Je bezpečnost jen nutné zlo a nebo základní lidská potřeba?

Datum: 12.5.2011  Kategorie: Články 
Ochrana osob a majetku je dnes samostatnou disciplínou krizového řízení v každé normální společnosti a nabývá v poslední době stále větší důležitosti. Důvod je jasný a prostý. Možností ohrožení zdraví a života zaměstnanců přibývá každým dnem a my si to chtě nechtě prostě musíme uvědomit a reagovat na to. Je to bohužel logický důsledek liberalizace společnosti a my s tím můžeme dělat jen jediné: neustále přizpůsobovat svou ochranu a bezpečnost majetku současnému vývoji a držet krok s vývojem kriminality, terorismu, atd. Je to strašné zjištění, ale je to tak.

Co se týká filozofie budování ochrany osob a majetku, můžeme rozdělit firmy v podstatě na dvě základní skupiny.

  1. Jedny vynakládají na zajištění bezpečnosti ročně desítky milionů korun a s jejich pomocí se snaží úporně zajistit ochranu firmy a svých lidí co pro ně pracují, potažmo v některých místech naší planety i rodin zaměstnanců.
  2. Ty druhé vynakládají nepoměrně méně finančních prostředků a bezpečnostní postupy zabudovávají do všech činností firmy. Lepšího výsledku samozřejmě dosahuje druhá skupina.

Proč ale? Protože základním fenoménem bezpečnosti je „lidský faktor", to nikdo nezmění a nikdo nepřekoná. Hlavním cílem bezpečnosti je totiž nastavení takového systému fungování, aby všichni zaměstnanci věděli, že dodržování bezpečnostních pravidel je v jejich vlastním zájmu a že to je „přece normální". Bezpečnost je cílem každého z nás, nikdo nemůže nikoho nutit se chránit, proto je potřeba zajistit, aby lidi chtěli sebe samé a nejbližší chránit a spolupracovat tak na všeobecné bezpečnosti.

Převedeme si náš příklad do osobního života. Zajistíme si byt posledním modelem elektronického zabezpečovacího systému, nainstalujeme supermoderní kamerový systém a necháme odemčeno, kamery nebudeme sledovat a na systém EZS nebudeme reagovat . Výsledek bude jednoznačný, prostě nám do čtrnácti dnů drahé zařízení někdo odstaví a byt vykrade i s tím zařízením, prostě chránit se musíme chtít.

Nyní přichází čas odpovědět si na základní otázku, položenou již v názvu tohoto zamyšlení:
Je bezpečnost nutné zlo, nebo je to naše základní potřeba? Já osobně si myslím, že obojí je správně, pro zajištění základní lidské potřeby musíme prostě obětovat něco ze svého klidu a soukromí, také peněz a času. Jinak to prostě nejde. Ani v práci ani doma, prostě nikde.

Pavel Hanzelín


Komentáře

Jarda | 18.5.2011 08:16
Bezpečnost je pro všechny ošemetná věc. Spousta lidí když se jim něco děje, tak chtějí chránit a zachraňovat majetek, ale jak nebezpečí pomine, použijí osvědčenou formulaci. Na co mě vlastně hlídáte, když se nic neděje. Tomu se opravdu je třeba zasmát, jelikož většinou se nic neděje, protože je nastavená bezpečnost a proto se nic nestane. Tohle si lidi neuvědomují a bezpečnost řeší většinou, až když je pozdě a pak je to stojí mnohem víc, než by stála prevence a připravenost.

Eduard | 17.7.2011 08:35 | solnar.eduard@seznam.cz
Člověk je tvor destruktivní a pud
sebezáchovy potlačil,lhostejnost.
hmotné statky převládly.Jako tvor
myslící má šanci přežít opak je
pravdou,katastrofy nemusejí
zabíjet blbost ano.Při tom je
univerzálnísystém ochrany, ale není o něj zájem až bude nebude
koho chránit.tel:723 731 197

Přidat komentář:
Jméno:
E-mail:
Zde můžete zadat svůj e-mail. Pokud zatrhnete volbu "Zobrazit e-mail u komentáře", bude e-mail zveřejněn.
  Zobrazit e-mail u komentáře
Komentář:
 Opište číslo 1: