Bezpečnost lidí a bezpečnost majetku?

Datum: 2.4.2012  Kategorie: Články 
Je velký rozdíl mezi slovy které odborníci na bezpečnost říkají, například z anglického jazyka převzaté „safety“ a také „security“ jsou obojí výrazy představující nějakou bezpečnost, ale obojí je bezpečnost zaměřující se na něco jiného. Přitom se jedná o dva nejdůležitější podsystémy zabezpečení osob a majetku, navíc se tyto dva systémy bezpečnosti naprosto a důležitě doplňují.

U nás je nejčastěji známé slovní spojení pro výraz „safety“ a to zajištění bezpečnosti osob, ochrana osob, tedy lidí se někde nacházejících. Druhé slovo „security“ je u nás známo pod pojmy ostraha majetku, nebo také je ve stejném smyslu souběžně řečeno ostraha objektů. Ti, kteří vědí, že se tyto dva podsystémy zabezpečení vzájemně doplňují používají výraz známý také jako „Ochrana osob a majetku“, což je velmi komplexní zajištění nějakého prostoru s majetkem a zároveň zabezpečení ochrany osob v objektu se nacházejících, nebo s majetkem nakládajících.Pokud si vzpomeneme na minulý režim v tomto státě, tak bezpečnost byla vždy směřována na bezpečnost práce, ovšem spousta lidí hovořilo o BOZP – Bezpečnost a ochrana zdraví při práci, to ale není vše, to je jen část zabezpečení lidí a majetku. Je třeba si uvědomit, že s postupujícím technickým pokrokem a vývojem technologií různou automatizací výroby a možností je potřeba i více kontrolovat bezpečnost osob a majetku, výrobních materiálů a hotových produktů - výrobků. Je třeba vzít na vědomí, že není třeba jen zabezpečit areál, nebo výrobu jako takovou, ale i lidí kteří v areálu pracují, používají technologie a mohou se s nimi nejen zranit, ale zranit i ostatní, nebo poškodit zboží a jinak ho znehodnotit, popřípadě zcizit. Proto je potřeba vytvořit systém tzv. bezpečnostních zásad a tyto zásady dodržovat, ostraha by měla nejen tyto majetky hlídat, ale i kontrolovat dodržování bezpečnostních nařízení a zásad. Jedná se například o zásady předcházející vniku požárů a nebo úniků nebezpečných látek, také zásady bezpečnosti, které snižují možnosti zcizování produktů výroby, což je například i dodržování bezpečnostních zvyků jako je zavírání a zamykání dveří či systémů. Ostraha je často používána jako vrátný, jděte a zkontrolujte ty dveře, zavřete je pokud budou otevřené a dál se to neřeší, jenomže ostraha tam prochází při kontrolní obchůzce dle harmonogramu, samozřejmě případné nedostatky odstraní a dveře uzavře. Ale co ten zbytek intervalu času do další obchůzky, když hned po ostraze někdo projde a dveře nechá otevřené? Je potřeba stanovit bezpečnostní systém, kdy ostraha bude potírat a shromažďovat informace vedoucí k vymizení těchto nedostatků v podobě opatření, která si s majiteli areálu odsouhlasí a budou se aplikovat.

Dále je třeba, aby osoby nacházející se v objektech a prostorách firmy byly proškoleny a věděly jak se mají chovat v případě krizového stavu. Dnešní situace je natolik vážná, že i média alarmují, roste množství přepadení bank a peněžních ústavů, heren a obchodů kde se očekávají velké tržby a skoro nikdo neřeší, jak se mají zachovat zaměstnanci při přepadení, nebo to vědí, ale nedodržují. Pak nám média nabízejí skoro přímé přenosy jako z akčních filmů, kde paní v důchodovém věku mlátí novinami loupežníka, který ji se zbraní v ruce „žádá“ o tržbu v trafice. Zaměstnanci by měli naprosto přesně znát modelové situace, které mohou nastat v jejich obchodě a mít je i názorně předvedené a nacvičené, jak se zachovat a co udělat pro zachování lidského zdraví a co nejmenších škod na majetku.

Co a jak je potřeba, kvalitní analýzu potřeb zaměstnanců a osob ve vašem objektu, obchodu, firmě jsme schopni provést na základě dohody s vámi a vyhodnocením stavu či doporučení. Musíme naprosto a hluboko proniknout do systému výroby, nebo prodeje a poznat do detailu areál, objekt, obchod. Pak můžeme stanovit plnohodnotně rizika a možnosti ohrožení objektu a to jak aktivními vlivy, tak i pasivními, což jsou aktivní (lidé, rozkrádání majetku zevnitř i zvenčí, přepadení a loupež) a pasivní (požáry, výbuchy a například povodně). Následně pro Vás Vaše lidi proškolíme.

Máte zájem o takovouto službu? Neváhejte nás kontaktovat, vše s Vámi domluvíme a zajistíme.


Komentáře

Karel | 19.4.2012 09:23
Někdy mě připadá, že se lidi spíše zajímají o ochranu majetku, než o ochranu osob.

Přidat komentář:
Jméno:
E-mail:
Zde můžete zadat svůj e-mail. Pokud zatrhnete volbu "Zobrazit e-mail u komentáře", bude e-mail zveřejněn.
  Zobrazit e-mail u komentáře
Komentář:
 Opište číslo 8: