Blíží se čas dovolených – čas bytových typařů

Datum: 1.6.2014  Kategorie: Články 

V době dovolených stoupá množství bytových a domovních krádeží, zabezpečte svůj majetek v době vaší nepřítomnosti.

Doba dovolených je také dobou, kdy se naše domy a byty ocitají ve velkém ohrožení, co se týká vykradení. Typaři si tak snadno vytipují opuštěný byt či dům a tento vykradou s daleko menším rizikem, že je při akci někdo chytí. 

Nabízíme vám tedy několik základních rad, jak snížit riziko vykradení vašeho domu, bytu. Spousta lidí tento fakt a riziko opomíjí zcela a někteří to v lepším případě řeší na poslední chvíli a tak zabezpečení majetku bývá polovičaté a nedostatečné. Je třeba bytařům jejich možnosti co nejvíce znemožnit. Cestovní horečka před dovolenou není správná doba na to, abyste přemýšleli jak zabezpečit majetek v době nepřítomnosti, proto vám nabízíme několik rad jak zabezpečit majetek v době, kdy si užíváte na dovolené. Není nic příjemného zakončit dovolenou faktem, že jste přišli o majetek. 

Jasná čísla statistik hovoří o tom, že třetina českých domácností není v době dovolených zabezpečena vůbec. Běžně se jezdí na dovolenou v rozmezí jednoho až dvou týdnů, průměr vychází někde kolem devíti dnů, což je dostatečná doba pro zloděje, aby si vytipovali prázdný byt a vykradli ho s naprostou pohodou a vědomím, že majitelé nepřijdou domu v době, kdy je vykrádají. 

Jak tedy postupovat při zabezpečení bytu, domu v době naší nepřítomnosti?

Takovým základem je zabezpečit vstupní dveře. Byty ve vyšších patrech jsou nejvíce ohroženy na vstupních dveřích, jelikož je prakticky nemožné se do nich dostat okny. Tak že, je třeba zabezpečit slabé místo, kterým jsou vstupní dveře do bytu. Nejlepší je nechat si na zakázku vyrobit pořádné bezpečnostní dveře od prověřené firmy, která odvádí kvalitní práci, žádná „čína“, která sice vypadá jako kvalita, ale mnohdy je snadno překonatelná, jako obyčejné dveře bez zabezpečení. Jako takové minimum bych uvedl, dodatečný, přídavný zámek, vylití zárubně betonem, což znemožní rozepření heverem a vysazení dveřního křídla. Oproti tomu byty v přízemí musejí mít velmi dobře zabezpečená okna, tak že takové základní zabezpečení spočívá v bezpečnostní fólii, která zamezí roztříštění okenní tabule a tím možnosti vniknout do bytu oknem. Lepší verze je samozřejmě bezpečnostní mříž, nebo roleta, ale u stažené venkovní rolety tím jasně dáváme najevo svou nepřítomnost. Stejně tak celodenně zatažené závěsy, nebo žaluzie, to vše dává zlodějům jasnou informaci o vaší nepřítomnosti. Nejlepší cesta je nechat dům, byt zabezpečit systémem EZS (elektronický zabezpečovací systém) s napojením na PCO (pult centralizované ochrany). Takto víte, že vše bude ve vaší nepřítomnosti řešeno. Dnešní doba a trh bezpečnosti nabízí připojení zabezpečeného domu na PCO jen dočasně, po dobu dovolené. Nic méně jsou tady ještě patrolovací služby, které nabízejí nepravidelné kontroly patrolovou službou. Ostraha přijede, zkontroluje objekt, byt a zase odjede, jezdí nepravidelně v domluveném počtu návštěv, tím je majetek pod dozorem a zloději nikdy neví, kdy se ostraha zase objeví. Velmi jednoduché řešení je napojit nějakou lampičku do elektrické zásuvky přes časovač, který zakoupíte za pár korun a tento nastavit tak, aby se ve večerních dobách zapínal a tím simuloval vaší přítomnost v bytě, domě. Dnešní elektronika také nabízí speciální žárovku, která simuluje televizor, který mění svůj obraz a tato žárovka simuluje tyto různá světla a blikání. Tak si zloději myslí, že jste doma, také se tato žárovka dá časově nastavit. Stejně tak se dá přes časovač pouštět rádio. Nechte si od zodpovědné osoby, které věříte vybírat dopisní schránku, plná reklamních letáků a dopisů dává také jasně najevo, že delší dobu nikdo není doma. Nezapomeňte na sociální sítě, psát statusy typu, už se těším na pátek, jako odjedeme na dovču na celých čtrnáct dní, nebo posílat z dovolené na sociální sítě fotky a statusy, že je pěkně u moře. Sociální sítě jsou velmi dobrým informačním tokem pro zloděje, jelikož jsou nedokonalé a dají se prolomit, tak se někdo může dostat k informaci, že nejste doma. O tom, že jedete na dovolenou a kam a kdy a na jak dlouhou dobu říkejte jen těm správným lidem, velmi dobré je, aby o tomto faktu věděl váš dobrý soused a dohlédl na váš byt či dům. 

Pokud jste na dovolené, tak je třeba, aby váš byt, dům dělal dojem, že není prázdný, tak se vymaníte ze skupiny bytů, které jsou zájmem tyčařů. Kromě toho myslete na to, že dobře provedené zabezpečení nikdy nebude stát tolik, jako vykradený dům či byt. 


Komentáře

Přidat komentář:
Jméno:
E-mail:
Zde můžete zadat svůj e-mail. Pokud zatrhnete volbu "Zobrazit e-mail u komentáře", bude e-mail zveřejněn.
  Zobrazit e-mail u komentáře
Komentář:
 Opište číslo 1: