Co chybí a mělo by podle vás být v chybějícícm zákoně o bezpečnostních agenturách?

Datum: 28.6.2014  Kategorie: Články 
Absence kvalitního zákona o bezpečnostních agenturách je nad míru jasná a nahrává nekalým praktikám a živlům v naší republice k jejich nečistým a nezákoným praktikám a činům. Když pomineme podrobnosti, tak nás nejvíce pálí a dotýkají se každého z nás zákaldní bezpečnostní otázky a to je: bezpečnost našich nejbližších a bezpečnost a ochrana našeho těžce nabytého majetku. To jsou základní myšlenky, ale naše zákony nijak nenapomáhají civilním, privátním složkám tyto základní služby poskytovat tak jak bychom chtěli a rádi zajistili na požadované úrovni. Bezpečnostní agentura a jejich pracovníci nemají valstně žádné pravomoce nad rámec běžného občana a jejich možnosti jsu proti páchání trestné činnosti v otázce ochrany osob a jejich majetku takřka nulové a spíše na preventivní a oznamovací úrovni.

Jinými slovy, když k něčemu dojde, je tam vlastně pracovník bezpečnostní agentury jen pro ohlášení na policii a kvůli pojistce
, jelikož, dojde li k zadržení pachatele, riskuje se tady ze strany pracovníka bezpečnostní agentury problém se zákonem, neoprávněné zadržení pachatele (podezřelé osoby), omezování osobní svobody, pokud není napaden sám pracovník ostrahy, nemá vlastně právo nic s pachatelem dělat, může ne něj jen hulákat "zloděj" a volat policii, ta než dorazí, tak je pachatel pryč vycházkovým krokem. Podle nás by měli mít pracovníci ostrahy a hlavně ty co pracují v uniformách a jsou oznčeni služebním číslem nějaké pravomoce, ano je zde okamžitě nabízená protiotázka, nebudou toho zneužívat? Odpovím, na to musí dohlížet kontrolní složky bezpečnostbní agentury a navíc by měl být každý přijímaný pracovník dokonale prověřen a poučen, dnes povinně vyškolen, to už je zavedeno ze zákona. Totiž v naší zemi, jak už je klasicky praktikováno se nejdříve zavdou pravidla, která ještě práci bezpečnostních agentur stíží než se něco pohne k lepšímu.

Myslíme si, že by měli mít pracovníci bezpečnostní agentury nějaké pravomoce co do zadržování pachatelů až do příjezdu policie, mít možnosti se bránit tvrdě při napadení své osoby a chráněné osoby, nebo majetku
, který střeží, myslíme si, že by měl být zaveden tvrdší zákon na ochranu pozemků, tedy tvrdší postih při neoprávněném vstupu na pozemek někoho jiného bez dovolení.
Myslíme si, že by měly být strážní v uniformě s označením firmy a služebním číslem chráněni jako veřejní činitelé, tak jak jsou chráněni policisté, tedy aby pachatelé, kteří je napadnou byli postihováni daleko tvrději nežli u napadení mezi běžnými občany, tím to nechci snižovat, ale u ostrahy se jedná o práci a možnost, že se s násilím setká je daleko větší. Tím, že by byli na pozici veřejného činitele by si určitě pracovníci ostrahy získali daleko větší respekt při střežení majetku a osob.

Myslíme si, že zásahová vozdila PCO (Pult centrální ochrany) bezpečnostních agentur jedoucí k vyvolanému alarmu na nějakém objektu by měla jezdit pod modrými světly, jelikož ta oranžová nejsou vůbec respektována a naopak někteří naši řidiči nedostatků zákona využívají a těmto vozidlům záměrně znemožňují průjezd k napadeným objektům (asi jen pro zábavu), obsluhám v hernách, lékárnám, které někdo vykrádá, bankám, které někdo napadl. Přitom se může jednat i o váš majetek, nebo vaše blízké. V té bance může zrovna být žena, nebo dcera někoho z vás, zdrogoavný člověk držící pod krkem někoho v lékárně, aby mu vydali léky na výrobu drog, to mohou být vaši blízcí co jsou ohrožováni. Stačí se kolkrát podívat na průjezd sanitky i v té mohou být vaši blízcí... Ano, že by to mohly ostrahy zneužívat, jezdit si jen tak pod modrým blikajícím světlem, tohle se dá ošetřit kontrolou výjezdu nahlášeného na dipspečinku a systémem GPS ve vozdile, tímto už vyhrožovali legislativci hasičům a sanitkám, potažmo vozdilům policie také, ale nezavedlo se to z nějakého důvodu...

Jsou to jen základní nedostatky týkající se poskytování základních služeb pro civilní sektor, státní bezpečnostní složky nestíhají vše pohlídat a vyřešit, tak by měl stát alespoň udělit možnost služby bezpečnosti poskytovat lépe a kvalitněji zavedením kvalitního zákona o bezpečnostních agenturách, které se tím živí a služby bezpečnosti poskytují.

Máte Vy nějaké názory na věc kolem absence zákona o bezpečnostních agenturách a pravomocích pracovníků ostrahy? Dejte vědět co vám chybí pro váš kvalitní výkon bezpečnostních služeb jako firmě, nebo jako strážnému, napište to klidně sem jako komentář, alespoň to tady bude, je třeba o tom mluvit a psát, jednou se ledy pohnou a bude se to řešit, jsme o tom přesvědčeni. Klidně sem napište i to co by z vašeho pohledu na věc bezpečnostní agentury neměly a nesměly. Ale vždy je třeba si uvědomit, že bezpečnostní agentura je plnně na vaší straně a za vaše peníze střeží vaše životy a majetek jak jen to jde a v mezích zákona.


Komentáře

Lenért Luboš | 1.8.2011 09:26
Dobrý den, zákon o bezpečnostních agenturách je poměrně ošemetná záležitost a všem nám činným v těchto privátních agenturách zajišťujících bezpečnost a doplňující mezery bezpečnosti, které nestihne pokrýt stát svými možnostmi chybí mnoho. To hlavní co nám chybí jsou regule, tedy oboustranné regule co bezpečnostní agentury smí a co nesmí. Je pravda, že co nesmí už se tak trochu řeší v živnostenském zákoně, ale co smí a jaké by měla mít bezpečnostní agentura pravomoce a povinnosti není nikde psáno. Je to vlastně škoda a stát jde sám proti sobě tím že to neřeší. Já osobně v pozici státu mít tu možnost tak to řeším okamžitě kvalitním zákonem o bezpečnostních agenturách jako je to jinde v Evropě a na světě. Nechápu naše politiky, nic je to nestojí, lidi si to zaplatí sami a fungovalo by to samo, pomohlo by to státním bezpečnostním složkám PČR, MP a jen s patřičným dozorem státu, nad dodržováním případného zákona. Proč to sakra stát neřeší opravdu nechápu a asi nejsem sám, když tady čtu ty články co jste napsali. Zejména ty názory co napsal pan Hanzelín jsou opravdu bez nadsázky trefou do černého. Je třeba zákon řešit a nebylo by na škodu si k tomu přizvat zkušenné zástupce z bezpečnostních agentur, nebo asociací atd. Je třeba naslouchat jejich názorům a zkušennostem z praxe. Kdy už tohle stát pochopí? Proč si stát nechce sám pomoct bezplatným řešením od privátních zástupců bezpečnosti, jen jim dát vědět co můžou a kam až můžou zajít, dát jim pravomoce a také ochranu proti lidem, bezpečnostní pracovník by měl být brán jako osoba veřejně činná a být chráněn zákonem. Jinak je nikdo nebude brát vážně, jako je to doposud. To by stačilo k lepšímu výkonu bezpečnostních služeb pro zákazníky a veřejnost. Chtěl bych vydět, jak by všechny ty obchodní domy a veřejná prostranství pokryla PČR a MP. Ty budou mít sami dost problémů jak píšou v novinách, stavy jim klesají a tak je načase si pomoct, ale stát řeší svoje mocenské záležitosti uvnitř vlády a ne to co je třeba a co bolí lidi co je zvolili.

Přidat komentář:
Jméno:
E-mail:
Zde můžete zadat svůj e-mail. Pokud zatrhnete volbu "Zobrazit e-mail u komentáře", bude e-mail zveřejněn.
  Zobrazit e-mail u komentáře
Komentář:
 Opište číslo 8: