Každá stavba má být řádně střežena, vyplatí se to!

Datum: 14.6.2017  Kategorie: Články 

Rozestavěný objekt nabízí nekonečné možnosti pro zloděje. Každá stavba má své fáze a tyto sebou přinášejí různá rizika z pohledu majetkových škod a nejen nich. 

Velká koncentrace snadno odcizitelného "mobilního majetku" je nabídkou pro zloděje a nenechavce, kteří vše co lze odnést prostě odnesou a pokud jim v tom nikdo nezabrání, tak to udělají a s tím je třeba počítat. 


Pod mobilním majetkem si můžete na stavbách představit nejen stavební stroje, ale i stavební materiál a instalační součásti sítí, komponenty, nářadí a stroje a to nejen ty ruční. Ještě dnes si pamatuji, jak stavbyvedoucí ráno sháněl kolový bagr, který byl přes noc zaparkován na stavbě nejmenované stavební společnosti. 

Stavba se nehlídala, protože prý ještě nebylo co ukrást. Ano, zdánlivě to tak vypadalo, kromě zařízení staveniště a strojů na zemní práce tam opravdu nic nebylo. Mobilní oplocení, které se mimochodem také nenechavci snažili rozebírat a odnášet, dokud se nepoužili speciální šrouby (něco jako na kolech od aut). Alespoň ta nafta ze strojů se hodila, když ne celý stroj. Nebo relativně prázdné stavební buňky, které jsou ale vybaveny zdánlivě nezajímavým vybavením jako je topení, stoly a židle, svítidla a další běžné co k nim patří. To vše se nakonec může také ztratit a jen proto, že se mělo ušetřit za ostrahu stavby. 

Kdo z vás má již nějaké ty zkušenosti se stavbami a nebo s jejich ostrahou asi ví o čem je zde řeč. Špatně osvětlené prostory, kde se v noci nikdo nepohybuje, to je velká nabídka pro zloděje. 

Navíc i hrubá stavba potřebuje svou ostrahu, je to další fáze stavby a jedná se o prakticky otevřený objekt, kde z počátku nejsou dveře, okna. Mnohokráte jsme řešili i situaci, kdy namontovaná okna a dveře zmizely a opět jen proto, že ještě nebylo třeba stavbu střežit. 

Stavba a celé staveniště musí být střeženo a bohužel již dnes nestačí klasický hlídač na stavbě, který prostor čas od času projde a kontroluje vstup a vjezd, aby někdo něco neodnesl či neodvezl. Základem je kromě fyzické ostrahy mít na stavbě i mechanické zabezpečení a hlavním základem je pasivní mechanické zabezpečení v podobě nerozebíratelného plotu, který ale plnohodnotně plní svou funkci a ne že se dá snadno podlézt. Jako další neodmyslitelnou součástí je i kvalitní vstup pro pěší a také vjezd s uzamykatelnou bránou. 

Kromě mechanického zabezpečení je dnes běžným vybavením i to elektronické. Základem je dobře vidět a mít přehled a tak je třeba celý prostor v noční době osvětlit. 

Jako další stupeň jsou pak kamerové systémy, které jsou ovšem sledovány a nejen místní ostrahou na stavbě, ale jsou napojeny na vzdálený dohled se systémem zasíťování, který vyhlásí poplach při narušení prostoru sledovaného kamerou. 

Společně s mobilním alarmem s napojením na PCO a také s použitím fotopastí je pak zabezpečení stavby na zcela jiné úrovni. Pokud je vše doplněno patrolovací službou, která nezávisle na ostraze stavby objekt kontroluje, je zabezpečení na velmi vysoké úrovni. Je třeba vědět kdo na stavbě je a kdo tam patří či ne, proto se používají dnes již běžně i elektronické docházkové systémy. Ostraha tak zná online počet osob na stavbě a to se hodí i při krizových situacích jako je požár atd. 

V dnešní době se na stavby nabízí i použití dronů, které přenášejí obraz online k operátorovi, který dron ovládá a prohlíží s ním hůře kontrolovatelná a pro ostrahu nebezpečná místa hezky shora. Elektronika nabízí dnes již velmi dobré rozlišení a vidění i v noční době a dron se dokáže, pokud je pilot zručný pohybovat i uvnitř objektu. 

Pokud máte dobře zabezpečenou stavbu, nemusíte pak platit toliko za pojištění stavby a jejího zařízení. Splňujete li podmínky pojištění a slev na pojištění stavby či rozestavěného domu, ušetříte celkem dost peněz. 

Pokud máte zájem o střežení stavby, kontaktujte nás a my vám připravíme nabídku s kalkulací ostrahy včetně technických prostředků.

Autor článku: Pavel Hanzelín 

Komentáře

Lorenc | 21.6.2017 11:49
Je to hezky napsané, ale většina stavebních firem se tímto neřídí a nechtějí ani polovinu zde popsaných zabezpečení, ale přitom chtějí, aby se nic na stavbě beztrácelo a ztráty pak vyžadují nahradit od nás a to je fakt hrozné. Ceny se neustále tlačí dolů.

admin | 22.6.2017 10:36
Dobrý den, právě proto tento článek zde je, třeba to povede k nápravě. :)

Přidat komentář:
Jméno:
E-mail:
Zde můžete zadat svůj e-mail. Pokud zatrhnete volbu "Zobrazit e-mail u komentáře", bude e-mail zveřejněn.
  Zobrazit e-mail u komentáře
Komentář:
 Opište číslo 4: