Bezpečnost na staveništi – fyzická ostraha Díl 1.

Datum: 2.1.2013  Kategorie: Články 

Zabezpečení staveb z hlediska ostrahy majetku je velmi složité řešení, které na první pohled sice vypadá jako jednoduchá záležitost, ale není to tak, jelikož staveniště je místo kde se neustále pohybují lidé, stavební technika, vozidla. Ostrahu stavby není dobré podceňovat, stojí to pak velké ztráty v podobě majetku a techniky na stavbě. 


Jsou to vozidla přivážející a odvážející materiál a různé stavební komponenty, navíc je na stavbě vždy poměrně měnící se režim a to v oblasti a návaznosti jak roste stavba a vyvíjí se, a jak se na stavbě mění řemesla také v návaznosti na vývoj stavby. Přicházejí a odcházejí nejen firmy, ale i lidé, takže jde o poměrně velkou migraci a změnu tváří. Navíc je stavba složitým objektem měnící svůj ráz a ploty jsou většinou řešeny mobilním rozebíratelným systémem, což samozřejmě nahrává opět těm, co hodlají vynášet to, co jim nepatří. 

Kriminalita na stavbě většinou je směřována na majetek, tedy jak stavební komponenty a tak i vybavení objektů a stavební náčiní a stroje. Stavební materiál je navíc velmi dobře zpeněžitelný a tak se krade nejvíce. Jak tedy zabezpečit stavbu? Budeme se zde ubírat směrem kombinované ostrahy a to fyzické ostrahy s elektronickou ostrahou a zabezpečením s případným napojením na vzdálený dohled. Tato kombinace zabezpečení stavby je na poměrně vysoké úrovni a majetek je tak poměrně těžce zcizitelný. Navíc na takto zajištěné stavbě jsou velké slevy na pojistném. 

Základem každého zabezpečení stavby je fyzická ostraha, množství pracovníků ostrahy záleží
na rozloze stavby a na režimu, který stavba vyžaduje při realizaci objektů. Často se to řeší tak, že se počet pracovníků ostrahy mění v návaznosti na vývoji stavby samotné. Je jasné, že na začátku, kdy se řeší zakládání stavby a kopou se a tvoří základy budoucího objektu není třeba velké množství strážců. Je třeba mít vymezený prostor stavby jako takové a označit ho jako soukromí pozemek se zakázáním vstupu s označením, že je prostor střežen ostrahou. Nejlepší je oplocení stavby, realizované tak, aby nebylo rozebíratelné, nebo alespoň tak, aby nebylo rozebíratelné snadno, slouží k tomu speciální tzv. atypické šrouby a matice a podobné spojovací komponenty. Pak je složitější plot rozebrat a krást tak objemnější majetek. Ostraha pak musí sledovat stav plotu, zda si někdo na noční akci nepřipravuje rozebrání plotu atd. dalším střeženým místem při zakládání stavby je prostor, do kterého by se měla shromažďovat těžká technika a vozidla, která zůstávají na stavbě po ukončení prací, tedy přes noc a víkendy, pokud se nepracuje. Je důležité, aby tato technika byla opravdu shromážděna na jednom místě, pokud je stavba rozlehlejší, nemá šanci ostraha uhlídat všechny stroje a pak se často stává, že se kradou pohonné hmoty, anebo i stroje samotné, což je na pováženou, ale i k tomu dochází a pokud je jen jeden člen ostrahy, který provádí obchůzky a pak střeží vchod, vjezd do stavby, nemá šanci ochránit „bagřík“ na druhé straně rozlehlé stavby. 

Množství pracovníků stavby většinou narůstá režimem, množstvím pracovníků, kteří na stavbě pracují a jde zde o nejen ostrahu drahých komponentů jako je sanita, elektro a vybavení interiéru, ale i o drahé kovy a evidenci vjezdu vozidel včetně nákladů a zpětné kontrole při výjezdu těchto vozidel. Kontrolní docházkový systém je již dnes běžným vybavením stavebního režimu v oblasti personální kontroly a to nejen ohledně ostrahy, ale vůbec evidence osob na stavbě, včetně návštěv. To pak pomáhá i v případě, že se na stavbě řeší zásah záchranného systému, hasiči atd. Ostraha na staveništi musí nejen střežit vchod a vjezd, ale musí kontrolovat celou stavbu systémem nevysledovatelných obchůzek, což je utajený systém a harmonogram obchůzek po stavbě. Do ostrahy stavby spadají i preventivní obchůzky po stavbě, tyto zajišťují povědomí, že se prostor hlídá. Jelikož se pak sledují a stráží i výše zmíněné komponenty interiérů, musí ostraha i do interiéru objektů, tedy provádět a kontrolovat vnitřní prostory již postavených domů, opět se to řeší systémem obchůzek a kontrolou oken a dveří vně objektů. Ostraha vykonává tedy kontroly vozidel a to případně i osobních, kontrolu a zajištění majetku uvnitř staveniště a postavených domů. Jako další základní činností ostrahy je provádění kontrolních obchůzek po stavbě, kontrola oplocení a nenarušení areálu staveniště. Zajištění majetku a jako další činnost je obsluha vstupního systému a vše kolem personalistiky, komunikace s vedením stavby, střežení CCTV kamerového systému, také EZS a protipožárního systému. 

Jako další zabezpečení stavby je používáno také elektronických a technických zabezpečovacích systémů, ale o tom v dalším díle, který naleznete v našich aktualitách pod nadpisem „Bezpečnost na staveništi – elektronické zabezpečení“.


Související články


Komentáře

Karst Vavřinec | 15.1.2013 07:43
Na stavbách pracuji jako ostraha již řadu let a pravda je taková, že ty co to objednávají, tak by nejradši, aby celou stavbu hlídal jeden člověk, zároveň byl ve vratech a taky hlídal jestli někdo něco nehodí přes plot, protože nejvíc se krade přímo na stavbě a kradou lidi co tam dělají. Pak to chtějí zaplatit po nás, jako že jsme to neuhlídali. Plno staveb se hlídá jenom kvůli pojistkám. Je to strašná práce.

Jirka Semerád | 27.1.2013 22:19
Tohle je jasné a vyzkoušené. Vy jste na stavbě dělal a nebo ji hlídal, ale nějak to pořád nechtějí pobrat ty co to platěj.

Doležalová | 7.7.2014 19:09
Mám zájem o tuto práci strážného. Mám praxi tři roky.Žádám o zavolání na číslo: 604270285 Doležalová

admin | 8.7.2014 07:53
Dobrý den, použijte náš formulář, vyplňte dotazník "Pracovní příležitost":

http://www.bezpecnostni-agentura.cz/pracovni-prilezitost.html

Uvidíme, zda pro vás budeme mít vhodnou pozici.

Jan roudny | 21.5.2016 12:55 | baldy111@seznam.cz
dobry dne měl bych zájem o pracovni pozici ostraha objektu, možno i se psem, praxe 10 let dekuji

admin | 21.5.2016 19:12
Dobrý den, použijte (vyplňte) náš dotazník "Pracovní příležitost", který pak vyhodnotí náš personální a uvidíme, jestli pro vás bude vhodná pozice. Odkaz zde (viz sekce kontakty): http://www.bezpecnostni-agentura.cz/pracovni-prilezitost.html

Přidat komentář:
Jméno:
E-mail:
Zde můžete zadat svůj e-mail. Pokud zatrhnete volbu "Zobrazit e-mail u komentáře", bude e-mail zveřejněn.
  Zobrazit e-mail u komentáře
Komentář:
 Opište číslo 3: