Instruktor sebeobrany, již brzy další potřebná funkce v bezpečnostních agenturách?

Datum: 15.12.2016  Kategorie: Články 

Tendence neustálého nárůstu kriminality u nás a momentálně v Evropě rostoucí bezpečnostní problém v podobě migrační krize, mě nabádá se zamyslet nad tím vším. 

Kam toto povede a jakou roli v tomto budou v blízké budoucnosti hrát bezpečnostní agentury a jejich schopnosti ochránit nejen majetek, ale i běžné obyvatele?

Začal bych ale tím, že běžná bezpečnostní agentura a vlastně většina z existujících na trhu privátní bezpečnosti v ČR, by v případě většího konfliktu v podobě masivního napadání osob v běžném životě, nebo snaha zcizit či poškozovat majetek neobstála. Myslím tím podobné situace těm momentálním v Německu a dalších místech v Evropě, kde s tím má velký problém jak policie, tak i privátní složky zajišťující bezpečnost. 

Nemá cenu v kontextu s touto problematikou rozvádět a porovnávat jak ekonomiku, tak i zákony kolem bezpečnostních agentur mezi námi a ostatními Evropskými státy. 

Tento článek je spíše zamyšlením nad situací a možným řešením, jak se s blížící se bezpečnostní situací poprat lépe, nežli být nepřipravený a zaskočený. Podle mě se bezpečnostní situace bude zhoršovat, a jelikož ani ve vyspělejších zemích kolem nás to státní bezpečnostní složky v podobě policie a vojska nedokážou plnohodnotně řešit a pokrýt, očekává se u nás v budoucnu minimálně stejná situace, nebo i horší. Myslet si, že to k nám nedojde je alibismus. Toto všechno nahrává myšlence, že se s největší pravděpodobností změní systém a úroveň privátního bezpečnostního sektoru, který je představován v podobě bezpečnostních agentur. Důvodem bude poptávka po kvalitních a připravených bezpečnostních pracovnících. Bez urážky, žádní důchodci a tělesně postižení, tito na tento typ ostrahy už nemohou nastoupit. Další možností budou domobrany, které na některých místech v Evropě již vznikly a fungují právě ve spolupráci se státními bezpečnostními složkami a bezpečnostními agenturami. 

Nicméně je nasnadě se pozastavit nad myšlenkou, jak to budou naše bezpečnostní agentury zvládat v případě, že budou muset zajistit bezpečnost na vysoké úrovni? 

Nebudeme si nic nalhávat, momentální situace v bezpečnostních agenturách je spíše na informační a monitorovací úrovni a málokterá bezpečnostní agentura disponuje na postech běžných strážných pracovníky, kteří jsou připraveni řešit větší vzniklý konflikt na úrovni. 

A proč toto takto je? Protože je vše o penězích a úroveň strážných úzce souvisí právě se vstupním zdrojem a tím je fakturační částka za požadovanou službu. Pokud je tedy hodinová sazba strážných dnes velmi často na nižší úrovni, nežli jsou obyčejné dělnické posty, tak se na místech strážných těžko mohou objevovat zaměstnanci s fyzickou, psychickou přípravou s možnostmi řešit samostatně nastalé situace. 

Spousta bezpečnostních agentur toto řeší zásahovou jednotkou, což jsou zaměstnanci, kteří jsou připraveni řešit výše uvedené situace, jsou i technicky vybaveni, disponují střelnými zbraněmi. Ale to za chvíli nebude stačit, situace dojde tak daleko, že by na objektech měli sloužit jen ti ze zásahových jednotek. 

Fyzicky a znalostně připravení jedinci, kteří umějí zasáhnout na vysoké úrovni, účinně a s jasnou hlavou, žádné panikaření a chyby. Ti budou potřeba!

Pokud se v blízké budoucnosti začnou klienti poptávat po kvalitnějších službách a budou chtít lépe chránit svůj majetek a své životy a hlavně svých blízkých, musejí počítat se zvýšením hodinové sazby, aby se na místa strážných mohli nasazovat zaměstnanci připravení řešit bezpečnostní konflikty. Nebojím se toho, jakmile jim půjde o život, tak nebude problém zaplatit více. Cenová hladina se zvedne a kvalitně zaplacený strážný bude normální záležitost. Existují firmy, které pořádají kurzy výcviku sebeobrany a připravují zaměstnance bezpečnostních agentur a dalších podobných profesí na mimořádné bezpečnostní situace. Já osobně si ale myslím, že jich není dostatek, aby v náporu, který přijde, mohli připravovat a zdokonalovat tyto strážné a záchranáře a další podobné zaměstnance. Možná jich ale vznikne v blízké budoucnosti více. Počítám s tím, že někdo bude reagovat na trh a požadavek situace. 

A jaké je tedy řešení? Pořiďte si do bezpečnostní agentury vlastního instruktora sebeobrany. Mějte vlastního instruktora pro používání střelných zbraní. 

Většinou se tito instruktoři rekrutují ze stávajících zásahových jednotek bezpečnostních agentur, kteří jsou využívání pro zvláštní situace a pro zásahy PCO

Tento instruktor sebeobrany nejen že bude učit sebeobraně a fyzické připravenosti nové zaměstnance. Bude také kdykoliv je to třeba provádět kontrolu stavu připravenosti a řešit vše podle potřeby a pravidelně kontrolovat stav. Bude upravovat osnovu výuky dle postů strážných a charakteru výkonu ostrahy. Vše tak aby byl zaměstnanec bezpečnostní agentury dokonale připraven na možné bezpečnostní situace a napadení při své práci. 

Jak už jsem výše napsal, může se jednat o člena vaší zásahové jednotky dispečera, nebo některého z manažerů společnosti, může to být velitel objektu, ale hlavně, bude to váš člověk, kterým budete disponovat Vy.Vy se nebudete potýkat s problémy, kdo a kdy připraví vaše strážné a kolik to bude stát. Instruktor sebeobrany, který bude vaším zaměstnancem a vykonávat i jinou práci stojí jedny peníze a vy nemusíte tak platit každý kurz sebeobrany pro nové či stávající zaměstnance stále dokola nějaké firmě.

Mít ve firmě vlastního instruktora sebeobrany je velkou výhodou a v budoucnosti to bude krok napřed. Počítám s tím, že bezpečnostní agentury půjdou profesně v blízké budoucnosti nahoru a to jak finančně, tak i profesně a úrovní kvality výkonu. Budou suplovat, doplňovat daleko více státní bezpečnostní složky, stačí se podívat po Evropě, tam už se tyhle stavy dějí, a že to přijde i k nám, je jasná věc. 

Váš instruktor nemusí pracovat jen pro vás uvnitř vaší bezpečnostní agentury. Může vám i vydělávat peníze tak, že bude školit a učit sebeobraně zaměstnance spřátelených bezpečnostních agentur, které nebudou disponovat vlastním instruktorem sebeobrany

Instruktor sebeobrany může také sestavovat tréninkové plány pro samostatnou výuku a domácí přípravu zaměstnanců. Může organizovat tělovýchovné procesy a taktické semináře, vést hromadné kurzy ve vaší agentuře. 

Smiřte se s tím, že bezpečnostní agentura, která bude chtít v budoucnosti dále fungovat, bude muset poskytovat lepší bezpečnostní služby a to znamená lepší, lépe připravené lidi a vybavení. 

Instruktor sebeobrany a střelby ve firmě jako váš člověk bude velkým přínosem a ušetřením peněz na výuku a připravenost zaměstnanců pro výkon bezpečnostních služeb. 

Autor článku: Pavel Hanzelín

Související články


Komentáře

Jarda | 16.12.2016 13:42
Je to jasné, policii a vojsko to nebude zvládat a lidi budou muset přiložit ruku k dílu a pomáhat si navzájem. Ostrahy budou muset zaměstnávat pořádné lidi a nakonec to bude platit stát, protože to pro něj bude nejlepší východisko.

admin | 16.12.2016 13:58
Dobrý den pane Jardo, zní to dobře, ale proč by stát měl platit bezpečnostním agenturám za jejich práci? Podle mě to zase tak jednoduché nebude. Nicméně je fakt, že stát to sám nebude zvládat. Už teď připravuje MVČR novelu zákona, která umožní prostému občanovi použít zbraň nejen pro ochranu svou a svého majetku, ale i pro ochranu bezpečnosti státu. S tímto souhlasím a přivádí mě to na myšlenku, že stát připravuje pole pro budoucí domobrany, které třeba ve Švédsku už fungují.

Jarda | 18.12.2016 19:03
Platit budou, protože je to tak přijde výhodnějš, než řešit rozšíření státních složek.

rypo | 24.12.2016 11:14
Každý se nemůže dovolit zaměstnávat instruktora bojových umění a nějaké ho střelmistra ve firmě. Píšete článek, ale asi jste v bezpečnostní službě nikdy nedělal.

admin | 24.12.2016 12:04
Dobrý den, v článku se píše o blízké budoucnosti a potřebných změnách, které jsou podle mě nevyhnutelné při provozování bezpečnostních agentur, vzhledem k bezpečnostní situaci v Evropě. V oboru privátní bezpečnosti působím od roku 1991 a pracoval jsem jako manažer i běžný pracovník na straně odběratelů i dodavatelů.

Přeji hezký den, Pavel Hanzelín

J,R. | 8.2.2017 20:01
rypo; pokud je bezpečnostní služba na úrovni, tak ve svých řadách takové lidi má a pokud ne, tak to není bezpečnostní služba, ale vrátný.

Přidat komentář:
Jméno:
E-mail:
Zde můžete zadat svůj e-mail. Pokud zatrhnete volbu "Zobrazit e-mail u komentáře", bude e-mail zveřejněn.
  Zobrazit e-mail u komentáře
Komentář:
 Opište číslo 1: