Bezpečnost na staveništi – na co si dát pozor Díl 3

Datum: 4.3.2013  Kategorie: Články 

Střežit staveniště není zase tak jednoduchá práce a je třeba využít veškerých zkušeností z oboru bezpečnosti a také dostupné zabezpečovací techniky.

Nekalé živly jdou stále se svým zdokonalováním se dopředu a ke zcizování majetku využívají mnoho technologií a různých specialit a „fíglů“. Pokud se rozhodneme využívat nejen fyzické ostrahy, ale také elektronických zabezpečovacích zařízení a prvků, je třeba tyto systémy bezpečnosti použít tak, aby vše bylo k něčemu, dobře je skloubit. 

Aby zabezpečovací systémy a doplňky pomohly a ulehčily ostraze přítomné na místě střežení službu a klientovi uchránili majetek. Je třeba reagovat na vývoj stavby a s tím měnící se stav uvnitř objektu a současně s tímto měnícím se stavem přizpůsobovat střežení celého prostoru, případně vzniklých interiérů, tedy je potřeba navýšit počet členů ostrahy na místě, dále přidávání kamer a hlavně musí mít ostraha neustálý přehled o osobách přítomných na stavbě a to nejen z důvodu ochrany majetku, ale i z důvodu zabezpečení zdraví a životů přítomných osob na stavbě. 

Velmi často je v tomto ohledu opomíjená registrace návštěv. Jakmile se cokoliv stane a bude situace vyžadovat jednotky integrované záchranné služby, tedy zdravotníky, hasiče a policii, tak ostraha musí umět sdělit těmto záchranným složkám počet osob na stavbě, kde jsou uzávěry elektrické energie a vody, nebo pokud je na stavbě přítomen, tak uzávěr plynu. Pokud je na stavbě místo s nebezpečným odpadem, či jinými látkami jako jsou lahve se stlačeným plynem anebo kyslíkem, zásobník PHM, je třeba, aby ostraha znala toto místo a dokázala sdělit odhad množství těchto látek. 

I když si to stále nechce spousta zřizovatelů staveb připustit, tak je faktem, že bezpečnost fyzická má mnoho společného a musí být propojená s klasickým BOZP na stavbě, bezpečnost práce úzce souvisí s klasickou ostrahou na stavbě a pokud jsou tyto dvě příbuzná odvětví bezpečnosti navzájem respektována a spolupracují, můžou zachránit nejen spoustu majetku na stavbě, ale i lidských životů, které se nedají na rozdíl od majetku vyčíslit v penězích. 

Je třeba využít veškerých prostředků, a když už je na stavbě kamerový systém, proč ho nevyužít i k záznamu dodržování bezpečnosti BOZP na stavbě, když je někam zakázáno chodit, proč k tomu nevyužít EZS systém jako zabezpečovacího prvku pro zakázaný vstup a to nejen kvůli zabezpečení majetku, ale i kvůli lidskému zdraví. V neposlední řadě je nutno ještě pře zřízením staveniště vypracovat evakuační plán, plán krizového řízení a ostraha musí vždy pracovat a střežit objekt podle odsouhlasené směrnice. 

Pokud se jedná o stavbu, prostor, který má svůj vývoj co do rozlohy a mění se tak, že to vyžaduje změnu střežení a systému ostrahy, musejí tyto změny být začleněny také do směrnice pro výkon ostrahy, do evakuačního plánu a do plánu krizového řízení. Všechny tyto dokumenty musejí být neustále aktuální a musejí být aktuální k danému stavu prostoru a bezpečnosti, tedy její úrovni, kterou požaduje klient, tedy zřizovatel stavby a prostoru. 

Střežení staveniště nesmí být podceňováno a vše musí mít svůj postup a řád, ušetří se tím hodně prostředků za odcizené materiály a komponenty domů, interiéru a vybavení, dále se také ušetří mnoho prostředků za možné vzniklé škody na strojích a hlavně se ochrání lidské zdraví a to je to nejdůležitější.


Komentáře

Radek | 6.3.2013 20:41
Dobrý den, po přečtení článku musím říct, že z praxe se využívá služeb ostrahy, které by pomohly daleko více jak tady píšete tak maximálně z 50%, radši si zaplatí vyšší pojistku, než aby snižovali rizika.

admin | 30.3.2013 11:18
Dobrý den, pojistka nikdy nevrátí vše, pojišťovny jsou velkorysé při sjednávání a naslibují vše možné, při plnění pojistné události je vše jinak, vím z vlastní zkušenosti a to ne z jednoho případu. Navíc fyzická ostraha vždy znamená slevu na pojistném. A pak to hlavní, žádná pojistka a pojišťovna vám nevrátí zdraví a případnou ztrátu lidského života a to je snad to nejdůležitější, alespoň podle většiny rozumě uvažujících.

Přidat komentář:
Jméno:
E-mail:
Zde můžete zadat svůj e-mail. Pokud zatrhnete volbu "Zobrazit e-mail u komentáře", bude e-mail zveřejněn.
  Zobrazit e-mail u komentáře
Komentář:
 Opište číslo 2: