Časy se mění a nároky také...

Datum: 1.8.2014  Kategorie: Články 
Nedávno jsem se ocitl u objektu, který jsem měl na starosti co by bezpečnostní manažer před několika lety (objekt velice dobře znám i jeho provoz se nezměnil). Byl jsem velice překvapen, tím co jsem uviděl a zažil. Zastavil jsem na místě, kde je vjezdová brána, musím jen dodat, že tato se ani za mě a ani teď nepoužívá. No ale z bezpečnostního hlediska musí tato brána být neustále průjezdná. Já jsem svým vozidlem tuto uzavřenou a zamčenou bránu jednu její třetinu zabral (z druhé strany uvnitř areálu byla blokovaná celá zaparkovanými vozidly asi zaměstnanců), na bráně je jasně umístěná dopravní značka "zákaz zastavení". Takže jsem porušil pravidla silničního provozu, tedy jak se to vezme, tuto značku si tam umístil již za mě správce objektu, tak je to někde mezi, přeci si nemohu umístit značku jako občan kde chci, ani na svůj plot. Ale je pochopitelné, že vjezd by neměl býti blokován, ani když se nepoužívá, což vím od lidí z objektu i dnes. Navíc poměrně výmluvný řetěz a visací zámek (značně zašlý a orezlý) to jasně dokazuje, že se brána pořád nepoužívá. Nicméně jsem tam neměl stát..., jelikož ale znám situaci, zůstal jsem tam a podotýkám seděl jsem ve vozidle s okamžitou možností uhnout, tak aby brána byla v případě možnosti průjezdná.

Toliko na úvod, co se stalo pak? Předkládám jako diskuzi mezi mnou a ostrahou níže:


Chlap v černém oblečení
: z povzdálí asi 10m na mě hleděl a rozhazoval rukama... (já jakožto v oboru zkušený jsem poznal zaměstnance bezpečnostní agentury), občan by to neměl, nebo nemusel jak poznat, černé triko bez nápisů a visačky, černé kapsáče a tenisky..., mohl být dělník ze stavby, nebo někdo z ulice...

Moje reakce byla, z okénka na něj klidným a přátelským tónem mluvím:
sedím tady a okamžitě v případě nutnosti uhnu.
Chlap v černém oblečení: tady nemůžete stát, jeďte pryč (žádné oslovení, žádné představení jako jsem bezpečnostní agentura nebo tak něco...)
Já: já hned odjedu, opravdu, nechci vám tady překážet, opravdu minutku...
Chlap v černém oblečení: to mě nezajímá vypadněte odsud, nevidíte tu značku?
:, to jednání už mě dohřálo: a kdo to říká? Kdo jste?
Chlap v černém oblečení: Já to tady hlídám...
Já: to já můžu ale říct taky, jak to mám poznat? Mám také černé oblečení, (shodou okolností jsem ho opravdu měl, jen kratší kalhoty).
Chlap v černém oblečení: Nechte si ty keci a odjeďte!!!
: To mě tady jako může nařizovat cokoliv každej co má černý hadry na sobě?
Chlap v černém oblečení: Správce si nepřeje aby tady někdo stál...
Já: já si zase nepřeju, abyste tady stál vy... (to už jsem se celkem bavil)
Já: zavolejte na mě Policii a ať mě řeší oni, vy nemáte označení ani visačku, nevím kdo jste a jestli opravdu hlídáte tento objekt. Nemáte takto právo mě poroučet a vyhazovat mě.
Chlap v černém oblečení: hlídám to tady...
Já: jak to mám jako občan poznat? Nemáte žádné označení, jen ty černé kalhoty a triko. To má spousta lidí co jde kolem.
Chlap v černém oblečení: jdu pro správce...
Já: to beru, počkejte z jaké jste agentury, budu si stěžovat u vašeho nadřízeného na vaše chybějící označení?
Chlap v černém oblečení: bez odpovědi s úšklebkem...
Já: vyfotím si vás (nato se s posměškemn otočil zády a řekl, tak foťte)
Chlap v černém oblečení: odešel, údajně pro správce objektu...
Já: po chvíli, udělalo se místo vedle na parkovacím stání, tak jsem vozidlo přeparkoval a šel za manželkou do objektu.

Dovětek: V objektu se mě to rozleželo a za správcem jsem zašel, nebyl tam. Prý je zastupován asistentkou bývalého správce a nový není. Ta nezná jméno bezpečnostní agentury co tady hlídá cituji: "Jsou to koně nového majitele objektu, dosadil je on". Jednalo se o mou bývalou kolegyni, když jsem zde dělal bezpečnostního manažera.

Tento příklad uvádím proto, že je opravdu důležité, jak je ostraha označena a jestli má visačku.
Pokud ji má a je označena, navíc u vchodu má být označení kdo objekt hlídá, pak je vše v jiné pozici, takto neměl člen ostrahy šanci, jinak byl samozřejmě v právu, ale je důležité jednání a vystupování pracovníků bezpečnostních agentur, jejich výstroj a označení bezpečnostní agentury, visačka s identifikačním číslem pracovníka, nikoliv jeho jméno. Pokud toto nemá člen bezpečnostní agentury a není takto ustrojen a vybaven, je vlastně jako každý jiný kolemjdoucí a nemá žádné pravomoce nic řešit, navíc vně objektu na ulici před branou je takto zcela bez šancí čehokoliv docílit verbálně.

Pavel Hanzelín

Komentáře

PČR | 1.8.2011 14:37
Jen k tomu dodám, nikdo nemá právo si dávat sám o sobě na bránu, nebo vjezd nějakou dopravní značku. Dopravní značky může vně objektů na veřejném prostranství umisťovat jen Dopravní odbor příslušného úřadu pod který prostor (veřejný před branou) spadá a to na vyžádání majitele vjezdu a musí se to provést pole pravidel, tedy klasické kolečko včetně posouzení příslušného PČR (dopravní policie). Pokud si někdo umístí značku sám bez povolení na vrata, jedná se o přestupek proti zákonu. Ohledně řešení vašeho postavení před branou, poklud byste tam opravdu překážel, je potřeba na to zavolat PČR a nebo MP a ta posoudí, jestli tam můžete stát a jestli překážíte v průjezdu do objektu, pakliže objekt nemá jiný vjezd, nebo tam překážíte a vozidlo vyjíždějící a nebo vjíždějící nemůže projet bez větších potíží, nechají vás odtáhnout. Bohužel, odtah je na náklady toho kdo volal příslušné orgány policie, neplatil by to pouze pokud by vozidlo stálo na opravdu zákazu, nebo zeleni, či chodníku, pěší zóně, nebo zákazu, který umístil příslušný správní úřad. Odtah by tedy zaplatil ten kdo volal a ve správním řízení by řidič dostal pokutu za chování se s vozidlem proti plynulosti a bezpečnosti silničního provozu. To vše, pokud by u vozidla nebyl, jinak by mohl nahlásit stále ještě platící kontraverzní "osobu blízkou" a byl by z toho venku. Toliko praxe.

Alois | 15.8.2011 20:09
Velice zajímavý článek, ale zajímalo by mě, jak byste se zachoval na straně toho bezpečáka. Když mu majitel bezpečnostní agentury nedá vybavení, ani tu visačku, natož nějaké označení. Pracovat potřebuje a peníze mít musí. Není to jeho vina, snaží se dělat svou práci tak jako tak.

admin | 18.8.2011 11:37
Jak bych se měl zachovat? Já jsem na jeho straně, jedna věc je základy komunikace a asertivního jednání a druhá věc je to označení a tím i identifikace pracovníka bezpečnostní agentury a usnadnění jeho práce s civilisty.

Přidat komentář:
Jméno:
E-mail:
Zde můžete zadat svůj e-mail. Pokud zatrhnete volbu "Zobrazit e-mail u komentáře", bude e-mail zveřejněn.
  Zobrazit e-mail u komentáře
Komentář:
 Opište číslo 5: