Co se vlastně ve výkonu bezpečnostních služeb změnilo po zavedení povinných zkoušek na strážného a detektiva?

Datum: 1.8.2012  Kategorie: Články 


Co se vlastně ve výkonu bezpečnostních služeb změnilo po zavedení povinných zkoušek na strážného a detektiva?

Již nějakou dobu v našem státě platí nová pravidla pro provozování podnikatelských činností v privátní bezpečnosti a jelikož se jednalo o celkem zásadní změny a povinnosti pro majitele bezpečnostních agentur a detektivních kanceláří, nabízí se otázka, změnilo se něco k lepšímu, je vidět lepší a profesionální výkon bezpečnostní agentury v praxi? Je znát na strážných, že si prošli školením a museli vykonat zkoušky na strážného? Jak jste to pocítili vy běžní lidé, co se setkávají s výkonem bezpečnostní agentury ve veřejných prostorách, nákupních centrech, bankách a jiných veřejně přístupných místech, kde bezpečnostní agentury zajišťují bezpečnost? Jak jste to pocítili vy podnikatelé, kteří si najímáte bezpečnostní agentury pro střežení areálů a firemních prostor či vybavení? Jak jste to pocítili vy, co si platíte služby PCO (Pult Centralizované Ochrany) pro svoje domy nebo firmy? Zůstalo podle vás vše při starém? Nebo se něco zlepšilo a je vidět na výkonu bezpečnostní agentury, že její zaměstnanci prošli školením, jakýmsi výcvikem bezpečnostních pracovníků na pozici strážný a také s možností složit zkoušky na pozici detektiv koncipient. Poznal někdo z vás, že se snížil průměrný věk v bezpečnostních agenturách co se týká věku běžných strážných z důvodu povinnosti vykonat zkoušku? Máte pocit, že se pozvedla úroveň ostrahy vašeho majetku? Myslíte, že to že někteří starší, ale zkušení strážní, kteří neprošli zkouškami, nebo se je odmítali učit a raději odešli z bezpečnostní agentury budou chybět ve výkonu ostrahy? Myslíte si, že by opravdu mělo být pokryto vykonání zkoušek na strážného dlouhodobou policejní praxí a policejním vzděláním, či vojenským vzděláním z dřívější předrevoluční a krátce porevoluční doby?


Myslíte si, že celé tohle martyrium okolo zkoušek na strážného je jen tahání peněz z kapes již tak dřených bezpečnostních agentur a jejich pracovníků? Bezpečnostní agentury, které jsou tlačeny dolů s fakturační částkou podnikateli a trhem, konkurencí a zároveň jsou tlačeni do lepších platů ze strany úřadů? Pracovníci bezpečnostních agentur, kteří jsou s platem pořád těsně nad životním minimem díky nízké fakturaci svého zaměstnavatele a ještě si zaplatí školení a zkoušky, je to v pořádku? Stát to vymyslí a ty si s tím člověče poraď! Stát nemá prý z čeho brát, ale človíček ať si poradí a sežene peníze, kdo živí tento stát, lidi, tak by se jim mělo pomoct, aby ty daně platit mohli a ne je jen dřít z kůže, kolik snesou…


Já osobně si myslím, že zkoušky na strážného jsou jen špička ledovce, že je to jedno velké divadlo, že spoustu věcí, co ve zkouškách je, je tam zbytečně a k ničemu, zároveň jsou tam věci, které zná každý běžný bdělý a uvědomělý občan a že se tam ptají na otázky ze základů zdravovědy a trestního zákoníku, což je věc povinná, jelikož neznalost zákona neomlouvá že? Já osobně si myslím, že celé tyhle zkoušky nejsou úplně k ničemu, ale že plní svojí náplň a poslání tak z jedné třetiny nežli plnit mají. Myslím si, že zkoušky tak jak jsou dnes, moc strážným nedají k výkonu pozice strážného, že je to spíše otravování lidí a stahování peněz jak z lidí, tak i firem. Že celé tohle bylo vymyšleno, aby odpadli slabší firmy a zbylo více práce pro vybrané bezpečnostní agentury, stačí se pořádně někdy podívat na zprávy z televize a i nezúčastněná osoba pochopí o co tu jde. Tenhle rezort podnikání podle mě potřebuje řádně vypracovaný a notifikovaný zákon pro bezpečnostní agentury. Tento by měl obsahovat pravidla pro výkon tohoto podnikání, zároveň zkoušky pro strážné a detektivy a že by tento resort podnikání měl být jasně zařazen pod Ministerstvo vnitra a měl by být tímto ministerstvem řízen a kontrolován, bezpečnostní agentury by měly pak mít i po zvýšení profesionality díky řádnému zákonu také lepší pozici na ulici, měly by mít trochu té pravomoci a ne jen výsměchu od darebáčků na ulici, kteří naprosto přesně vědí co jim bezpečnostní agentury dnes mohou, když je chytí při porušování zákonů, samozřejmě že vlastně nic, nic jim nemohou, jelikož jsou to lidi se zkouškami, ale bez možností. To je jako kdyby inženýr udělal veškeré zkoušky, ale diplom s titulem nedostal, takže vědomosti bez možnosti využití. Osobně si myslím, že už by se mělo něco konečně začít dít ve věci zákona o bezpečnostních agenturách, jinak se tady z této republiky stane území nikoho a budou zde vládnout neviditelnou rukou zločin s korupcí jako dva neoddělitelní partneři... 


Prosím, napište do komentářů svůj názor na toto téma, já to vidím takto a těch mnoho otazníků je jen několik z mnoha otázek, které trápí lidi kolem privátního sektoru bezpečnosti a někdy se o tom i bojí mluvit.

Pavel Hanzelín

Přílohy:
Příručka k přípravě na zkoušky strážného - otázky ke zkouškám, 31871 kB

Související články


Komentáře

kaler | 7.8.2012 15:29
Nezměnilo se nic k lepšímu, samé nové někdy dost nesmyslné povinosti a nařízení a k dobrému vůbec nic, jen nám to vzalo peníze z kapsy.

Přidat komentář:
Jméno:
E-mail:
Zde můžete zadat svůj e-mail. Pokud zatrhnete volbu "Zobrazit e-mail u komentáře", bude e-mail zveřejněn.
  Zobrazit e-mail u komentáře
Komentář:
 Opište číslo 7: