Bezpečnostní pracovníky v blízké budoucnosti nahradí sofistikovaná technika

Datum: 18.1.2017  Kategorie: Články 

Lze nahradit bezpečnostní pracovníky vyspělou vysoce inteligentní bezpečnostní technikou?

Nahradit lidský faktor inteligentní bezpečnostní technikou je plán jedné z bezpečnostních agentur v ČR. Tato bezpečnostní agentura hodlá investovat nemalé peníze do speciálních vysoce inteligentních technologií, které by postupně nahrazovaly lidský faktor v resortu bezpečnostních služeb. 

Budou privátní bezpečnost zajišťovat tzv. “elektronické osoby”, které nahradí lidský faktor?

Cílem projektu je snižování počtu bezpečnostních pracovníků, kteří jsou finančně nákladní a jejich postupné nahrazování speciální bezpečnostní technikou. Již jednou se v minulosti podobnou cestou vydala jedna z největších bezpečnostních agentur u nás a nasazením speciálních “robotů” namísto lidí zajišťovala prostor v jedné z největších sportovních hal u nás. 

Tehdy se skutečně jednalo o pohyblivé “roboty”, kteří snímali speciálními systémy střežený prostor a vyhodnocovali situace, dále předávali informace na dozorové středisko. Jednalo se o bezpečnostní roboty MOSRO 1 vyráběné společností RoboWatch. 

Tělo robota v té době mohlo být osazeno až 240 snímači, například pohybovými a tepelnými kamerami, mikrofony, detektory plynů, komunikace s okolím probíhala prostřednictvím technologie Wi-Fi. Robot byl osazen třemi kolečky, pohyb byl zajištěn neuronovou sítí. Tehdejší robot vážil cca 25 kg, (obrázek vpravo).

Samozřejmě se nejedná o okamžitý převrat, elektronika nahradí lidský faktor v bezpečnosti postupně a nebude to naráz. Je třeba ale počítat s tím, že se touto cestou postupně vydají všichni, kdo chtějí v sektoru privátní bezpečnosti podnikat i v budoucnosti. 

Jako příklad uvedu, že v Americe již několik let bezpečnostní roboty v některých provozech úspěšně používají a jen pro zajímavost je nákladově stojí 4 dolary za hodinu. Podle statistik je průměrný hodinový plat v USA kolem 16 dolarů za hodinu. Tento rozdíl a fakt již měl dopad na ohrožených 1,5 milionů bezpečnostních pracovníků z bezpečnostních agentur na tomto kontinentě. Konkrétně se jedná o roboty Vigilant MCP, (viz níže obrázek).

Lidský faktor je finančně nákladný a má své potřeby, odpočinek, jídlo a může být nemocný, lidsky selhat a hlavně jak jsem psal, stojí stále více peněz. Zatímco technika se pořídí jednorázově a pak už jen stojí nějaké peníze za údržbu a případné opravy, ale pořád to přijde levněji a je zde méně selhání, jak se vše naprogramuje, tak to funguje. Technika nepotřebuje pauzu ani světlo k práci, nespí, nemůže se opít alkoholem nebo si vzít drogy. Prostě technika nemá lidské potřeby a chyby.

Je jasné, že se vyspělá a inteligentní technika nejdříve usadí v sektorech, které ji dokážou přijmout provozem a chtějí méně lidský faktor a dokáží ji zaplatit. Jedná se o průmysl, stavebnictví, logistiku a podobné provozy. Do menších zakázek se tato technologie namísto lidí dostane později. Je jasné, že zpočátku bude technika stát spíše více peněz, ale později to přirozeně klesne. Vzpomeňte si jen, co dokáží dnešní mobily a kolik stojí a kolik stály dříve a co dokázaly. Kolik stála dříve kamera a co dokázala a co nabízejí dnešní kamery a kolik stojí. 

Celkově narůstající trend poptávky po vyspělé technice namísto bezpečnostních pracovníků je zřejmý. Za toto hovoří i statistiky největších bezpečnostních agentur v ČR, které potvrzují obrovský meziroční nárůst použití inteligentních technologií při poskytování bezpečnostních služeb pro své zákazníky. 

Dnes je zcela běžným jevem kombinace fyzické ostrahy a bezpečnostními technologiemi. Jedná se o monitorovací techniku, která spolupracuje se vzdáleným dohledem nezávisle na fyzické ostraze, která je přítomná na objektu. Zákazník tak získává zdvojenou bezpečnostní kontrolu nad objektem. 

Je třeba počítat s tím, že inteligentní bezpečnostní technologie bude stále zdokonalována a její cena bude stále klesat, což se o lidském faktoru nedá předpokládat. Základem je i trh, který tlačí bezpečnostní agentury do stále nižších fakturačních částek a tím je nutí, aby se zamýšlely nad řešením a tím je i použití inteligentních technologií namísto lidí. 

Veškeré výše zmíněné argumenty se dají pochopit, ale co s lidmi co o tuto práci přijdou na základě přicházející techniky a přitom ji umí a dělají ji řadu let? Je třeba se zamyslet také nad tím, co se s těmito lidmi stane, když třeba tuto práci dělají přes 20 let a nic jiného neumí. Vypnout je jako roboty nemůžeme. 

Autor článku: Pavel Hanzelín

Komentáře

Hroch | 24.1.2017 21:29
A my se pudeme napast. :(

admin | 25.1.2017 13:44
Dobrý den, bohužel se jedná o řešení budoucnosti, ke kterému tlačí privátní bezpečnostní sektor situace na trhu. Je to tak a my ač bychom chtěli s tím nic nenaděláme.

Přidat komentář:
Jméno:
E-mail:
Zde můžete zadat svůj e-mail. Pokud zatrhnete volbu "Zobrazit e-mail u komentáře", bude e-mail zveřejněn.
  Zobrazit e-mail u komentáře
Komentář:
 Opište číslo 3: