úterý, středu a ve čtvrtek, kdy je nejjistější, že v objektu nebudou nikým při krádeži rušeni. Ale přitom je objekt osazen movitým majetkem, který se dá prodat. 

Tento majetek, jak jsem výše již vysvětlil, v zimním období bývá často odvezen, ale v sezóně ho chataři a chalupáři velmi často nechávají na pospas zlodějům. Důvodem je i postup technologie, kdy se používají větší velkoplošné televize, které se jako dříve malé odvážely na týden domů z chaty, stejně tak rádia a další podobná elektronika. A tak majitelé rekreačních objektů riskují, a dušují se, že to snad nebudou oni, kdo bude vykraden.

Jak jsem již výše uvedl, je třeba si svůj majetek v době nepřítomnosti ochránit a to jak v dlouhodobé nepřítomnosti a i té sezónní, kratší. Zloději nikdy nespí a jsou různé druhy těchto nekalých živlů, někteří se jen vloupávají a nadělají při tom škody na majetku a pak vám ukradnou, co máte v ledničce a nějakou tu deku. Tito ale takto navštěvují mnoho chat a to jsou případy, kdy se jen to číslo prokázaného neoprávněného vniknutí do objektu u jednoho pachatele vyšplhalo na číslo přesahující stovku během jedné sezóny. A opakuji, jednalo se o prokázané činy.

Často se jedná o bezdomovce a také o lidi, kteří se chtějí stranit lidem a to klidně i z důvodu, že jsou hledaní policií pro jiný trestný čin. Nejvíce však škodí skupina organizovaných zlodějských skupin. Jsou velmi dobře organizováni a z vykrádání rekreačních objektů mají živnost, která je velmi dobře živí. Vždy si vytipují objekt a často také pracují na objednávku, kdy vědí, co mají ukradnout. Tyto zlodějské organizace jsou nejenže dobře organizování, ale používají i moderní technologii, kterou zneužívají k trestné činnosti. Často dokáží pomocí této technologie překonat elektronické zabezpečovací systémy. Už jen proto je lepší když už systém EZS máte v objektu, ho napojit na PCO s výjezdovou jednotkou. Používají bezdrátové komunikace a také používají moderní techniku k překonávání mříží a pasivních prvků bezpečnosti. 

Kromě tohoto problému jsou evidovány často i případy, kdy pro zahlazení stop po vykradení objektu došlo k úmyslnému požáru. Nebo zloději nebyli s lupem spokojeni a ze msty objekt zapálili.
Přes tyto všechny statistiky a informace jak to chodí, je vždy lepší něco udělat, nežli vše ponechat náhodě. Základem všeho jsou pasivní, mechanické prvky bezpečnosti, tedy okenice, mříže na oknech a dveřích, které jdou i v době, kdy jste přítomni odmontovat a to velmi snadno. 

Osadit objekt kvalitními zámky, kováním a bezpečnostní vložkou. A samozřejmě lze osadit vstup bezpečnostními dveřmi. Pokud to z hlediska vzhledu a typu objektu nelze provést, nebo to nehodláte udělat, tak alespoň zajistěte, aby panty vchodových dveří byly z vnitřní strany. Tímto znemožníte odbroušení pantů, nebo jejich ulomení a tím snadného vysazení vchodových dveří. 

Na prosklené plochy lze osadit bezpečnostní fólie, které sice nezachrání v mnohých případech skleněnou výplň stavebního otvoru, ale dokáží udržet tuto plochu v celku a tím znemožnit vstup do objektu či do něj něco vhodit. A tím způsobem založit snadněji požár, nebo interiér poškodit.

Jako další dobrý úkon je třeba provést zajištění pomůcek, které by zlodějům pomohli do objektu vniknout. Je fajn mít v přízemí na oknech a dveřích mříže, ale na zahradě pohozený žebřík pomůže dostat se na horní patro, kde tyto bezpečnostní prvky už většinou nebývají. Schovejte nářadí, které by mohlo pomoci zlodějům v páčení, nebo k prosekání se skrze dřevěnou stěnu. Tedy sekyry, železné tyče a podobné pomůcky nenechávejte volně přístupné, za což se považuje třeba i nedůležitá kůlna, kde se tyto věci často skladují. 

Už na hranici pozemku můžete zastavit nezvaného návštěvníka a to nemyslím jen kvalitním plotem. Lze využít kvalitních perimetrických komponentů, čidel, které zajistí nahlášení nezvaného návštěvníka pozemku na PCO a výjezdová skupina už udělá své. K nezaplacení je mít pozorného souseda, nejlépe nudícího se důchodce, který umí používat mobilní telefon. Tento když ví, kdy v objektu jste a nejste, vše sleduje a pokud jste domluveni na větrání objektu v dlouhodobé nepřítomnosti, tak je to super, toto je velmi nepříjemné pro “typaře". 

Všeho si všímající sousedi jsou k nezaplacení, navíc pokud máte dobré vztahy…

Dnešní služby bezpečnostních agentur, například monitorovací patrolová služba, která navštěvuje objekt v době vaší nepřítomnosti v nenahlášených časech je také velmi dobrým krokem k zajištění majetku. Když se toto prokombinuje s elektronickým zabezpečovacím systémem s napojením na PCO, tak je to velký krok k ponížení rizik z hlediska vykradení objektu. 

Taková dobře umístěná a kvalitní fotopast udělá také své a pokud se jedná o zařízení, přenášející informaci vzdáleně někam dál, tak se dozvíte v okamžiku záběru, že se něco děje a můžete to nějak řešit, něco udělat. Někoho tam poslat, zavolat polici. 

Nemusíte v místní hospodě, ale i jinde zrovna říkat, že jste si na chatu koupili novou televizi, nebo sekačku, to je jen z vaší strany nabídka pro něčí uši. Dávejte pozor, před kým co říkáte a hlavně i vaši přátelé, kde dále tuto informaci předají nevědomky. Pokud i po několika dnech po spadu sněhu je u vás stále neuklizeno a bez stop do domu, tak je to také ukazatel na neobydlený objekt. 

Je lepší na chatu, chalupu zajet a uklidit sníh alespoň před vraty a zajít do domu, aby do něj vedli stopy. Pokud v létě nemůžete rekreační objekt delší dobu navštívit, zajistěte alespoň posekání zahrady či živého plotu, je to také ukazatel na obydlený objekt. 

Situace, kdy objekt je vykraden i přesto, že jste se snažili ho zabezpečit je nepříjemná, ale přesto je třeba postupovat podle základních pravidel, aby měla policie co nejvíce stop a možností pachatele dopadnout. 

Pokud zjistíte po příjezdu na chatu, že jste vykradeni, tak do objektu nevstupujte: má to své důvody, jedním je nebezpečí, že pachatel-é mohou zde ještě být a druhá věc je to, že můžete znehodnotit možné stopy, které pachatelé po sobě zanechali. Nechte vše jak je a hned volejte policii.

Po odjezdu policie pořiďte co nejvíce fotodokumentace pro případnou pojistnou událost. Plně spolupracujte s policií, poskytněte co nejvíce informací o majetku a stavu objektu před vloupáním, vykradením. Případnou fotodokumentaci ze stavu před vykradením předejte také policii, bude se jim tak snadněji pátrat po odcizených věcech. 

Ukradené věci často končí v nejbližších zastavárnách a bazarech. Tyto většinou ale navštíví policie, nechte to na nich. Může se klidně jednat o vloupání na zakázku a vše tak můžete pokazit svojí návštěvou a nějakým řešením v příslušném bazaru či zastavárně.

Buďte všímaví i v době, kdy jste přítomni na chatě či chalupě. Pokud vidíte několikrát cizí auto či osoby pohybující se kolem a chovající se podezřele, zapište si SPZ vozidla, či si osoby nenápadně vyfoťte. Zapamatujte si jejich oblečení a vzhled. Dnes vykradli souseda, zítra vykradou třeba vás, není dobré být flegmatický k dění kolem. 


Věnujte pozornost ochraně svého majetku, je to vaše, tak proč byste vše měli nechat na náhodě a lidech co si vydělávají trestnou činností. 

Autor článku: Pavel Hanzelín

Komentáře

Karlos | 6.3.2016 19:55
A co ti důchodci, chudí majitelé chatiček, jak si mají svůj majetek z důchodů ochránit?

admin | 7.3.2016 06:56
Dobrý den, tento článek popisuje také různá opatření, která nestojí vůbec nic, nebo jen minimum finančních nákladů a je možné pomocí těchto opatření snížit riziko vloupání do rekreačního objektu. Samozřejmě s přihlédnutím na situaci a co nabízí za možnosti oblast ve které se vaše chata či chalupa nachází.

Jakoubek R. | 7.3.2016 15:34
Já být důchodce, tak jsem celý rok na chatě, co ve městě, když můžu být hezky na venkově v čistějším ovzduší a v klídku. Pak nepotřebuji hlídat a nijak chránit chatu.

Karmixen | 28.3.2016 12:01
A to jsem zvědavej, jak to tady budete bránit, až se nám se nastěhují uprchlíci, kteří nebudou mít kde bydlet. Tyhle opuštěné objekty budou pro ně ideální místo k přežití zimního období a nejen zimního. Možná budete muset chatu vybojovat zpět do vlastnictví pomocí zbraně :)

admin | 28.3.2016 14:13
Dobrý den, nebudu zastírat, že nemám také obavy z budoucnosti co se týká bezpečného státu a vůbec celé EU. Ale ukáže nám to čas, vše ostatní by byly jen holé spekulace.

Přidat komentář:
Jméno:
E-mail:
Zde můžete zadat svůj e-mail. Pokud zatrhnete volbu "Zobrazit e-mail u komentáře", bude e-mail zveřejněn.
  Zobrazit e-mail u komentáře
Komentář:
 Opište číslo 3: