Dotazy ohledně placení a práv na certifikát zkoušky zaměstnance bezpečnostní agentury.

Datum: 1.2.2014  Kategorie: Články 

Tento dotaz poslala paní Jana a mě se zdál tak zajímavý, že jsem ho zde zveřejnil a to hlavně z důvodu, aby se vyjádřili i ostatní, jako první názor je zde můj naprosto neutrální názor administrátora tohoto webu, snažil jsem se na věc podívat z několika úhlů pohledu, nezávisle a nepodjatě. Budeme rádi i za názory ostatních, zaměstnanců bezpečnostních agentur i majitelů bezpečnostních agentur:


DOTAZ u článku:
Zkouška odborné způsobilosti - informace
Jana | 31.1.2012 21:03
Mám dotaz jak je to s úhradou Zkoušek odborné způsobilosti. Když jsme dělali letos tyto zkoušky BA nám strhla z jedné výplaty 3000 Kč. A Certifikát jsme do dneška do ruky nedostali. Protože mám zkušenost, že jiné firmy peníze za Zkoušky zaměstnancům nestrhávají, zajímal by mne zákon nebo vyhláška, která toto určuje. Mně se to zdá přinejmenším zvláštní, protože že tyto zkoušky vyžaduje firma, tak by to snad mělo být na náklady této firmy. Prosím o vysvětlení.

ODOPĚĎ administrátora webu 1.2.2012 10:17
Dobrý den, začnu tím, že jsem tyto zákony a zkoušky nepřipravoval a myslím, že informace jsou v přílohách a odkazech, chce to asi pročíst a pak budete vědět více o tom co určuje zákon. Nicméně bych se na věc podíval ze dvou úhlů a to z pohledu zaměstnance a pak i z pohledu zaměstnavatele. Podotýkám, že já jako administrátor tohoto webu jsem nezúčastněná a naprosto neovlivněná osoba.

Z pohledu zaměstnance je to asi takto:
Pracuji u bezpečnostní agentury a zákon určuje abych ty zkoušky měl, tak ať je majitel bezpečnostní agentury zaplatí a zařídí abych je mohl udělat a v době kdy je budu dělat a připravovat se na ně (semináře a přednášky) by mě měl platit alespoň průměrnou mzdu. Po úspěšném absolvování zkoušky bych pak měl dostat potvrzení "certifikát" o úspěšném vykonání zkoušky na strážného, případně detektiva koncipienta. Tento si nechá bezpečnostní agentura u sebe založený, jelikož mně zkoušky zaplatila. Nebo si s tím certifikátem klidně můžu odejít kam chci k jiné bezpečnostní agentuře pokud si zaplatím zkoušku a certifikát bych měl mít u sebe. Nebo pokud to za mě zaplatí, tak budu dělat jen u nich a kdybych odešel, budu dělat u jiné agentury znovu zkoušky.

Z pohledu zaměstnavatele bych na to koukal takto:
Jsou to zkoušky pro zaměstnance a nevím jak dlouho pro mě ten zaměstnanec bude pracovat po vykonání zkoušky, tak proč bych mu to měl platit? Já mu to zaplatím a on hned uteče k jiné agentuře... Pokud mu to zaplatím, tak si certifikát nechám, jednak aby ho někde zaměstnanec neztratil a hlavně aby s ním neutekl, jelikož 100 zaměstnanců x 3000,- je 300.000,- a když polovina uteče, tak budu vydělávat jen na ty zkoušky, abych jim je mohl stále dokola při náboru nových zaměstnanců platit.

Teď mě ještě napadl pohled třetí:
Jsou to zkoušky pro zaměstnance, který chce pracovat u bezpečnostní agentury a je to jeho věc (něco jako řidičák) chceš dělat taxikáře, platí nějaká taxikářská firma zaměstnancům řidičáky...? Myslím, že ne. Prostě ty zkoušky by si měl zaměstnanec bezpečnostní agentury zaplatit sám a vlastnit, mít u sebe ten certifikát, dělat si s ním co chce a chodit s ním kam chce. Zkoušky si zařídit ve svém volnu. Tohle by mělo jít úplně mimo zaměstnavatele. Je to jasně věc, kterou musí splňovat zaměstnanec a chce to stát, je to zákonem dané. Myslím, že je to jasné.

Ohledně toho jak to chodí v této bezpečnostní agentuře ALWAS MATY security s.r.o.
Každý zaměstnanec si zkoušku zaplatí sám a po úspěšném vykonání obdrží do ruky certifikát, potvrzení o vykonané zkoušce. S tím si může dělat co chce a odejít s ním kam chce a kdy chce. ALWAS MATY je jen nápomocná, zařídí hromadné kurzy a zkoušky pro zájemce, jinak s tím nemá nic společného, pohlídá aby se jednalo o autorizované školící a zkouškové centrum a ne nějaký podvod, který z lidí jen vytáhne peníze, což se bohužel už také začíná dít, tak pozor!!!

Napište sem svůj komentář, jak to je u vás ve vaší agentuře...?


Pavel Hanzelín


Komentáře

Adam | 7.2.2012 20:54
Dobrý den, co to je vlastně ten certifikát, k čemu je a k čemu zkoušky? Existuje už nějaký zákon o bezpečnostních agenturách? Musím to vůbec mít? Naposled jsem dělal u bezpečnostních agentur před dvěma nebo třemi lety a podepsal jsem pouze pracovní smlouvu a žádné zákonné či nezákonné zkoušky jsem dělat nemusel. O co vlastně jde? Díky

admin | 8.2.2012 09:13
Dobrý den, jedná se o zákonem stanovené zkoušky zaměstnanců bezpečnostních agentur, tyto zkoušky mají svojí náplní pozvednout a zajistit lepší úroveň poskytovaných služeb bezpečnostních agentur. Více informací o těchto zkouškách naleznete v našem článku: "Zkouška odborné způsobilosti - informace" na tomto odkaze: http://www.bezpecnostni-agentura.cz/zkouska-odborne-zpusobilosti-informace.html
na našem webu. V naší sekci "Aktuality" pak můžete pročítat další informace podle témat článků.

Iva | 12.4.2012 18:57
když pracuji u bezpečnostní agentury už 10let musím školení na certifikát také podstoupit nebo stačí doložit desetiletou skušenost v tomto oboru ... děkuji

admin | 13.4.2012 07:49
Dobrý den, ano, musíte projít školením a získat certifikát, ale podle mě to pro zaměstnance bezpečnostní agentury po 10 letech praxe musí být hračka...

Michael | 27.4.2012 18:54
Myslím si,že je to zase další dojná kráva.Někdo se chce napakovat, tak našel způsob.20let je tu podnikáno v tomto oboru a nebylo nic takového třeba a taky to fungovalo.Srovnávat tyto zkoušky se zkouškami řidičáku je taky mylné.Myslím si,že zaměstnavatel má páku jak nepřijít o peníze vynaložené na tyto zkoušky.Nehledě na to,že firma si to dá do nákladů.Kam si to dá zaměstnanec?Tyto služby dávají lidem 60-70Kč/h tak si myslím že za ten rok nebo třeba i dva co budou tohoto zaměstnance mít podchyceného se jim tato investice vrátí mnohonásobně.Jezdil jsem s kamionem a když mi zaměstnavatel řek,že pro přepravu chemikálii je třeba školení ADR,tak to cvaknul a musel jsem se firmě upsat na určitou dobu.Rok či dva a basta.Pokud bych odešel před vypršením lhůty,tak rozdíl zaplatím.Tak si myslím že obava firem z toho,že prodělají je neopodstatněná.Pokud bych odešel po této lhůtě certifikát o školení mi zůstal a nikdo ho nenárokuje i když ho firma zaplatila.Je to jen o tom se domluvit.Pokud se týče takového školení,tak stejně každý bude jednat tak to přijde a ne podle pouček.Jak by třeba jednal mladý strážný a jak bude jednat vrátný před důchodem na podnikové vrátnici?To nemluvím o č. invalidech,které hojně tyto bezpečnostní služby zaměstnávají.Lidi budou mít zkoušky a certifikát,ale plat stejný jak před tím.Pokud jsem navýšil svou kvalifikaci mělo by se i finančně těmto lidem přidat a ne aby měli plat skoro jako uklízečka která nenese žádná rizika.Omlouvám se pokud jsem někoho tímto popudil,ale tak to cítím.Pěkný den.

admin | 28.4.2012 07:32
Dobrý den, je to věc názoru, ale nemohu s Vámi ve všem souhlasit, například upisovat si smluvně zaměstnance na nějakou dobu je zbytečné, pokud zaměstnanec bude chtít odejít, odejde a když ho nebude zaměstnavatel chtít pusit díky smlouvě, tak se bude flákat v práci a nakonec ho stejně pustí, aby se s ním nemusel rozčilovat a řešit po něm průšvihy. Ohledně navýšení mzdy po navýšení kvalifikace je to dost těžké, ono není z čeho přidat, tohle si udělaly bezpečnostní agentury, konkurenční boje a neustálé podrážení cen dopadlo tak jak je to dnes. Z čeho by měl zaměstnanec dostat navýšeno, když bezpečnostní agentura fakturuje průměrně 90,-Kč/hod a z toho ještě musí platit výstroj a výzbroj strážného a další jako jsou kanceláře a vybavení firmy, nemá cenu se rozepisovat, fakturace slabá a tak jsou slabé i výplaty. Ohledně ADR, trochu o tom něco vím, neznám firmu, kde by zaměstnavatel platil řidičům profesní školení, nebo já když jsem si dělal "C" a následně "CE", tak mě na to nikdo nedal, je to moje a jdu si s tím kam chci, není to pro zaměstnavatele, je to pro mě, abych tuto práci mohl vykonávat, je to pro strážného, bezpečnostní agentura musí také sama o sobě splňovat určité kvalifikace a oprávnění. Nikdo jí na to nedá. Stejné je to se zbrojákem, je to té osoby a proč by to měla platit bezpečnostní agentura? Naše agentura pomáhá zaměstnancům s tím, že to za ně zaplatí a pak jim to rozmělní do nějakého období, aby je to nebolelo finančně. Jinak úroveň lidí, co tuhle práci vykonávají a kausa invalidé a to nejen u bezpečnostních agentur, to je na delší vyprávění, proč jsou zaměstnáváni a co z toho bezpečnostní agentury mají a že si na tom některé vytvořily podnikání a mají tak možnost díky statní podpoře hóódně podrážet ceny, to je fakt na delší psaní.

petr | 20.5.2012 03:38
Máte asi představy jako podnikatel nebo jako zaměstnanvatel.U nás to funguje takto, zkoušky na paragraf 50 vyhlášky elektro platí zaměstnanvatel.Podle Vás bych si je měl platitkaždé dva roky sám??? Ze zákona je musíte mít a složit aspoň jednou za dva roky,nejpozději do tří let,jinak Vám zkoučky propadnou a děláte je celé znovu od základu.Mám paragraf 7 a 9 za dlouhá léta praxe.Váš názor je myslím si velmi mylný. Sice je to požadavek ze zákona. ale je to zvýšení kvalifikace a zkvalitnění odborné způsobilosti zaměstnanců ke svému povolání,tudíž zaměstnanvatel je potom v nabídce v lepším postavením na trhu před ostatními.Zamyslete se tedy nad tímto postřehem z mé strany.

admin | 20.5.2012 13:13
Dobrý den, zamyslel jsem se nad tím jako člověk, který nikoho nezaměstnává a názor mám pořád stejný, ale od toho jsme lidi, abychom měli své názory. Jinak ta padesátka je na Vaší osobu a ne na tu firmu, proč by to tedy měla platit? Tedy pokud sama nechce. Oni to zaplatí a zaměstnanec dá pak výpověď a s vykonanou zkouškou, která se vztahuje na jeho osobu odejde a přijde nový zaměstnanec bez zkoušky a půjde to zase dokola. O žádné lepší postavení na trhu tady nejde, pokud je to ze zákona, tak to musejí mít všichni, jinak na tom trhu bez těchto zkoušek nemůžou působit.

Andrej | 17.5.2012 22:55 | andrevbs@seznam.cz
Dobrý den, zkoušky potřebuji, mám praxi jako ostraha, momentálně jsem bez práce, ale to že certifikát nemám mi brání v tom sehnat práci. Zjistil sem, že si ho můžu udělat u různých BA, ale potřeboval bych vědět co test obnáší, připravit se na něj..je někde k nahlédnutí?
Děkuji

admin | 19.5.2012 08:27
Dobrý den, veškeré dostupné informace seženete na tomto odkazu:

http://www.bezpecnostni-agentura.cz/zkouska-odborne-zpusobilosti-informace.html

Přesněji si pak v tom článku klikněte na "Příprava k vykonání zkoušky"

Jinak se dá kniha jenž je na obrázku koupit tam kde se zkoušky vykonávají.

Jiřina Hromádková | 2.3.2017 09:51
U firmy A royal se dělat nemusí,já ho nemám a beru stejné peníze.

admin | 2.3.2017 20:11
Dobrý den paní Horomádková, již jsem na tento dotaz dnes odpovídal a dokonce se týkal stejné bezpečnostní agentury. Nevím, zda je to čirá náhoda, že se zde v jednom dni objevily dva obdobné komentáře, ale přesto odpovím. Nevěřím, že by si v dnešní době dovolila bezpečnostní agentura zaměstnávat na pozici strážného někoho, kdo zákonem stanovený certifikát nemá.

laděna | 11.6.2012 20:26
Pokud jsem zaměstnaná jako vrátná,ale nepracuji pod žádnou bezpečnostní agenturou,musím mít také certifikát?

admin | 12.6.2012 07:24
Dobrý den, pokud máte smlouvu jinou nežli na strážného a nezměstnává Vás bezpečnostní agentura, která ohledně koncese spadá pod tento zákon, tak si myslím že nemusíte. Jiank by to po Vás už zaměstnavatel chtěl a sám by musel stejné zkoušky už mít také.

viktor vybiral | 21.8.2012 12:07 | stifmajstr11@seznam.cz
chtel bych se zeptat zda se dela skouska jenom v praze jsem z okresu bruntal a mam to hodne zruky diky za odpoved

admin | 22.8.2012 21:19
Dobrý den, jde to zařídit i jinde po ČR, například jsme to zařizovali pro naše lidi na až v Břeclavi, tak že to jde.

norbič | 31.8.2012 17:33
dnes jsem absolvovál kurz strážného v 8 ráno jsme se začli s učitelem učit asi do 13hod a pak hned zkoušky s komisařem měl jsem z toho výtr asi 150otázek z toho test 30 a asi 20-30 na pís nebo ustní a zhoho ze 2děláte zkoušku bylo toho moc najednou ale neni to tak hrozné jak to vypadá rádi vám i poradí a pomohou nechtěj vas jen připravit o penize a tím padem i o práci abyste odešli domu jak zpráskanej pes máj zájem na tom aby to všichni udělali taky jsou to lidi a živí rodiny:-)

admin | 31.8.2012 18:57
Dobrý den, tak to je fajn, konečně něco pozitivního kolem tohoto tématu, díky za zprávu.

norbic | 31.8.2012 21:54
to je dobrá zpráva.o něco horší je to že já sem se ještě jen tak tak věšel do této jednodení zkoušky komisaři se toto snaží prosazovat ale dnes nám bylo řečeno že už to byla jedna z posledních možností.totiž jde o to že nově ze zákona prý má tento kurz byt na 3-4 dny 3dny učit 4tej zkoušky a to už je docela šichta takhle sem si něco v hlavě uchoval hned za čerstva dovedu si představit že to co se budu učit 1-2-3den tak 4den u zkoušek nebudu vědet nebo v tom budu mít zmatek aspon si to tak myslím ale každýmu to leze do hlavi jinak

Renata Slovackova | 2.10.2012 14:02 | www.renulka1966@seznam.cz
Dobry den ja ted budu pracovat,u jedny bezpecnostni agentury,a taky jsem se vas chtela zeptat,jestli to musim mit to osvedceni a jestli je to pro mne dulezite i pro meho pritele ktery tam taky bude pracovat.Potrebuji to nutne vedet.Moc vam diky Renata S.

admin | 5.10.2012 07:39
Dobrý den, zkoušky jsou pro výkon tohoto postu zaměstnání povinné ze zákona.

Pavel Strnad | 2.3.2017 09:59
Povinné ze zákona???Já jsem zkoušky neudělal a musel jsem odejít a kolegyně u A roaylu v Berouně je taky nemá a tu tam nechali.

admin | 2.3.2017 20:07
Dobrý den pane Strnade, nevěřím tomu, že by si nějaká bezpečnostní agentura dovolila tento zákonem stanovený certifikát od pracovníka, který provádí ostrahu nevyžadovat. Je to zákonem stanovená kvalifikace pro výkon tohoto povolání a bez ní nesmí strážný tuto práci vykonávat.

Jirka | 24.10.2012 14:29
Zdravím.Jen menší dotaz-právě teď nevykonávám práci strážného,ale rád bych to školení a zkoušky absolvoval s tím,že si je zaplatím.Jak na to??Kde se kontaktovat??Díky moc.

admin | 25.10.2012 12:49
Dobrý den, přihlásit se k vykonání individuální zkoušky na strážného a detektiva můžete zde na této škole: Střední škole veřejnoprávní a Vyšší odborné škole prevence kriminality a krizového řízení TRIVIS, Praha 8 – Trója, Glowackého.

Na tomto odkazu nalezenete i přihlášku a další potřebné informace: http://www.bezpecnostni-agentura.cz/zkouska-odborne-zpusobilosti-informace.html

Na konci toho článku jsou dokumenty ke stažení a jeden z nich je právě Individualni Přihláška, je ke stažení ve formátu Microsoft Office Word, jen vyplníte a zašlete a nebo osobně doručíte na adresu.

Michal | 16.11.2012 05:59
Dobrý den, asi před dvouma měsícema jsem úspěšně složil zkoušky, ale certifikát mi ještě nepřišel. Zaměstnavatel mi poslal jen neověřenou kopii na e-mail a tvrdí že originál mi pošle ministerstvo, ale zatím nic. Předem děkuji za odpověd

admin | 16.11.2012 13:21
Dobrý den, ohledně vydávání certifikátu zkoušky odborné způsobilosti na strážného si myslím, že certifikát nevydává ministerstvo, ale školící certifikovaná firma, tato má právo po úspěšné zkoušce certifikát absolventovi vydat. Otázkou je a to se právě řeší i v tomto článku výše, že když si zaměstnanec zkoušky zaplatí, má nárok na certifikát do ruky a také většinou do 14 dnů ten certifikát od školící firmy obdrží. U nás se to praktikuje a jinde co vím také, že na to lidi nemají a tak to za ně zaplatí firma, bezpečnostní agentura a až do doby než půjčené peníze zaměstnanec agentuře zaplatí, což záleží na dohodě obou stran certifikát leží u zaměstnavatel, který ho za zaměstnance zaplatil, zaměstnanec obdrží pouze kopii dokumentu, je to na dohodě. Nikdo nikoho nenutí, když si to zaplatí hned ze svého, tak certifikát má hned. U dopravců vám také jako řidičovi nikdo řidičské oprávnění neuhradí... Často to ze začátku končívalo tím, že bezpečnostní agentura to za zaměstnance zaplatila ten v zápětí odešel k jiné bezpečnostní agentuře a při ceně certifikátu a množství zaměstnanců to pak není zanedbatelná částka.

Tomáš | 21.11.2012 21:55
Dobrý den, jsem bývalý příslušník Vězeňské služby s praxí 15 let, u jedné BA tvrdí, že certifikát strážného mít nemusím, druhá tvrdí, že musím, já podle dočtených informací zastávám přesvědčení, že si zkoušku udělat musím a výjimka se mne netýká, ještě podotýkám, že vzdělání mám úplné střední technické a uvažuji být zaměstnancem BA. Předem Vám děkuji za odpověď.

admin | 22.11.2012 08:05
Dobrý den, já vám bohužel nemohu také s určitostí odpovědět, zákon to posuzuje všelijak a je potřeba to řešit přímo s patřičným odborem. Oni to nakonec posuzují případ od případu a z dostupných informací pokaždé jinak.

Jitka | 21.3.2013 07:17
Dobrý den,v úterý jsem absolvovala zkoušky a přesto jaký jsem měla vítr,jsem to zvládla v pohodě.Byl to zbytečný strach.Nejprve bylo školení a opravdu nám vše vysvětlili aby tomu rozuměl opravdu každý.Potom testy a 2 ústní otázky které jsme si vytáhli.Byli tu otázky ohledně certifikátu...ten je opravdu náš..co jsme si zaplatili,to máme napořád..jako řidičák.Takže se nebojte..nemají opravdu v úmyslu nikoho dusit a dá se to zvládnout

Pavel Doležal | 9.6.2013 10:32
Všem koho to zajímá...
Certifikát strážného musí mít od srpna 2012 VŠICHNI, kdo vykonávají práci u bezpečnostních agentur. Tyto zkoušky lze nejlevněji složit u Hospodářské komory ČR za cenu 1000 K + 20% DPH. NENECHTE SE OKRÁDAT BA KTERÁ VÁM SLÍBÍ "VÝHODNÉ PODMÍNKY"!!! www.komora.cz

bohouš | 23.7.2013 21:38
Chci se optat a co kdyz zajemce neudela zkousky ani na podruhe a uz je nechce delat potreti taky neco zaplati ?

admin | 24.7.2013 09:03
Dobrý den, moc vašemu dotazu nerozumím, ale když neuděláte zkoušky, tak nemůžete pracovat u bezpečnostní agentury jako strážný.

Bohouš | 24.7.2013 09:10
Ja mam problem kamarad děla na podruhe zkoušky m co když je nedá ani na podruhe a nebude chtít to děalt na potřetí. Jen mě zajímalo jestli budu něco hradit z školeni když to on neudělal na podruhé .Jestli zaplatim 1500 za školeni i když to ten kamoš neudělal tak jsem to myslel děkuji

adminba111 | 25.7.2013 16:35
Dobrý den, podle mě se za školení platí bez ohledu na výsledek, zkoušky jsou vaše záležitost, jako příklad uvedu řidičský průkaz.

Bohouš | 24.7.2013 22:18
Tak ze kdyz nemam smlouvu a neudelam zkousky tak nemuzu pracovat u security tim padem nebudu platit za skoleni ktery plati firma ?

Pavel H. | 25.7.2013 16:49
Dobrý den, komu to školení platíte a jak to máte dohodnuté? Pokud ho platí bezpečnostní agentura, tak to záleží na domluvě mezi vámi, spousta agentur to zaplatí, když pak uděláte zkoušky a uzavřete smlouvu a nastoupíte do práce, ale to záleží na dohodě. Ale na druhou stranu, pokud si to máte zaplatit sám a to tak správně je, poněvadž je to váš certifikát, se kterým pak můžete odejít jinam k jiné bezpečnostní agentuře, tak je to vaše věc, pokud nechcete tak to nedělejte, ale podle mě se za školení platí, tak jako tak, bez ohledu na výsledek zkoušek.

lukas | 5.8.2013 08:57 | simon37@seznam.cz
dobry den chci se zeptat kdyz mám certifikat strážneho ale byvaly sefove mi ho do tetka neposlaly a vubec semnou nekomunikujou rikaj ze mi to poslou a pak se na me vykaslou poradte co ma delat dekuji

admin | 5.8.2013 13:32
Dobrý den, moc to nechápu, píšete, že ho máte, ale přitom že ne...
Nic méně, zkoušky na strážného jste skládal vy a tak je to váš certifikát, pokud vám ho z nějakého mě nepochopitelného důvodu nechce vydat váš bývalý zaměstnavatel, tak si dojděte tam, kde jste zkoušky absolvoval a tam vás mají zaevidovaného a tam by to měli umět vyřešit. Pokud máte nárok a zkoušky jste udělal, prošel jste jimi zdárně, tak vám snad vydají nový certifikát. Proč vám bývalí šéfové zadržují certifikát nechci rozebírat a hodnotit, už jsme se k podobnému případu vyjadřovali, kdy bezpečnostní agentura zaplatila strážnému zkoušky a měla s ním dohodu, že to bude splácet a tu cenu bude mít rozloženou do 12 měsíců a ten človíček chtěl odejít už po dvou měsících s tím, že certifikát je jeho, ano je, ale pokud vám ho někdo zaplatí a nedodržíte smluvené dohody, tak je třeba se k tomu postavit jako člověk. Pokud to takto u vás anebo podobně není, tak je to ze strany bezpečnostní agentury divné chování, ale to mě nepřísluší komentovat, jelikož těch důvodů může být více. Strážní nevracejí při rozvázání pracovního poměru výbavu, ošacení, technické a bezpečnostní pomůcky, pak se těm bezpečnostním agenturám ani nedivím, že se kolikrát chovají "divně"..., mějte se.

Milan Kralevic | 10.10.2013 16:55
Dobrý den,
V roce 2000 jsem absolvoval pětidenní kurz pro pracovníky soukromých bezpečnostních služeb, se zaměřením na samostatný výkon. Obdržel jsem od TRIVIS s.r.o. osvědčení akreditace MŠMT. Zajímalo by mě, zda pokud opět nastoupím pracovat k nějaké bezpečnostní službě, budu muset znovu absolvovat další zkoušky, nebo mě bude nadále platit uvedené osvědčení.

admin | 10.10.2013 18:37
Dobrý den, no já osobně bych se podíval na platnost osvědčení, musí tam být uvedená. Pokud tam uvedená není, tak bych si já osobně myslel, že je neomezená platnost...:-)

Carlo | 11.11.2013 15:14
Dobrý den, chci se zeptat, kolik dostane pokutu zaměstnavatel, BA když zaměstnanec pracuje u BA a nemá certifikát. Děkuji Carlo

admin | 11.11.2013 17:40
Dobrý den, neznám bohužel sazebník pokut za tento prohřešek.

Rudolf | 17.11.2013 10:05
Mám dotaz.Jsem s okr.Příbram,dělá se zkouška v Příbrami a nebo musím dělat zkoušku (test) v Praze.

admin | 18.11.2013 07:02
Dobrý den, já myslím, že ne. Dělají se různě po celé republice. Jsou k tomu autorizované osoby, které docházejí i do bezpečnostní agentury a tam se vše odehraje, ale to by vás mělo být více. Jinak, když zaserfujete po nettu, tak najdete i lokality s termíny mimo Prahu. Dost informací naleznete zde: http://www.mvcr.cz/clanek/pro-zadatele-o-udeleni-autorizace-a-pro-uchazece-o-vykonani-zkousky.aspx

Josef Bečka | 11.2.2014 09:36
Prosil bych o seznam firem v Praze, kde mohu vykonat zkoušky k získání certifikátu.

admin | 11.2.2014 12:20
Dobrý den pane Bečko, já vám mohu doporučit prakticky jen jednu, která je pro mě relevantní a to: www.trivis.cz

Tady je přímý odkaz na informace:
http://www.trivis.info/profesni-kvalifikace-strazny-68-008-e

Pak jsou k sehnání na internetu další, které ale neznám, tak nemohu poskytnout reference:
http://ckbs.cz/zkousky-kurzy/strazny/terminy-zkousek-2014/

http://www.komora.cz/pro-podnikani/vzdelavani/profesni-kvalifikace-zkousky-aos/profese-a-zkousky/strazny-a-detektiv/strazny-a-detektiv.aspx

Hodnotící standardy naleznete zde, na tomto odkazu:
http://www.narodnikvalifikace.cz/kvalifikace-315-Strazny/hodnotici-standard

Jiří Novák | 21.2.2014 08:08
no,já dělal tu zkoušku tím způsobem,že mi byly mailem zaslány otázky i se správnými odpověďmi,pak mě vzali do sídla agentury,kam přišel jeden

člověk,prý z ministerstva vnitra,dal mi 30 otázek a dvě modelové situace,bylo to hotové za deset minut a nazdar.překvapení ovšem bylo,že na certifikátu jsou uvedeni nějací lidé coby zkušební komisaři,ač tam fyzicky vůbec nebyli a místo konání oné zkoušky se také neshodovalo se skutečností.suma sumárum,protože toto vymyslel bývalý ministr Langer,smrdí to levárnou a nikdo mi to nevymluví.přesvědčil jsem se o tom na vlastní kůži.

robert kotek | 6.4.2014 13:04 | eobert.kotek@email.cz
Prosím potřeboval bych radu kde mi vydají kopii cestifikátu strážný, originál jsem ztratil děkuji za radu

admin | 7.4.2014 09:01
Dobrý den, kopii vám vydají, tam kde vám vydali originál, kde jste skládal zkoušky.

Vogl jaroslav | 13.2.2017 21:10
Potreboval bych kopi certifikatu

admin | 14.2.2017 15:19
Dobrý den, kopii certifikátu strážného vám vydá na požádání stejný institut u kterého jste zkoušky vykonal a obdržel původní originál certifikátu.

Vogl jaroslav | 13.2.2017 21:43
99procent B.agentur obchazi zakon podvadi zmestnance a i stat nekdo v komentarich psal ze si agentury uctujou pausalne 90na hod to neni pravda maji o hodne vic a chtej jeste vic a to odnaseji zamestnanci chtel bych aby vsichni co pracuji u agentur stavkovali tohle jedine by nane platilo nikdo onas nebojuje kazde rekne obi nic nedelal ale neni to pravda a i kdyby jo zaty penize kdo by se premahal a jeste vas drzej v klestich jako z dohodama o provedeni prace toje nehorazna zlodejna proste prome je to trestny cin

admin | 14.2.2017 15:22
Dobrý den, já bych to takto globálně nehodnotil, ano dějí se a praktikují různé aktivity kolem tohoto tématu, ale ne všechny bezpečnostní agentury takto jak píšete postupují.

mickey | 11.7.2014 00:52 | michal9123@seznam.cz
Dobry den:mam otazku bejvalej zamestavatel mi nepredal cefifikat tak bych potreboval radu..musim delat skoušky znova nebo nekde jde udelat kopiie dekuju
Pokud muzu odepis te m na email

admin | 12.7.2014 08:05
Dobrý den, certifikát strážného je váš, tak že byste ho měl bez problémů od zaměstnavatele dostat při odchodu. Samozřejmě pokud je mezi vámi vše vypořádáno, už jsme tady měli lidi co tvrdili něco podobného a pak přišla informace, že to za ně bezpečnostní agentura zaplatila a oni hned další měsíc odešli a divili se, že jim nechtějí certifikát vydat, pokud nezaplatí jeho cenu, kterou za ně bezpečnostní agentura uhradila s tím, že si ho splatí například měsíčními splátkami. Nic méně vám odpovím, že tam kde jste dělal zkoušky je výsledek a data o vás archivovány a měl byste tam obdržet duplikát. Tedy pokud tam není domluva, že to platila agentura a ta musí povolit vystavení duplikátu. Nebo si zkoušku udělejte znovu. Přejeme hodně štěstí. Odpověď pouze zde.

Maltes | 18.9.2014 16:00 | metfix.six@seznam.cz
Dobrý den.
Chci se zeptat, kde seženu duplikát toho certifikátu? BA u které jsem pracoval, bohužel zkrachovala a firma u který jsem dělal zkoušky se přestěhovala. Zkoušky jsem dělal už v roce 2011. Takže mam teď problém. Jinak se říká že i na Ministerstvu to jde taky, ale na jakým, Víte Dík za radu

admin | 18.9.2014 17:05
Dobrý den, BA i když zkrachovala, tak vám certifikát nemá zadržovat, vlastně je to váš dokument, tak ať vám ho vydá. K té autorizační firmě co se stěhovala, tak by neměl být problém ji dohledat. Ještě se můžete můžete obrátit na tzv. Autorizující orgán, kterým je pro zkoušky profesní kvalifikace "strážný" Ministerstvo vnitra ČR, tam by vám měli pomoci.

Nic méně se vše potřebné dočtete zde na tomto odkazu: http://www.bezpecnostni-agentura.cz/zkouska-odborne-zpusobilosti-informace.html

MIROSLAV | 19.4.2015 05:32
Každá bezpečka by měla u zájemců požadovat ten Cetifikát,jde to udělat i jinak.

Květoslav | 20.4.2015 06:10 | kvetoslavvranik@seznam.cz
Dobrý den mám otázku,v roce 2012 jsem absoloval zkoušky strážného 68008E.Nastoupil jsem do nového zaměstnání Mno kde po mně chtěli abych opakoval od znova tyto zkoušky a to čtyř denní kurz sebeobrany od 7.00 do 14.00h potom šesti denní školení taky od 7.00 do 14.00.Na mou otázku proč musím dělat zkoušky znova když je mám platné v plném rozsahu mi bylo zdělěno že to musím opakovat.V konečném rozhodnutí jsem byl nucen dát výpověď.Je nějaká možnost se na někoho obrátit aby mi pomohl najít pravdu,nebo aspoň vysvětlit proč to musím opakovat.Podle mně u té státní fyrmy šlo jen o praní peněz a to se mi nelíbí ani můj nadřízený mi nebyl schopný odpovědět drze mně napomenul že mně to nemusí zajímat když všichni tak všichni.Aproč ty zkoušky trvají tak dlouho když jsem ty první mněl hotové za dvě hodiny?!Prosím poraďte mi kde mám hledat řešení a nebo podat žalobu asi mi to ještě strhnou s platu.Děkuji Vraník Ostrava Poruba.nashledanou.

admin | 20.4.2015 11:29
Dobrý den, já myslím, že spoustu informací a podle mě i odpověď naleznete v tomto našem článku (http://www.bezpecnostni-agentura.cz/zkouska-odborne-zpusobilosti-informace.html), který všechny informace a zákony, požadavky a pravidla shromažďuje na jednom místě. Je tam také dost informací v komentářích pod článkem. Podle mě je špatně, když vás nutí dělat zkoušky strážného na certifikát, který vlastníte a máte ho platný. Obrátil bych se na ministerstvo vnitra a tam vznesl stejný dotaz jako jste vznesl tady. Také samotný živnostenský Zákon č.455/1991 Sb určuje jak to má být. Pokud bylo vše podle zákona a zkoušky prováděla autorizovaná osoba a vše bylo v souladu se zákonem, tak nevidím důvod, proč zpochybňovat váš platný certifikát.

Květoslav | 21.4.2015 08:31 | kvetoslavvranik@seznam.cz
DĚKUJI MOCKRÁT ZA ODPOVĚĎ A NASHLEDANOU VÁŽÍM SI TOHO.Vraník.

Karel | 25.5.2015 17:37 | charles.cmelak@yandex.com
Dobrý den, mám dotaz ohledně získání certifikace zkušebního komisaře pro kvalifikaci "strážný". Je mi jasné že jej vydává MV. Požadovanou praxi také splňuji i VŠ. Mohli byste mi sdělit jak dále postupovat? Díky

admin | 25.5.2015 19:41
Dobrý den, tohle je podle mě otázka pro Ministerstvo vnitra. To podle mého názoru uděluje povolení, nebo licence pro zkušební komisaře pro výkon zkoušek. Možná bude někde nějaká informace v zákonu samotném, ale nic víc nevím. Další informace a odkazy na znění zákonů máme zde, třeba tam naleznete odpovědi: http://www.bezpecnostni-agentura.cz/zkouska-odborne-zpusobilosti-informace.html

Jiří Žemlička | 18.8.2015 12:10 | Zemla33@seznam.cz
Dobrý den,Chtěl bych se zeptat,jestli nevíte,kde se dá v severočeském kraji získat certifikát strážného a kolik mě to bude stát?Poprosil bych o odpověď na uvedený meil,pokud je to možné.Jsem z Litvínova.Děkuji))

admin | 18.8.2015 15:18
Dobrý den, veškeré informace a kontakty na správná místa, nebo místa, kde se dozvíte další informace a odkazy na informační weby naleznete zde na tomto odkazu: http://www.bezpecnostni-agentura.cz/prirucka-k-priprave-na-zkousky-strazneho-ke-stazeni.html

Jako další odkaz, kde je vše nabízím tento náš článek:
http://www.bezpecnostni-agentura.cz/zkouska-odborne-zpusobilosti-informace.html

PS: odpovědi poskytujeme zde do komentářů na e-maily nezasíláme, děkujeme za pochopení.

Jana Némcová | 13.12.2015 15:19
Prosím o radu. Kde bych mohla srhnat duplikat certifikát b.a ivko?? Někde ksem ho ztratila diky moc

admin | 13.12.2015 21:29
Dobrý den, certifikát, tedy duplikát certifikátu vám vydá ten samý úřad, který vám ho vydal poprvé.

Verdil | 8.2.2016 15:51
Dobrý den, mám 25 let praxe u Policie ČR. Je nutný pro výkon vrátného, případně jiné pozice podobného charakteru certifikát?

admin | 8.2.2016 17:22
Dobrý den, je to takové složité, asi bych se být vámi dotázal certifikačního úřadu. Oni to celkem posuzují dle svého výkladu a setkal jsem se i s tím že stejnou situaci u dvou uchazečů vyhodnotili jinak. Jinak pokud mohu předat oficiální informace:

V zadání otázek, které koncipoval ústřední orgán Ministerstva vnitra ČR ke Zkouškám odborné způsobilosti pro školení II. stupně je otázka č. 79 tohoto znění:

Výkon činnosti ostrahy majetku a osob může vykonávat zaměstnanec, který má minimální vzdělání a správná odpověď zní:

- minimálně střední vzdělání s maturitní zkouškou v oboru bezpečnostním, nebo právním, nebo obdobném, nebo osvědčení o odborné kvalifikaci pro příslušnou pracovní činnost.

Myslím, že bývalý policista s takovou praxí tento požadavek hravě bude splňovat.

Jinak se můžete podívat sám na odkazu si stáhnete všechny informace v příručce a na straně č. 55 otázka č. 79 a správná odpověď je "B" jak je na konci příručky z výsledků vidět. Je to to co jsem vám sem vložil výše.

http://www.bezpecnostni-agentura.cz/data/mod_news/46/down/prirucka-k-priprave-na-zkousky-strazneho-otazky-ke-zkouskam.pdf

Další zajímavé informace jsou u nás zde:

http://www.bezpecnostni-agentura.cz/zkouska-odborne-zpusobilosti-informace.html

MPJH | 8.3.2016 15:59 | mpjh@seznam.cz
firma zaplatí zaměstnanci strojnické školení na stroj.Má pravo po zaměstnanci v případě jeho odchodu výžadovat cenů za školení a jeho proplacenou mzdu v době školení

admin | 8.3.2016 18:01
Dobrý den, nedokážu odpovědět, záleží na dohodě mezi zaměstnancem a firmou. Také tak trochu na situaci. Pokud si nechal zaměstnanec zaplatit strojní průkaz a pak podal výpověď, či se choval tak, že jí nevyhnutelně dostal, tak je to z jeho strany přinejmenším neetické.

Pokud ale naopak firma díky zaplacení nákladů na tento strojní průkaz pak zaměstnance vydírá pracovně, například směnami navíc či dalšími neopodstatněnými pracemi, tak je to také špatně.

Jinak je to na právníka. Kdo platil přímo firmě co školení pořádala? Platila firma za sebe? Nebo za zaměstnance a měla s ním nějakou dohodu? Například, že pak bude u firmy nějakou dobu pracovat?

Záleží na úhlu pohledu a také na právní formě. Tak že, já vám nepomůžu a už jenom z toho důvodu, že jste zde položil dotaz zcela mimo téma bezpečnostních agentur, tak že se těžko mohu zorientovat.

Petr Vacek | 15.4.2016 11:40
dobrý den , mám dotaz ,zda je v Pardubicich nebo Hradec Králové ,možnost ,udelat si certifikát Strážného ,, a kolik stoji ,děkuji Vacek

admin | 15.4.2016 13:23
Dobrý den, veškeré informace se dají nalézt na níže vložených odkazech, je tam i seznam akreditovaných míst a autorizovaných osob, které zkoušky provádějí. Zkopírujte odkaz a vložte do adresního řádku internetového vyhledávače...:-)

Pardubice:
http://www.narodnikvalifikace.cz/kvalifikace-315-Strazny/revize-1386/autorizovane-osoby/okres-Pardubice/pouze-s-terminy-zkousek-ne/setridit-1v/stranka-1-50

Hradec Králové:
http://www.narodnikvalifikace.cz/kvalifikace-315-Strazny/revize-1386/autorizovane-osoby/okres-Hradec%20Kr%C3%A1lov%C3%A9/pouze-s-terminy-zkousek-ne/setridit-1v/stranka-1-50

Petr | 4.10.2016 06:13
Ahoj.Take jsem pracoval u bezpecnostni sluzby.Zezacatku se pro ne stala prace konickem.Pak vyhazeli vedeni a spousta mich kolegu a kolegin odeslo,nedalo se to vydrzet.Certifikaty jsme si museli zaplatit sami,neplatili odpracovane hodiny,diety,cestu.Tak jsem odesel i ja a oznamil jsem to na inspektorat prace.Po mesici mi penize prisli.Sice ne vsechny co mi dluzili,ale neco jo.Tak se nebojte.Inspektorat prace vam pomuze a nestoji to ani korunu.Jen 15 minut casu co tam stravite.

Zuzana Králová | 30.11.2016 15:58
Dobrý den,lze vydat duplikát certifikátu strážný?Pokud ano kolik to stojí,děkuji za odpověd Králová

admin | 30.11.2016 17:02
Dobrý den, určitě to bude možné, ale já nevím o případu, kdy se to řešilo. Na tuto odpověď by odpovědělo akreditované místo, které zkoušky provádí. Zcela jistě se bude jednat o administrativní poplatek. Nikoliv placení ceny celých zkoušek. Šel bych asi být vámi tam, kde jsem zkoušky dělal, budou tam mít lépe přístupná data o vás. Bude to jednodušší. Omlouvám se za nedostatek informací.

Jana Vítová | 23.2.2017 15:10
Dobrý den,
chci se zeptat, zda je certifikát nutný i na pozici dispečer (operátor) pultu centrální ochrany?
Děkuji za odpověď. Vítová

admin | 23.2.2017 16:54
Dobrý den, podle mě záleží na pracovní smlouvě, ale pokud se jedná o bezpečnostního pracovníka, tak ano. Pokud byste byla vedená ve firmě jako například administrativní pracovnice a zaměstnavatel ví, že to živnostenskému úřadu nevadí a že se nejedná o výkon bezpečnostního charakteru, tak asi ne. Je to složité a to co sem píši je jen můj názor.

Zase na druhou stranu zákon jasně říká, že zaměstnavatel je povinen zajistit, aby jeho zaměstnanci, vykonávající služby bezpečnostního charakteru byli odborně způsobilí a to si můžete přečíst zde v tomto článku: http://www.bezpecnostni-agentura.cz/zkouska-odborne-zpusobilosti-informace.html

"Podnikatel musí rovněž zajistit, aby tyto činnosti vykonávaly pouze
osoby (zaměstnanci) splňující podmínky odborné způsobilosti stanovené v příloze č. 5 živnostenského zákona."

David | 25.8.2017 18:16
Dobrý den, prosím vás tento rok 2017 v dubnu sem udělal zkoušky na certifikát strážný v Litoměřicích ve firmě OKO 69, ale protože sem se před měsícem stěhoval tak sem certifikát někde ztratil, certifikát který musím mít stále u sebe. Mám jen dotaz kde mohu získat kopii toho certifikátu. Kopii bych si určo zaplatil. Děkuji a na shledanou...David

admin | 25.8.2017 20:16
Dobrý den, já bych kontaktoval toho, kdo vám vydal ten první certifikát.

Přidat komentář:
Jméno:
E-mail:
Zde můžete zadat svůj e-mail. Pokud zatrhnete volbu "Zobrazit e-mail u komentáře", bude e-mail zveřejněn.
  Zobrazit e-mail u komentáře
Komentář:
 Opište číslo 7: