Co můžete udělat pro svoji bezpečnost a bezpečnost svých blízkých sami?

Datum: 4.1.2012  Kategorie: Články 
Je třeba si uvědomit, že dnešní civilizace a nastalá situace vyžaduje více bezpečnosti. Nekalé živly jsou dnes už na jiné úrovni nežli dříve a jejich schopnosti se zvětšují nejen úrovní myšlení, ale i vybavením a technologiemi, které pokroková doba přináší společně s výhodami pro normální snadnější žití.

Situace je taková, že oproti dřívějším časům se stále více do nekalých praktik a trestné činnosti ať už se jedná o majetkovou trestnou činnost, nebo o ostatní trestné činnosti, vkládá elektronická trestná činnost, neboli pomůcky napomáhající trestnou činnost provádět. Náš život je ať už chceme a nebo ne protkán elektronikou a elektronickými systémy. Tyto nám sice mají a ulehčují každodenní život, ale zároveň nabízejí nakalým živlům a takřka otevírají bránu do našeho života, života našich blízkých a bránu do našeho soukromí a zázemí, bytů domů, kanceláří.

Co s tím je třeba udělat?

Je třeba si připustit realitu, že pokud používáme nějaké elektronické vymoženosti v podobě mobilních telefonů, nebo dálkových ovladačů či komunikačních zařízení jako jsou notebooky a stolní počítače. Wifi routery domácích sítí používané taktéž v kancelářích jsou napadnutelné a prolomitelné. Vše co jde vzduchem a je bezdrátové nabízí určitou možnost průniku do vašich informací, které následně vedou ke škodám pokud jsou zneužity. O něco lépe jsou na tom systémy používající kabelový rozvod, tam už se musí narušitel dostat k síti a fyzicky se k ní připojit, takže nám nezbývá než kvalitně ochránit síťové rozvody a zároveň zařízení vybavit systémy elektronické ochrany těchto rozvodů. Systém nejenže zamezí narušení, ale v případě pokusu narušení vám okamžitě dá vědět. V případě bezdrátových systémů je třeba dbát na ochranu systémů propojených bezdrátovou sítí a bezdrátovým připojením k přijímačům, které ovládají bezpečnostní systémy, brány, vrata, vjezdy, závory a dveře.

Několik základních rad ohledně používání bezpečnostních a komunikačních zařízení:

  1. Používajte moderní systémy dálkových ovladačů - například starší systémy využívají tzv. statický kód, tento lze snadno načíst na dálku a poté nahrát do ovladače, který pak snadno otevře vaše vozidlo, nebo bránu, vrata, systém EZS atd.
  2. V případě vysílaček používejte uzavřenou chráněnou frekvenci. Pokud využíváte otevřenou frekvenci CB kanál atd. dodržujte pravidla předávání informací mezi jednotkami využívající vysílačky (číselné kódy nahrazující stavy a události).
  3. Nenechávejte bez dozoru své mobilní telefony a notebooky na veřejnosti nebo na nezabezpečených místech. Věnujte pozornost a dodržujte bezpečnostní pravidla při přenášení dat systémy jako je Bluetooth a Wifi. 
  4. Při ovládání systémů EZS a podobných bezpečnostních a vstupních systémů sledujte okolí, může vás někdo sledovat a nebo nahrávat kamerou ze statického zařízení dnes už i z velké vzdálenosti. Proto pokud možno ovládací klávesnici zakryjte tak, aby na ni nebylo z okolí vidět.
  5. Stejně tak se chovejte v bance a nebo u výběrového hotovostního automatu, pokud vám bude divný systém na vkládání bankomatní karty, bankomat vůbec nepoužijte a v případě bankovního domu upozorněte na zvláštní jev ohledně vstupního otvoru na bankomatní kartu obsluhu banky. 
  6. V případě využívání CCTV kamerových systémů dbejte na to, aby tyto byly sami dostatečně chráněné proti zneužití a napojení se na ně nežádoucím uživatelem. Například se jednotlivé kamery umisťují tak, aby jedna druhou viděly a dnes už leze kamery napojit na systém EZS a ten vyhlásí okamžitě poplach při napadení kamery. 
  7. Pokud se jedná o ostrahu objektu, areálu, kombinujte střežení fyzické ostrahy s elektronickými systémy. Fyzická ostraha je a asi bude vždy nejvíce používanou ostrahou majetku a osob, ale zároveň je prokázáno, že je to nejvíce chybující ostraha, jelikož samotný lidský faktor nadělá spoustu chyb a proto je třeba kombinovat fyzickou ostrahu s ostrahou elektronickou s pokud možno napojením na PCO, tedy vzdálený dohled, nezávislý na místní fyzické ostraze přítomné ve střeženém prostoru. 
  8. Nechte si vyhodnotit rizika na objektu, bytu, či domě, prostorách ať už se jedná o firemní, nebo soukromé prostory. Dnešní bezpečnostní služby zahrnují i službu stanovení rizik a bezpečnostních mezer v bezpečnostních systémech a celkové stávající ostraze, tedy pokud nějaká je. Pokud se provádí bezpečnostní analýza na nestřeženém objektu stanoví vám bezpečnostní specialista možnosti jak ochránit majetek a osoby v objektu se nalézající a zároveň vám poskytne možnost vypracování směrnic bezpečnostního chování na objektu pro vás a i pro přítomné osoby ať už zaměstnance a nebo vaše blízké. Tyto směrnice určují jak se bezpečně chovat a jak zacházet s majetkem a zabezpečením objektu. 
  9. Zabezpečte si svůj dům, objekt na co nejvyšší míru zabezpečení. Zabezpečení na půl, nebo něco podobného je vyhazování peněz a stejně není nic zabezpečeno. Je nutno počítat s tím, že dnešní kriminalita a možnosti jsou na vysoké úrovni a elektronika napomáhající k trestné činnosti jde s dobou a že ti co trestnou činnost provádějí, reagují na novinky v zabezpečení majetku a vašeho života. Používjete profesionální zabezpečovací techniku a montáže od profesionálů.
  10. Řešte pojistky, žádný systém není 100% a tak je třeba si vynaložené peníze za bezpečnost ještě pojistit. Toto se samozřejmě týká jen majetku, ohledně zdraví a života samotného je to záležitost druhotná, jelikož lidský život žádné peníze nenahradí.
Základní moto zní: neznamená to, že když platíte daně, že Vám Policie a bezpečnostní složky našeho státu zajistí a zachrání majetek, trestná činnost v našem státě neustále stoupá se sociálním žitím a úrovní žití v tomto státě, která zase klesá a bude to tak vždy. V tomto bohužel platí nepřímá úměrnost. Takže co si nezajistíte, nezařídíte a neochráníte sami Vám nikdo ze státních složek hlídat nebude.

Pavel HanzelínKomentáře

Karel | 4.1.2012 19:03
Wi-Fi trpí nepochopitelnou bezpečnostní chybou
Odkaz:
http://www.zive.cz/clanky/wi-fi-trpi-nepochopitelnou-bezpecnostni-chybou-video/sc-3-a-161699/default.aspx?utm_campaign=stahujzive&utm_medium=widget&utm_source=centrumHP

Pepa | 5.1.2012 09:08
Základní moto mluví za všechno a základ je udělat si bezpečnostní system individualní. Nejlepší narušitele zastřelit vlastní pistolkou a odtáhnou ho na sousedovic pozemek a tvářit se,že Vám se nic nestalo a nikto Vás nenapad. Pepa

Pavel Hanzelín | 9.1.2012 08:43
Taky jedna z možností, dokonce v jiných místech naší planety funguje systém: "vlezeš bez dovolení na pozemek a majitel může betrestně střílet".

Libor | 26.1.2012 11:15
Napadený se musí bát dvou věcí. Za prvé být napaden, a za druhé se ubránit. Z toho se většinou vyklube trestné stíhání napadeného za nepřiměřenou obranu. Protože napadený ve stresu a obavu o své zdraví nebude chladnokrevně přemýšlet, jak ho co nejšetrnějí spacifikovat, aniž by mu nedejbože udělal újmu na zdraví. Pořád dle našich zákonů je vlastně grázl jen chudák, který si vybral oběť, která se hodlala bránit.

admin | 26.1.2012 16:14
Ano, tohle je ta naše legislativa. Naše zákony chrání v přílišné úzkosti proti zneužití většinou vetřelce a útočníky. Přesná situace je napadený důchodce, který v sebeobraně jednoho útočníka zastřelil a druhého postřelil. Pozorně sleduji, jak to dopadne a pokud napadeného odsoudí, pak už je jedno co člověk bude dělat a jak to vyřeší, hlavně aby to nikdo neviděl, že jsem byl napaden...

Libor | 26.1.2012 18:34
To máš pravdu, když střílet, protože jsem byl k tomu přinucen, tak přesně. Kde není žalobce,není ani soudce-:)

admin | 26.1.2012 20:40
Bohužel náš "právní stát" se svojí legislativou plnou mezer i slušného člověka žene k těmto myšlenkám, kam jsme se to poděli?

Přidat komentář:
Jméno:
E-mail:
Zde můžete zadat svůj e-mail. Pokud zatrhnete volbu "Zobrazit e-mail u komentáře", bude e-mail zveřejněn.
  Zobrazit e-mail u komentáře
Komentář:
 Opište číslo 1: