Jak zabezpečit co nejlépe vozidlo proti ukradení na parkovišti?

Datum: 9.11.2016  Kategorie: Články 

V roce 2015 bylo ukradeno v ČR o 27,2 % aut méně než v předchozím roce 2014, přesto se aut krade spousta. V roce 2015 to vycházelo na 19 aut za jeden den. 

Je třeba ale také uvést, že množství ukradených vozidel každým rokem klesá. Jen pro zajímavost, v roce 2011 bylo u nás ukradeno 12393 vozidel a množství kradených vozidel klesalo každým rokem až na číslo 6886, což je počet ukradených vozidel za rok 2015. Přesto je to na tak malou zemi, jako jsme my, pořád dost ukradených vozidel. 

Na meziročním poklesu kradených vozidel má lví podíl technika, která je stále lepší a lepší, myslí se tím zabezpečovací technika ve vozidlech, směřovaná právě proti ukradení vozidla. Jedná se o zabezpečení již z výroby, ale také o dodatečné zabezpečení od firem, které se touto problematikou zabývají. Dále se jedná o systém sledování vozidel a to i online, který je dnes dostupný téměř pro každého majitele vozidla. 

Nicméně, můžeme snížit riziko ukradení našeho vozidla dodržováním základních pravidel a chování při parkování a opuštění vozidla, pro období, kdy ho nebudeme mít pod vlastním dohledem. 
Jak se tedy chovat a jakých pravidel se držet, abyste se se svým vozidlem nedostali do statistik krádeží vozidel? Je jasné, že zcela zamezit krádeži nelze, ale je možné co nejvíce ponížit rizika a proto pro vás máme několik jednoduchých rad, jak “lapkům” co nejvíce jejich nekalou činnost ztížit. 

Jak se tedy chovat na veřejných parkovištích a ulicích měst při parkování a opuštění vozidla?

Jako první radu uvedu základní pravidlo, parkujte vždy na přehledném místě, pokud se jedná o noční dobu, tak dobře osvětleném místu, jak se říká, klidně pod lampou. Zloději dnes vědí, že dobře osvětlené místo nabídne případné kameře velmi dobrý, kvalitní záznam, lepší než by nabídl záznam s nočním ultrafialovým přísvitem. Co se týká samotného místa, vyvaroval bych se odlehlého místa parkoviště, zcela vzadu u zdi, nebo u nějakého křoví, nebo vedle většího vozidla, náklaďáku atd. Tohle všechno nabízí zloději možnost částečného krytí a případného úniku. 

Pokud parkujete na veřejném parkovišti, snažte se vozidlo zanechat co nejblíže kameře, nejlépe té co na vás bude směřovat. Nebo se snažte zaparkovat co nejblíže veřejného místa kde je hodně lidí, kteří mají něco společného s parkovištěm, mycí centrum, obsluha parkoviště, platební místo parkingu, vjezd a výjezd do parkoviště. Většina českých parkovišť a to leckdy i placených sice není hlídaných, navíc na to i sami upozorňují, aby se vzdali případné odpovědnosti, ale i tak je lepší být při parkování co nejblíže obsluze parkoviště. 

Zloděj si nebude vybírat rizikové místo pro krádež vašeho auta, tedy pokud nebude mít spadeno z nějakého důvodu přímo na váš vůz. 

Plánujte parkování, nebuďte líní a před cestou na místo, které vás čeká, si zjistěte možnosti parkování (internet, mapa), nejlépe nějaké bezpečné parkoviště, tedy pod kamerovým systémem s personálem či placené, hlídané parkoviště. Pokud je to možné, tak používejte osvědčená místa na parkování, ta co jste již sami vyzkoušeli a znáte je, nebo je znají vaši známí. Pokud přijedete do neznámého místa, navíc budete spěchat, můžete parkovat na nebezpečném místě právě z důvodu neznalosti prostředí a časové tísně. Pak se může stát, že po návratu již auto nebude tam, kde jste ho zaparkovali. 

 Krádeže za rok  2011  2012  2013  2014  2015
 Počet ukradených vozidel  12393  11127  11641  9461  6886

Nejvíce se kradly v roce 2015 v ČR škodovky, konkrétně model Octavia a to 1682 kusů z celkového počtu kradených vozidel v tomto roce.Další, trochu samostatnou, ale neméně důležitou kapitolou v krádežích, nebo vykrádání vozidel jsou ponechané předměty v prostoru pro pasažéry. 

Vše co by mohlo být pro zloděje zajímavé a dá se zpeněžit, musí z vozidla pryč buďto úplně, anebo alespoň z dosahu očí případných zlodějů, tedy alespoň do kufru. Pokud budete chtít i přes značné riziko nechávat něco ve vozidle, myslí se tím elektronika (notebooky, rádia apod.), tak to přemístěte do zavazadlového prostoru vozidla, tak aby to nebylo vidět a při umisťování těchto předmětů do kufru se rozhlédněte, kdo je v okolí, zda vás při tom někdo nesleduje. Na sedadle vozidla nenechávejte ani žádné ošacení, zloděj v domněnce, že v kapsách kabátu něco může být, vaše auto zbytečně vykrade a tím poškodí, připraví vás o čas a nějaké ty peníze za spoluúčast na pojistce atd. 

Snažte se mít v paměti, jak vypadalo parkovací místo před vaším odchodem, podezřelou věc, či vozidlo s podezřelou osádkou nenápadně vyfoťte chytrým telefonem, který má dnes skoro každý. Nejlépe je zachytit SPZ takového podezřelého vozidla. Při případné krádeži a následném šetření PČR takto zachycené informace mohou velmi pomoci s dopadením pachatelů krádeže. Zloději často čekají poblíž parkoviště a typují vhodná vozidla pro ukradení. 

Pokud se jedná o hlídané parkoviště s obsluhou, tak v případě zvláštností, které zjistíte, neprodleně informujte obsluhu, bezpečnostní agenturu, která parkoviště hlídá, informujte o zvláštnostech, které jste viděli. Dobrá ostraha parkoviště vše prověří a vyřeší, případně zavolá PČR dle směrnic pro ostrahu parkoviště. 

Pozor na to, zda se za vámi nepohybuje delší dobu stejná osoba, může se stát, že jeden z kompliců vás bude sledovat a informovat ostatní pachatele krádeže vašeho vozidla o tom, zda se k vozidlu nevracíte. Pokud tedy takový jev zachytíte, snažte se tvář takové osoby zapamatovat včetně jeho oblečení a chování. Samozřejmě bude nejlepší fotka z telefonu, ale pozor na případnou konfrontaci. Zejména k ní může dojít v případě, že se bude opravdu o komplice zloděje jednat. Tento nebude chtít, abyste ho vyfotili a později ho při dopadení identifikovali. 

Předchozí rada spadá také do situace, kdy nemusí dojít ke klasické krádeži vozidla, ale k loupežnému přepadení a následnému ukradení vozidla. Pachatel si vás a vaše auto vyhlédne již při parkování a při vašem návratu k vozidlu vás napadne a sebere vám klíče a s vozidlem prostě odjede. Klíče mějte připravené v kapse, a ne že je začnete hledat v tašce a po kapsách při příchodu k vozidlu. Klíče od vozidla z kapsy nevyndávejte dříve, nežli u samotného auta. Máte tak šanci zareagovat na napadení a získat čas. Klíče z ruky vám jinak vytrhnou a s autem ujedou, než se vzpamatujete. 

Těsně před příchodem k autu sledujte okolí a co se děje na parkovišti, jestli se k vozidlu, případně k vám někdo neblíží. 

Nekoukejte do mobilu a nečtěte sms, neřešte maily a nepřijaté hovory po schůzce. Může vás to stát auto a někdy i zdraví při napadení. Tohle si v klidu můžete vyřídit v bezpečně zavřeném vozidle po usednutí za volant. Je těžší se dostat do zamčeného vozidla, když v něm sedíte a můžete reagovat a ujet, volat policii, fotit útočníky, případně útočníky zastrašit namířenou zbraní. 

Pozor na situaci, kdy přijdete k autu, nasednete a po nastartování si uvědomíte, že si chcete odložit kabát do kufru či na sedadlo, nebo že potřebujete něco z kufru. Je obrovskou chybou v té chvíli nechat auto nastartované s klíči v zapalování. Po té co opustíte sedadlo řidiče a jdete do zavazadlového prostoru, pachatel usedne za volant a s vaším autem ujede. Tahle situace se stává poměrně často. Jedná se také ale o velmi často neplánované ukradení vozidla, pachatel jde prostě kolem a využije situaci “nabídku”. Potvrzují to statistiky vyšetřených takových činů. Prostě jdu z auta, tak mám klíče u sebe!

Na závěr pár rad, které se ale nebudou líbit všem majitelům vozidel. Kdo nemá auto, nemůžou mu ho ukrást, takže se tento článek netýká lidí co auto nevlastní. 

Nicméně je auto dnes již neodmyslitelným nástrojem a pomocníkem pro každodenní život. Méně riziková jsou ale auto s klasickým klíčkem, ta bezklíčková, kartová a podobné typy jsou rizikovější díky možnostem dnešní moderní elektronické době. 

Také platí pravidlo o koncernových autech, která se nejvíce kradou u nás, ale každý si nemůže dovolit luxusní, vzácnější vozidlo. Nicméně jsou i značky, které jsou ne tak nákladné, ale vzácnější, méně rozšířené a kradou se méně, nežli ty koncernové. Myslím tím například americké a asijské značky, které tím v žádném případě nechci prosazovat. Bohužel statistiky jsou neúprosné, nejvíce se v roce 2015 kradli Škodovky, pak značka VW, po ní následoval evropský Ford, Renault, Peugeot a Audi, Mercedes a BMW…

A kde se v roce 2015 kradlo nejvíce aut? Tak samozřejmě je lídrem Praha, pak severní a severovýchodní Čechy a až po nich následuje střední, maličko jižní a pak severní Morava.

Závěrem, mějte auto zabezpečené co nejlépe pomocí kvalitních dostupných zabezpečovacích prostředků, které používejte i při krátkodobém opuštění vozidla. Dodržujte výše uvedená pravidla a návody, pak se riziko ukradení vašeho auto značně sníží. 

Autor článku: Pavel Hanzelín


Komentáře

Přidat komentář:
Jméno:
E-mail:
Zde můžete zadat svůj e-mail. Pokud zatrhnete volbu "Zobrazit e-mail u komentáře", bude e-mail zveřejněn.
  Zobrazit e-mail u komentáře
Komentář:
 Opište číslo 3: