Francie chce vyzbrojit soukromé bezpečnostní agentury

Datum: 6.4.2016  Kategorie: Články 

V návaznosti na bezpečnostní situaci spojenou s uprchlickou krizí v Evropě a atentáty, hodlají Francouzi vyzbrojit střelnými zbraněmi soukromé bezpečnostní agentury. 

Konkrétně se o tento krok snaží přímo francouzský ministr vnitra, který tak hodlá umožnit lepší ochranu životů a majetku v oblasti poskytování komerční bezpečnosti. 

Tento počin bude mít pro Francii, její atentáty a nalomenou bezpečnost velký vliv, jelikož se tak vyzbrojí až 120 tisíc zaměstnanců bezpečnostních agentur, které poskytují bezpečnostní služby a zajišťují veřejný pořádek na veřejných akcích, či zabezpečují ostrahu objektů a areálů. 

Francouzské ministerstvo vnitra pracuje na zákonu, který by zcela změnil statut zaměstnanců soukromých bezpečnostních služeb a to zejména z pohledu umožnění nošení střelných zbraní a získání statutu blížícímu se úrovni statutu státních bezpečnostních složek. V praxi by to pak mělo vypadat tak, že zaměstnanec soukromé bezpečnostní služby zajišťující bezpečnost a pořádek na veřejných akcích, by měl prakticky stejná práva, jako mají policisté a vojáci. 

Francouzští zaměstnanci bezpečnostních agentur by tak měli při zajišťování veřejných bezpečnostních akcí statut veřejného činitele, navíc se zbraní. 

Tento velký krok v oblasti privátní, komerční bezpečnosti, hodlá učinit francouzská legislativa v návaznosti na listopadové teroristické útoky z Paříže, které se staly v noční době z 13. listopadu na 14. listopad v roce 2015. Je faktem, že tehdy zabránil obrovskému krveprolití zaměstnanec soukromé bezpečnostní agentury na pařížském, fotbalovém stadionu Stade de France, kde v tu dobu bylo cca 80 tisíc návštěvníků. Další bohužel povedené teroristické útoky z téže noci si vyžádaly více než 130 lidských životů a 352 zraněných. 

Situace na stadionu byla tehdy hodně vyhrocená a stalo se to tak, že terorista s platnou vstupenkou se snažil dostat na tribunu stadionu, ale byl odhalen zaměstnanci bezpečnostní služby, která konala ostrahu a zajišťovala bezpečnost na stadionu. Terorista se tedy odpálil po svém odhalení u vstupu na stadion a druhý tak učinil u jiného vchodu, třetí terorista se tehdy odpálil poblíž u fast foodu. Kromě těchto teroristů tehdy zemřela ještě nejméně jedena přítomná osoba na místě. 

Pokud by se tehdy teroristický plán třech útočníků povedl, mohlo zemřít na přeplněném pařížském stadionu několik tisíc lidí a zabránila tomu právě soukromá bezpečnostní agentura. 

Podle připravovaného zákona by měli tedy zaměstnanci soukromých bezpečnostních agentur ve Francii mít právo nosit střelnou zbraň, a měli by mít hlavně oprávnění ji v případě potřeby použít, stejně jako policisté a vojáci. Jednalo by se jak o případy použití střelné zbraně pro ostrahu státních, ale i soukromých objektů. Stejně tak v případě zajišťování bezpečnosti a pořádku na veřejných, kulturních, sportovních akcích. Momentálně se mohou ve Francii vyzbrojovat zaměstnanci soukromých bezpečnostních agentur obušky a slzotvornými plyny. Je tak trochu k pousmání, že takto vyzbrojení zaměstnanci soukromých bezpečnostních služeb chrání převozy peněz, nebo vybrané rezidenční čtvrtě. Stejně tak jsou vyzbrojeni i strážci známé pařížské redakce Charlie Hebdo, která byla také napadená teroristy. Stalo se tak 7. ledna 2015. Tento teroristický útok si vyžádal tehdy 12 mrtvých a 10 zraněných lidí. Den po tomto útoku byla zabita na jižním předměstí Paříže ještě neozbrojená policistka stejnými útočníky, kteří napadli tuto redakci známého časopisu. 

A co se stane u nás, když jinde teroristi zaútočí? Na pár dní se více pohlídají obchodní centra a letiště a pak se to zase uklidní, což je z mého pohledu zcela nedostačující!

V současné době je možné vyzbrojovat pracovníky soukromých bezpečnostních agentur ve Francii podle podmínek, které určí místní, policejní prefektura. Je pravdou, že vydávání licencí na nošení střelné zbraně je v případě místních úřadů spíše vzácností. Toto by měl nový připravovaný zákon právě změnit. 

Pro ty, kteří už teď významně zvedají ukazováček se slovy, že tito jak mnohdy slýchám “polo profesionálové” z řad soukromých bezpečnostních agentur a služeb, budou se zbraněmi nebezpeční. Jen uvedu, že ministerstvo vnitra Francie počítá také s náležitým tréninkem a požadavky na schopnosti držet a používat zbraně v řadách zaměstnanců soukromých ochranných služeb. 

Dalším úkonem by měla být poctivá kontrola pracovníků ostrah, které budou používat střelné zbraně. Tím by se mělo předejít jednak zneužití zbraně, anebo také zneužití statusu, který bude pro tyto pracovníky nejen, že pevnější, ale i nabídkou jisté moci a nových možností. Pokud toto dokáže ministerstvo uhlídat, pak jim může pomáhat udržet bezpečnou Francii dalších 120 tisíc zaměstnanců bezpečnostních agentur. 

A já se teď ptám, proč už se něco také neděje u nás, proč se čeká, až situace a úroveň bezpečnosti klesne tak hluboko, že se pak budeme z toho těžko dostávat. Na co se čeká, proč i u nás nereagujeme a něco netvoříme, neměníme a netvoříme zákony a opatření vedoucí k posílení bezpečnosti lidí v našem státu? Co v tomto naši legislativci dělají? Musí se něco velkého stát, tak jako ve Francii a Belgii? Musejí nejdříve umírat lidi, aby se i u nás pohnuly ledy? 

Stále zde chybí kvalitní a promyšlený zákon o bezpečnostních agenturách, který by reguloval a nastolil kvalitu, úroveň bezpečnostních služeb a pomohl tak k zabezpečení našeho státu! Pro zajímavost v roce 2015 bylo evidováno v našem státě kolem 49 tisíc pracovníků soukromých bezpečnostních agentur a služeb v počtu 6537. Z toho bylo kolem 42 tisíc klasických “sekuriťáků”, tedy strážců majetku a osob, ostatní jsou zvláštní bezpečnostní technické a pátrací služby a činnosti související s provozem soukromých bezpečnostních agentur. 

Tak proč to trochu nepostrčit, aby to mělo lepší dopady na bezpečnost státu, proč tomu nedat řád a regule? Nebo jsou všichni, přesněji obě strany, jak dodavatelé, tak odběratelé jen spokojeni, že v rámci tzv. “náhradního plnění” a tím nesmyslně nízké ceny, obchody fungují bez ohledu na úroveň bezpečnosti a že toto je pro komerční bezpečnost cestou zatracení. Cena je nízká, odběratel služeb je spokojen, dodavatel také, jelikož chybějící peníze dodá stát v podobě dotací pro invalidy, kteří tam leckdy ani nejsou a takto to půjde tak dlouho, nežli se zákony změní a udělají tomu přítrž! Je třeba udělat pořádek! Bezpečnost je velmi důležitá a nikdy se do ní neměl pustit mezerou v zákonech nějaký systém, který sice vyhovuje finančně, ale je jen pro vyvolené, kteří v tom jednak umí chodit a nebojí se balancovat na hraně zákona. 

A ti slušní majitelé bezpečnostních agentur? Ti můžou za chvíli své firmy s tradicí více jak čtvrt století klidně zavřít. 

Jejich smlouvy přeberou, vlastně jim seberou “bezpečnostní agentury”, které poskytují náhradní plnění a tím pádem nesmyslně nízkou cenu. A samotná úroveň bezpečnosti začne zákazníka zajímat, až se něco velkého stane. Pak může dodavatele požádat o nějaké ty invalidy, aby vše vyřešili. 

Na poplach bije už jen ten fakt, že se vyzbrojují lidé, kteří by o tom dříve nikdy ani neuvažovali. Potvrzují to statistiky nových držitelů zbrojních průkazů a vysoký nárůst prodeje střelných zbraní. V první polovině roku 2015 byl nárůst prodeje střelných zbraní o 100% větší, nežli v celém roce 2014. Na konci roku 2015 bylo v ČR registrováno celkem 752 387 zbraní, což je o cca 16 tisíc zbraní více oproti počátku roku 2014. 

V sousedním Rakousku stoupl prodej zbraní o 350%, což je opravdu alarmující. Lidé se bojí a je jasné čeho, pokud jim nedá stát pocit bezpečí, tak se snaží si ho zajistit sami, což je v případě Evropy zcela evidentní. 

Je třeba se probudit, vytvořit a uvést v praxi kvalitní a funkční zákon o bezpečnostních agenturách a uvést ho do praxe co nejdříve, abychom byli připraveni na to, co přijde a dnes už je nadmíru jisté, že to přijde, to je realita. Kdo bude připraven, bude mít šanci.

Nedávno jsem zaslechl zajímavou hlášku a to že “udržet mír a pořádek se dá také tak, že budete mít větší klacek, nežli protistrana”. Myslím, že na tom něco bude, stačí se zamyslet. Je důležité, aby ten větší klacek měla ta správná strana. Ta co ten mír chce bez podmínek a utiskování ostatních. 

Uvidíme, co letošní rok přinese, vláda prý schválila zákon o bezpečnostních agenturách a v platnost má přijít v polovině tohoto roku, tedy 2016. Snad to tak bude, a pokud ne, tak je opravdu ostuda, že ČR je jedna z posledních zemí EU, která nemá zákon o bezpečnostních agenturách. 

Autor článku: Pavel Hanzelín
Zdroje informací: The Local a Le Figaro (Francie)

Komentáře

Jarda Kříž | 7.4.2016 13:40
No, podle mě by měl zajistit bezpečnost stát a pokud na to nestačí, tak by neměl bránit lidem, aby se o ni postarali sami. Ohledně bezpečnostních agentur? Záleží na tom jak na to pohlížíte. Pokud by to měli u nás být ti co tu práci teď dělají, tak je vyzbrojovat nemá cenu. Zmatek, nebezpečí a samej problém a škody. Nikoho se nechci dotknout, ale z těch zde uvedených 49 tisíc pracovníků soukromých bezpečnostních agentur je schopných aktivně bránit lidské životy a majetek tak 20 %, a to možná přeháním že tolik.

admin | 7.4.2016 15:14
Dobrý den, samozřejmě, že stát je první na řadě a od toho tu je, ale pokud bude situace taková, že stát nedokáže zajistit bezpečnost občanům bezpečnostními složkami (policie a vojsko), tak se s tím musí něco dělat. Můžeme nahlédnout do Švédska, tam si v inkriminovaných čtvrtích zřídili jakousi vlastní domobranu.

Pokud stát nedokáže ochránit občany a jejich majetek, tak podle mě jsou komerční podniky zajišťující bezpečnost tou nejbližší a nejlepší volbou. Samozřejmě, že se nemůže jednat o momentální pracovníky ostrahy, kteří na svých postech momentálně zajišťují spíše dohled a prevenci. V případě napadení pak mají za úkol zajistit povolání státních bezpečnostních složek.

Další kapitolou je pak role bezpečnostních agentur z pohledu pojišťoven, které vyžadují ve větších smlouvách na pojištění majetku fyzickou přítomnost ostrahy v předmětu smlouvy. Je to strašné, ale je třeba si přiznat, že momentální role bezpečnostních služeb je spíše informativní, nežli přímým řešením v případě ohrožení majetku a lidského zdraví.

Pokud by měly bezpečnostní agentury pomáhat řešit bezpečnostní situaci pro soukromý sektor, neboli chránit majetek a lidské životy jako to má dělat stát, tak, by to bylo o jiných vycvičených pracovnících a pak i o jiné ceně za takovou práci. A to je ten uzavřený kruh, tuhle práci nepůjdou dělat vycvičení pracovníci se zbraní v ruce, kteří budou umět řešit i těžší situace, když za ní budou dostávat minimální mzdu.

Tento stav je díky zákazníkům, kteří nechtějí za ostrahu platit moc peněz a nazývají ji nutným zlem, žroutem peněz. Nakonec se slovy, proč vás mám platit dál, když se tady nic deset let nestalo? Odpovědí je to, že se nic nestalo, jelikož tady ta ostraha byla. Proč máte zámek a dveřích, když vás nikdo nikdy nevykradl?

Přidat komentář:
Jméno:
E-mail:
Zde můžete zadat svůj e-mail. Pokud zatrhnete volbu "Zobrazit e-mail u komentáře", bude e-mail zveřejněn.
  Zobrazit e-mail u komentáře
Komentář:
 Opište číslo 3: